Українська література - розробки уроків

Ліна Костенко. Поезії «Дощ полив», «Пісенька про космічного гостя», «Кольорові миші»

Всі публікації щодо:
Костенко Ліна

Мета: навчити учнів вдумливо читати й аналізувати, коментувати події в віршах Ліни Костенко, відчувати багатство художніх образів творів, виховувати поетичні смаки, доброту, справедливість, любов до природи, прищеплювати прагнення зберегти риси неординарної особистості, розвивати творчу уяву, вміння фантазувати, переконливо висловлювати власну думку, удосконалювати усне мовлення учнів.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: портрет Ліни Костенко, збірки дитячих творів поетеси, дидактичний матеріал (картки), малюнки учнів, м’які іграшки — різнокольорові миші, уявні інопланетяни, вироби дітей з природного матеріалу.

Рекомендації щодо проведення уроку: діти працюють в групах, на попередньому уроці отримують завдання намалювати ілюстрації до однієї з поезій Ліни Костенко, картки з завданнями мають різний колір (щоб зацікавити дітей і підвести до вивчення поезії «Кольорові миші» )

Оформлення дошки:

Епіграфи:

«Душа летить в дитинство,

як у вирій,

бо їй на світі тепло тільки там…»

Ліна Костенко

«Писати для дітей — велика честь,

бо дитина — це чудо,

а дитинство — святкова казка»

Ірина Жиленко

Вислови письменників, які будуть використані на уроці:

В житті найперше — то притомність духа,

Тоді і вихід знайдеться з нещасть

Ліна Костенко

…ти на землі —людина,

І хочеш того чи ні —

Усмішка твоя — єдина,

Мука твоя — єдина,

Очі твої — одні.

Василь Симоненко

Можна жить, а можна і снувати,

Можна думать - можна повторять,

Та не можуть душу зігрівати

Ті, що не палають, не горять.

Василь Симоненко

Перебіг уроку:

І. Організаційний момент

Речівка-привітання учнів:

Ти дитина, й я дитина,

Ти школяр, і я школяр!

Кожен з нас — батьків перлина

І природи щедрий дар.

Ми веселі і кмітливі,

Доброзичливі і щирі,

Клас наш — дружняя сім΄я.

Посміхнімось ти і я.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Вступне слово вчителя

Бесіда за питаннями:

- Згадайте, з якою письменницею ми познайомилися на минулому уроці?

- Назвіть цікаві факти з біографії поетеси.

- За який твір Ліні Костенко було присуджено Державну премію імені Тараса Шевченка? ( «Маруся Чурай» )

- Що вам відомо про Марусю Чурай?

- Як називається збірка творів Ліни Костенко для дітей? («Бузиновий цар» )

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку

Вчитель:

Діти, сьогодні на уроці ми з вами продовжимо знайомитися з творчістю відомої української поетеси Ліни Василівни Костенко, Давайте хором прочитаємо епіграф до сьогоднішнього уроку і спробуємо його пояснити,

Колективне опрацювання епіграфів

Душа летить в дитинство, як у вирій,

Бо їй на світі тепло тільки там.

Ліна Костенко

Писати для дітей — велика честь,

бо дитина — це чудо,

дитинство — святкова казка.

Ірина Жиленко

Вчитель:

Герої поезії Ліни Костенко — діти, які відкривають для себе великий світ, сповнений краси і таїни, діти-фантазери, діти-мрійники. А про що мрієте ви, діти 21 століття?

Метод « Я так думаю» (Усні відповіді дітей на поставлене питання )

А мріють діти про:

- машину часу, яка б перенесла їх в доісторичні часи

- міжпланетні мандрівки

- зустріч з мешканцями іншої планети

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

Робота над аналізом поезії « Пісенька про космічного гостя»

Вчитель:

Ліна Костенко також уявляла собі зустріч з інопланетним гостем, про неї вона розповідає в поезії «Пісенька про космічного гостя» . Одна з груп зараз ознайомить вас з цим віршем, але спочатку нам необхідно з΄ясувати лексичне значення деяких слів.

