Українська література - розробки уроків

Зірка Мензатюк «Таємниця козацької шаблі». Подорож історичними місцями сучасної України

Всі публікації щодо:
Мензатюк Зірка

Мета:

Навчальна: ознайомити учнів з творчістю Зірки Мензатюк на основі повісті «Таємниця козацької шаблі»; навчати учнів аналізувати зміст художнього твору та оцінювати дії героїв; навчати висловлювати власні думки щодо значення історичних пам’яток у житті сучасної людини.

Розвивальна: розвивати інтерес учнів до читання творів української художньої літератури; розвивати аналітичні уміння учнів з розуміння та пояснення отриманої з художнього твору інформації; розвивати загальні якості учнів — мислення, увагу, виразне читання та культуру ведення дискусії і висловлення власної думки.

Виховна: формувати національну свідомість учнів; сприяти формуванню в учнів патріотичних почуттів до України; виховувати в учнів почуття доброзичливості, поваги до історії країни та її історичних постатей.

Тип уроку: Комбінований урок - подорож.

Обладнання: портрет письменниці Зірки Мензатюк, книга «Таємниця козацької шаблі», мультимедійна презентація «Подорож історичними місцями сучасної України за повістю Зірки Мензатюк «Таємниця козацької шаблі».

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Створення емоційного настрою.

— Діти, ви любите мріяти? А про що ви мрієте найчастіше?

— Діти, чи мрієте ви про пригоди, чи мандруєте у своїй уяві до різних світів, чи уявляєте себе героями? Кожен з нас є трохи мрійником, тому сьогодні ми разом помандруємо історичними місцями України, де в давні часи відбувалися важливі події для нашої країни. У подорож ми візьмемо повість Зірки Захарівни Мензатюк, яка стане для нас мапою на шляху в минуле.

— організація класу (Дата, класна робота)

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Записати в зошиті

ІІI. Основний зміст уроку.

«Колись малою я любила читати, сидячи на горісі. Гілля навколо було мов зелене шатро, я опинялася мовби в інакшому, таємничому світі. А ще, правду кажучи, я ховалася. Батьки не схвалювали мого читання-всього-підряд. Тепер розумію чому. Книжки — як друзі. Є серед них надійні і справжні. Є й такі, на які просто марнуєш час.»

(Зірка Мензатюк)

1. ФБ-сторінка Зірки Мензатюк.

Обговорення.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Знайомство з героями

Про кого з героїв сказані ці слова: (Учні задають питання один одному).

1 група

? «Він був елегантний і модний до неможливості, зачесаний так гладесенько, що волосся лежало, мов прилизане, тільки на маківці настовбурчувалося двома невеличкими горбочками» АНТИП

? «напекла пирогів, пампушок, млинчиків, насмажила котлет і наварила повний термос кави» МАМА РУСНАК

? «історик, мандрівник і взагалі вельми цікавий чоловік» ПАН БОГДАН

? «назбирала ромашок, рожевої конюшини, а тоді помітила чудову парасольку лілового сусака, що здіймався при березі. Потягнулася за ним, та враз ноги посунулися кудись донизу, перед очима змигнула лепеха, і… вона шелеснула в воду» НАТАЛОЧКА

? «звичайний автомобіль-легковичок вітчизняного виробництва» МАШКА

Група 2

? «Вона не вельми гарна, хоча вважає себе красунею. У неї великі, ясні кришталеві очі — ото через них і зроджуються … претензії на красу. Вночі вони пронизують темряву, наче ніж розм’якле масло» МАШКА

? «дуже патріотично настроєний» ПРИВИД

? «був супермодний і прилизаний, а на ногу й тепер накульгував» АНТИП

? «вдягнув вишиванку, мабуть, для того, щоб привид не подумав, буцімто Руснаки не патріоти» ТАТО РУСНАК

? «Хлопці стояли, мов гетьманичі: поважні, виструнчені, акуратні — по всьому видно, що то українські лицарі, ще й численні нашивки на їхніх рукавах виглядали так значущо». ПЛАСТУНИ

2. Словникова робота.

Пояснити слова пластуни, пласт.

3. Вирушаємо у подорож!

Повідомлення істориків та літераторів

1. Київ

Саме звідси розпочинає подорож родина Руснаків. А що ж з ними тут трапилося? Чому вони так швидко зібралися у дорогу?

2. Дубенський замок.

Л: С. 162

І: Замок князів Острозьких XVст. в м. Дубні — один із найстаріших замків України. Дубенський замок ніколи не був узятий приступом оскільки був міцно укріплений 73 гарматами і природно — річкою Іквою з її багатокілометровими заплавами. Під стінами замку ламалися татарські списи і шведські шаблі .Тут зберігалися незліченні багатства привезених трофеїв. Усі підземелля дотепер не відкрили, але частину можуть показати. На сьогодні відкриті каземати XVII століття. Ходи тут такі великі, що ними могла проїхати карета. Через підземні ходи могло зайти військо із рову, яке при потребі висушували.

3. Тараканівський форт.

