Українська література - розробки уроків

Всеволод Нестайко «Тореадори з Васюківки»(скорочено). Образи Яви Реня та Павлуші Завгороднього. Поведінка героїв, їхні вчинки, моральний вибір у різних життєвих ситуаціях. Формування активної життєвої позиції, позитивних рис характеру на прикладі героїв повісті

Всі публікації щодо:
Нестайко Всеволод

Мета: учити аналізувати прозові твори, переказувати їх зміст; розкрити особливості твору, його пригодницький характер; вдосконалювати вміння учнів характеризувати героїв, аргументуючи свій вибір; розкривати риси їх вдачі, особливості поведінки; розвивати вміння школярів акумулювати здобуті знання під час відповідей-висновків, узагальнень, раціонально використовувати навчальний час, толерантно і аргументовано доводити свою думку, відстоювати власну позицію; виховувати активну життєву позицію, позитивні риси характеру, пунктуальність, почуття любові до української літератури.

Тип уроку: особистісно-орієнтований урок.

Форма проведення: за технологією шести капелюхів мислення.

Обладнання: портрет В.Нестайка, учнівські твори (власна вигадана пригода про головних героїв твору), роздатковий матеріал , презентація до уроку, кольорові капелюхи.

Хід уроку

Прекрасні люди — незрівнянні, неповторні!

Якщо я не доживу до нового навчального року , то тільки завдяки їм.

Так вони мені життя вкорочують своєю поведінкою.

Галина Сидорівна

І. Організаційний момент (1-2 хв.)

1. Відвідування. (Один відповідальний учень повідомляє про відсутніх учнів).

2. Оцінювання.

Вчитель: На сьогоднішньому уроці за ваші відповіді ви отримуватимете наліпки. Найактивніші, ті в кого більше наліпок, отримають оцінки, а усі інші зможуть обміняти наліпку на додатковий бал на наступних уроках літератури.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності (5 хв.)

1. Прийом «Передбачення».

Вчитель: Діти, давайте почнемо наш урок із передбачень. Декілька учнів, за бажанням, зачитають свої передбачення, які знайшли на парті.

2. Пояснення епіграфа. (Слайд-1)

Вчитель:Отже, дітки, погляньте, будь ласка, на екран. На екрані можемо побачити епіграф до нашого уроку. Кому належать ці слова? Як ви можете їх пояснити?

3. «Терміновий лист». (Слайд — 2)

Діти, на нашу адресу прийшов цікавий лист. Ось послухайте його!

Текс листа. «За що діти люблять Яву і Павлушу? Як така поведінка може вплинути на виховання підростаючого покоління? З кого брати приклад?! З тих хлопців, які випустили під час лекції в клубі пугутькала, внаслідок чого лектор упав із трибуни і вилив собі на голову графин з водою; повісили на телеантену старі дідові підштаники; зіпсували свинарник! Це хулігани! Я згоден з думкою діда Салимона, що це гангстери, а не хлопці! Ким тут захоплюватися? Як можна дозволяти дітям таке читати? Ява і Павлуша тільки прославитися хочуть» і не більше!!!»

Чи можемо ми захистити Яву і Павлушу? Довести, що хлопці хороші. Або ж навпаки, погодитись із думкою автора цього листа.

Вчитель: Саме на сьогоднішньому уроці ми з вами за допомогою технології шести капелюхів мислення будемо вирішувати ці питання.

ІІІ. Повідомлення теми, визначення мети уроку(4 хв.)

(Запис дати та теми уроку в зошит.)

Вчитель: Отже, діти, ви вже зрозуміли, напевно, що ми продовжимо вивчати творчість В. Нестайка. Тож, запишемо в зошити тему уроку: «Всеволод Нестайко «Тореадори з Васюківки». Образи Яви Реня та Павлуші Завгороднього. Поведінка героїв, їхні вчинки, моральний вибір у різних життєвих ситуаціях. Формування активної життєвої позиції, позитивних рис характеру на прикладі героїв повісті.». (Слайд — 3)

Визначення мети. (Слайд — 4)

Вчитель: Як ви думаєте, судячи з теми уроку, що саме ми повинні робити сьогодні на уроці?

(Діти відповідають, а вчитель, поступово висвітлює мету на екрані, якщо чогось не скажуть, вчитель доповнює: «Молодці, а ще ми будемо..

- аналізувати прозовий твір, переказувати зміст;

- розкривати особливості твору, його пригодницький характер;

- вдосконалювати вміння характеризувати героїв, аргументуючи свій вибір;

-розкривати риси вдачі головних героїв, особливості поведінки;

-розвивати вміння підсумовувати здобуті знання ;

- виховувати активну життєву позицію, позитивні риси характеру.

IV. Актуалізація опорних знань (5-7 хв.)

1. Перевірка домашнього завдання. ( 5 учнів)

Вчитель: Дітки, на минулому уроці української літератури я задала вам цікаве домашнє завдання.

Хто може сказати яке?