Словникова робота

Космос — те саме, що Всесвіт

Галактика — космічна система, що складається із зірок, зоряних скупчень, пилових і газових туманностей

Сузір΄я Саламандри - сузір'я, яке нагадує ящірку

Туманність — зоряна система, що знаходиться далеко від Землі і має вигляд

туманної плями на небі

Виразне читання вірша, показ малюнків

Бесіда за запитаннями:

- Яким уявляє поетеса космічного гостя? Реальна чи фантастична ця зустріч?

- Доведіть, що автор вірша — патріот, який вболіває за мову рідної держави.

- Як зустрічають гостя на землі?

- Якими повинні бути господарі по відношенню до гостей?

Метод «Коло ідей» Кожна група складає « Правила гостинності» . Колективне обговорення, складання єдиних правил гостинності, запис їх в робочі зошити.

Правила гостинності

1. Будь привітним і чемним зі своїм гостем.

2. Запроси його до своєї оселі.

3. Запропонуй чашку кави або чаю.

4. У дружній розмові виявляй зацікавленість, інтерес.

5. Не задавай некоректних запитань.

6. Розпитай про його інтереси, захоплення, розкажи про свої.

7. Намагайся створити комфортні умови для свого гостя.

Вчитель:

А тепер уявіть, що до нас завітав космічний гість. Які б запитання ви йому поставили?

Метод «Поміркуй» Діти працюють в групах, на картках дають відповіді на поставлене запитання.

Варіанти дитячих відповідей:

- Чи схожа ваша планета на нашу?

- Який у вас рослинний та тваринний світ?

- Розкажіть нам про свій народ.

- Чи привітні жителі у вас на планеті?

- Чи є у вас на планеті любов?

- Де знаходиться ваша планета?

- Чому ми вас не бачимо?

- Чи сподобалась вам наша планета?

Ідейно-тематичний аналіз твору

Вчитель:

Цей твір розповідає про гостинність, дружбу. Отож, давайте пограємо в гру.

Гра «Продовж прислів΄я» . Вчитель читає початок прислів'я, а діти продовжують.

Дружба та братство — народне (багатство)

Нема товариша — шукай, а знайшов — (бережи)

Не обгороджуй себе огорожею, а (приятелями)

Вірний приятель — то найбільший (скарб)

Друга шукай, а знайдеш — (тримай)

Робота над аналізом поезії « Дощ полив»

Вчитель:

Ліна Костенко дуже любить природу рідного краю. Відгадавши загадку, ви дізнаєтесь, про що розповідається в одному з віршів поетеси.

Він скрізь: у полі і в саду,

А в дім не попаде.

І я тоді лиш з дому йду,

Коли вже він не йде. (Дощ)

Виразне читання твору, демонстрація малюнків

Ідейно-тематичний аналіз вірша, визначення художніх засобів

Метод «Мікрофон»

Навіщо потрібен дощ?

Робота над аналізом поезії «Кольорові миші»

Виразне читання твору, демонстрація малюнків, м΄яких іграшок

Бесіда за текстом твору:

- Коли відбуваються події, зображені в творі?

- Яка пора року зображена? Чому пізня осінь? Доведіть.

- Хто такі відьми? Чи належать вони до нечистої сили?

- Охарактеризуйте образ сусіда у творі. Що він уособлює?

- В чому виявилося чаклунство Анни?

- Якої шкоди, на думку сусіда, завдала Анна його дітям?

Технологія «Незакінчені речення» . Діти на картках дописують незакінчене речення: « Миші стають кольоровими тоді, коли…»

Варіанти дитячих відповідей:

- коли у людини гарна фантазія

- коли у світі панує радість

- коли у людини гарний настрій

- коли світ переповнений фантазіями

- коли людина — неповторна особистість

Ідейно-тематичний аналіз поезії

Тема: зображення давніх часів, коли людей страчували за чаклування та звинувачення Анни в тому, що вона з багряного листя робить мишей.