Л: с. 165

І: Побудований Тараканівський форт був у середині 19 століття як оборонна споруда. Форт зроблений у формі чотирикутника, довжина сторін якого 240 метрів. Із зовнішнього боку форт укріплений глибоким і широким ровом із земляними валами, які зміцнювали потужні стіни. Вздовж периметра форту знаходилися безпечні каземати, які до того ж ще зміцнювали основний фортечний вал. У цих казематах могло розміститися 800 осіб. Всі каземати використовувалися строго за відведеним кожному з них призначенням, серед них були лазарет, господарські, складські, каземати для бойових дій, операційна, приміщення з колодязями і багато інших. Загальна кількість казематів - 105 шт. Кожен з них був оснащений опалювальною, вентиляційною, водопровідною та каналізаційною системами.

4. Берестечко. Козацькі могили.

Л: - що трапилося з Наталочкою у цьому місці?

— Чим закінчилась битва?

— Чи почував себе переможцем король Ян Казимир? С. 175

— Що рятували запорожці?

І: Мова йде про Державний історико-меморіальний заповідник «Поле Берестецької битви». Саме тут у роки Національно-визвольної війни українського народу під проводом гетьмана Богдана Хмельницького в 1651 році відбулася одна із значних битв в історії України. Козаки, селяни зійшлися у смертельному бою з поневолювачами рідної землі — польською шляхтою.

На місці битви збудовано Храм-усипальницю св. Георгія Переможця, в нижньому ярусі якої вміщено саркофаг із кістками козаків. А з сусіднього села перенесена дерев’яна церква святого Михайла (1650р.) . Кажуть, саме в ній молився Богдан Хмельницький перед Берестецькою битвою. Обидві церкви між собою з’єднані підземним тунелем.

5. Підгорецький замок

І: Підгорецький замок — справжній рукотворний діамант в «Золотій підкові Львівщини». Ця фортеця - одна із найкрасивіших в Європі, водночас містична та загадкова.

Часом закладення фортеці вважають 1530 рік. Будували замок європейські спеціалісти. Будівля квадратної форми — по цілому периметру стіни довжиною приблизно 100 м. Кожний кут стіни облаштований п'ятикутним бастіоном, що дозволяло оглядати навколишню місцевість на багато кілометрів. Бічні стіни охороняли мідні атланти. Один із атлантів тримає на плечах кулю, що символізує Світ, а інший — сонячну систему, що означає Всесвіт.

Л: Що трапилося з Наталочкою у цьому замку?

6. Олеський замок

І: На письмі замок вперше згадується в 1327 році, як частина Галицько-Волинського князівства. За своєю формою замок унікальний, так як має рідкісну овальну форму. Поділений на два крила — західне і східне. Їх поєднує триповерхова вежа з прибудованим корпусом у два поверхи. На в'їзді браму прикрашають портрети польських королів, а ще символічні постаті та химери. Надзвичайно живописний парк віночком оточує сувору фортецю. Для поціновувачів новітнього мистецтва парк слугує так званим музеєм сучасної скульптури.

Л: - Які пригоди трапилися тут із родиною Руснаків? Чому?

7. Камянець-Подільська фортеця

І: Фортеця внесена до Списку пам'ятників світової спадщини ЮНЕСКО і входить до 7 чудес України. Перші її будови датуються 11-12 столітям, а головні укріплення — 16-17 століттям. Аналогів Кам'янець-Подільській фортеці немає в усій Європі. Природний ландшафт та непосильний людський труд створили з твердині недосяжну мрію. Знаходиться вона на так званому півострові, оточеному з трьох боків стрімкими скелястими обривами та річкою Смотрич. Від того і говорять що замок ніби «побудований Божою рукою». Всю фортецю поділяють на Старий та Новий замок.

Старий замок знаходиться в самому серці твердині. Його загальна площа складає 1,5 га. За формою нагадує неправильний чотирикутник, по периметру якого розміщено аж 11 веж.

Л: с. 179

8. Хотинська фортеця

І: Великий князь Данило Галицький в ХІІІ ст. вирішує збудувати кам'яну твердиню, об яку би лютий бусурманин «обломив зуби». Щонайцікавіше, жодному із ворогів не вдалося з першого разу взяти штурмом замок. Це вдавалося тільки у разі тривалої облоги. Мова йде про Хотинську фортецю. До речі, цю фортецю полюбляють кінорежисери.Тут знімали багато фільмів. Серед них «Захар Беркут», «Яса», «Тарас Бульба».

Л: с. 180

3. Позначити на карті маршрут подорожі родини Руснаків.

4. Бесіда.

— Що шукали Руснаки?Слайд

- Чому ця шабля така важлива?

- Що таке реліквія?Словник, слайд

- Яка ще реліквія згадується у творі і яка її доля?

-Хто є головним героєм твору?

5. Кроссенс:

? Шабля

? Наталочка

VI. РЕФЛЕКСІЙНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП.

 Рефлексійні питання.

То яка головна думка, ідея повісті Зірки Мензатюк «Таємниця козацької шаблі»?

Головний урок цієї книги в тому, що здолати зло можна лише разом, і тому за шаблю борються і мертві, і живі, бо національна пам’ять, козацька слава і майбутнє України невід’ємні одне від одного.

—  Принцип незакінченого речення :

—  «Я себе вважаю справжнім патріотом ( справжньою патріоткою) тому що я….»

VІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

1. Написати розповідь про пригоди родини Руснаків від імені

v Наталочки

v Антипа

v Машки

v батьків Наталочки

v привида

v пластунів Северина та Василя.

2. Виконати завдання із QR-кодом (на вибір учнів).

Підготувала: вчителька української мови та літератури Ухач Т. О. 2020



На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.