Вчитель: Так. Ви мали б підготувати творчі роботи на А-4, нову пригоду про Яву та Павла із тваринами, яких не було у пригодницькій повісті. Ми не можемо сьогодні зачитати всі роботи, зачитаємо, лише декілька з них за власним бажанням, але я обов'язково їх прочитаю. Залишите роботи в кінці уроку на столі.

V. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу ( 10 хв. - підготовка,

15 хв. - відповіді).

Вчитель: Діти, сьгодні ми будемо працювати за технологією 6 капелюхів мислення. Кожен із вас працюватиме в групі, яка представлятиме певний колір капелюху. Завдання для кожної із груп розроблені відносно мислення.

На партах кожної групи є інструкція, як ви маєте мислити по відношенню до кольору вашого капелюха та правила роботи в групах.

1.Робота в групах. Метод «6 капелюхів мислення» (Слайд — 5)

Вчитель: Отже , діти, ми маємо розкрити особливості твору , охарактеризувати головних героїв з різних сторін, як позитивної так і негативної. У процесі нашої дискусії спочатку слід надати слово представникам Білого капелюху — перш ніж оцінити будь-яке проблемне питання, варто передусім ознайомитись з інформацією про предмет обговорення.Після Чорного варто надати слово Жовтому — це урівноважить думки й оцінки. Синій капелюх буде в мене «він керує всім процесом, підсумовує».

Білий капелюх: інформація

Детальна і необхідна інформація. Тільки факти. Використовується для того, щоб спрямувати увагу на інформацію.

1.Опрацювання змісту твору «Зроби вибір».

(Діти отримують нарізки змісту різних вивчених прозових творів, та мають обрати лише ті, що відповідають змісту повісті «Тореадори з Васюківки».)

Чорний капелюх: критика

Застерігає і змушує думати критично. Що може статися поганого або що піде не так? Обережність.

2. «Особова справа № ½».

(Характеристика Яви та Павла, засудження вчинків, негативні риси характеру, висновок, тобто, наслідки поведінки героїв.)

Жовтий капелюх: логічний позитив

Символічне відображення оптимізму. Дослідження можливих успіхів і позитивних сторін. Переваги.

3. «Інформаційне гроно».

(Характеристика Яви та Павла з позитивної точки зору, аргументуючи позитивні риси характеру відповідними моментами з тексту.)

Червоний капелюх: почуття та інтуїція

Які почуття в мене виникають? У режимі червоного капелюха в учасників (якщо це колективне обговорення) є можливість висловити свої почуття та інтуїтивні здогади щодо питання, яке обговорюється.

4. « Дерево дитинства».

( Намалювати портрети дитячих персонажів твору, супроводжуючи смайликами настрою, особливу увагу звернути на емоційний вираз обличчя.)

Зелений капелюх: креативність

Зосередження на творчості, альтернативних рішеннях, нові можливості та ідеї, даємо креативності зелене світло.

5. Проект-комікс «Метро під свинарником».

(Створити за допомогою заготовок проект-комікс на А-3 до епізоду « Метро під свинарником».)

Синій капелюх: управління процесом

Керування розумовими процесами. Гарантія дотримання всіх шести капелюхів. ( Вчитель)

6. Руханка. (Відео) 1хв 40с.

Вчитель. Дякую вам, гарно впоралися із завданнями!

Можливо, лише мені здалося, що ми трішки втомилися, засиділися. Тож, зараз трохи порухаємося.

7. « Скринька порад».

Вчитель: Отож, діти, давайте порадимо хлопцям, що потрібно зробити, що їхні мрії здійснилися.

Рішення: (Діти зачитують рішення:

? добре вчитися,

? виховувати характер,

? бути хоробрими,

? цілеспрямованими,

? слухати старших,

? не втрачати оптимізм)

VІ. Підсумок уроку. (2-3 хв.)

Вчитель: Дітки, чи досягнули ми сформованої вами на початку уроку мети?

1. Рефлексія. (Слайд — 6)

(Відповідає 2-3 учні)

- проаналізували прозовий твір, пригадали елементи сюжету;

- розкрили особливості твору, його пригодницький характер;

- вдосконалили вміння характеризувати героїв, аргументуючи свій вибір;

- розкрили риси вдачі головних героїв, особливості поведінки;

- виховали активну життєву позицію, позитивні риси характеру.

2. Цінування.

Вчитель. Дорогі діти, мені дуже сподобалось, як ви працювали сьогодні на уроці. Молодці. Щиро вдячна вам за емоції, за відвертість та працьовитість. Я впевнена, що кожен із вас чомусь навчився, щось зрозумів і виніс із нашого уроку. Бажаю,щоб кожен із вас знайшов справжнього друга.

3. Оцінювання.

Вчитель: Ті в кого більше наліпок, отримають оцінки, а усі інші зможуть обміняти наліпку на додатковий бал на наступних уроках літератури.

VІ. Домашнє завдання. (Слайд — 7)

Творче завдання. Написати коротенький лист-відповідь на лист, який надійшов на адресу нашого уроку за вимогами капелюхів.