Ідея: засудження тих, хто за індивідуальну, творчу думку переслідує людину.

Основна думка: кожна людина неповторна, індивідуальна.

Вчитель:

Справді, кожна людина неповторна, зі своєю власною фантазією, внутрішнім світом. Треба не боятися бути неповторним, не схожим на інших.

Читання хором та опрацювання висловів, записаних на дошці

В житті найперше — то притомність духа,

Тоді і вихід знайдеться з нещасть

Ліна Костенко

…ти на землі — людина,

І хочеш того чи ні —

Усмішка твоя — єдина,

Мука твоя — єдина,

Очі твої — одні.

Вчитель:

Згадайте, в яких раніше вивчених творах ми зустрічаємося з творчими, неповторними особистостями? (Спиридон Черкасенко «Маленький горбань» Павлуша, Володимир Винниченко «Федько-халамидник» Федько, Ірина Жиленко «Жар-птиця» , Євген Гуцало «Олень Август» хлопчик Женя)

- Чому Анна на фоні сірої буденності постає в кольоровому одязі?

Гра « Знайди відповідність». Діти з'єднують відповідні поняття.

СІРЕ НЕПОВТОРНІСТЬ

АННА

ЯСКРАВЕ СТАНДАРТ

СУСІД

БУДЕННІСТЬ ОРИГІНАЛЬНІСТЬ

- Анна робить кольорові миші, що вони символізують? (Порівнюємо сірих і кольорових мишей)

- Кольорові миші — символ краси, вміння бачити незвичайне в буденному.

Вчитель демонструє роботи учнів з природного матеріалу, зокрема троянди з кленових листків, наголошуючи на тому, що серед нас є неповторні особистості.

- Як ви розумієте останні рядки вірша? (Добро перемагає зло)

Гра «Будівничий» . Діти зі слів ПЕРЕМОГА, БУДЕННІСТЬ, ОРИГІНАЛЬНІСТЬ ЖИТТЯ, НЕПОВТОРНІСТЬ складають речення-заклики. Наприклад:

Оригінальність життя перемагає у буденності.

Хай живе оригінальність та перемагає над буденністю.

Живи оригінальність, а не буденність.

Наприкінці уроку кожна група складає СЕНКАН із запропонованим словом

1-ша група ( поезія « Пісенька про космічного гостя» )

ГІСТЬ

ПРИВІТНИЙ, СМАРАГДОВИЙ

ЛІТАЄ, РОЗМОВЛЯЄ, ХОДИТЬ

ВІН ПРИЛІТАЄ НА ПЛАНЕТИ

ІНОПЛАНЕТЯНИН

2-га група ( поезія « Дощ полив» )

ДОЩ

МОКРИЙ, ЖИТТЄДАЙНИЙ

ДОПОМАГАЄ ОЧИСТИТИСЯ ЛЮДЯМ, ПРИРОДІ

ЛИВЕНЬ

3-тя група

АННА

НЕПОВТОРНА, МРІЙЛИВА

В НЕЇ БАГАТА ФАНТАЗІЯ

ДІВЧИНКА

Вчитель:

Зверніть увагу на вислів В. Симоненка. Як ви його розумієте?

Можна жить, а можна існувати,

Можна думать — можна повторять,

Та не можуть душу зігрівати

Ті, що не палають, не горять.

V. Підсумок уроку. Рефлексія

Бажаю вам завжди палати, горіти, бути неповторними, індивідуальними, жити в кольоровому світі мрій — і вони обов΄язково здійсняться. Нехай оці кольорові миші завжди нагадують вам про це. (Дарую дітям невеличкі сувеніри-мишки )

VІ. Домашнє завдання

Написати твір на тему: «Неповторна людина в моєму житті»



На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.