Українська література - розробки уроків
Народні перекази: «Прийом у запорожців», «Ой Морозе-Морозенку», «Білгородський кисіль». Відвага та винахідливість наших предків у боротьбі з ворогами
Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр
Мета: ознайомити учнів зі змістом народних переказів «Прийом у запорожців», «Ой Морозе-Морозенку», «Білгородський кисіль»; з’ясувати значення літературного поняття переказ; формувати вміння виразно читати, аналізувати та інсценізувати твір; розвивати цікавість до героїчного минулого українців, творчу уяву, логічне мислення; виховувати патріотизм, інтерес та повагу до життя наших предків, до історії рідного народу.
Обладнання: мультимедійна презентація, роздатковий матеріал), підручник для 5 класу (автор Л.Т. Коваленко)
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку
- На які думки вас надихнула ця ілюстрація?
- Чи повʼязана вона із назвою великої теми, яку ми почали вивчати на уроках української літератури?
- А перевірити ваші знання із першого розділу нам допоможуть питання, які ви підготували вдома.
2. Гра « Ти — мені, я — тобі »
Учні ставлять один одному питання з теми «Міфи та легенди»
(одне із домашніх завдань на урок)
3. Актуалізація досвіду та опорних знань.
1. Розгадування кросворду
- Пригадаймо деякі факти та терміни, які знадобляться нам і сьогодні.

Завдання.
1. Твір, у якому розповідається про богів, духів, героїв, надприродні сили, які брали участь у створенні світу.
2. Бог Сонця, денного світла й добра в українців.
3. Усне народне оповідання про чудеснуподію, що сприймається як достовіпна.
4. Іншомовне слово-термін, яке означає те, що існує насправді.
5. Вид мистецтва, що створює художній образ за допомогою музичних звуків та музичних інструментів.
6. Оповідання, у якому розповідь велася за роками (літами).
7. Вид мистецтва, прикладами якого є пейзаж, портрет, натюрморт і под.
8. Назва міфу, у якому розповідається про богиню життя і родючості у словʼян.
2. Бесіда
- Як ви гадаєте, чому ключовим у цьому кросворді є слово «фольклор»?
- То які види фольклорних творів у 5 класі ми вже розглянули детально?
- Наступний жанр фольклору, з яким ми познайомимося сьогодні - перекази.
ІІ. Повідомлення теми та виведення завдань.
- Сьогодні ми будемо працювати на окремих аркушах, на яких уже занотовано нашу тему.
- Як ви гадаєте, як можна озаглавити ці незакінчені речення? (наші завдання на урок)
- Які ж завдання ми маємо вирішити на сьогоднішньому занятті?
- Спробуймо їх сформулювати за початковими словами. До речі, до якої частини мови належать перші слова у кожному пункті?
- Допоможіть мені правильно закінчити ці твердження!
Ознайомитися зі змістом народних переказів «Прийом у запорожців», «Ой Морозе-Морозенку», «Білгородський кисіль»;
з’ясувати значення літературного поняття переказ;
повправлятися у виразному читанні та вмінні аналізувати й інсценізувати твір;
встановити, чи справді цікавими були події, що описані у творах.
розвивати цікавість до героїчного минулого українців, творчу уяву, логічне мислення;
виховувати патріотизм, інтерес та повагу до життя наших предків, до історії рідного народу.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Бесіда-актуалізація суб’єктного досвіду.
- І що ж ми знаємо про наших предків-захисників рідної землі?
- Ви маєте 2 хвилинки, щоб заповнити перші дві колонки таблиці «ЗХД» (таблиці у роздрукованому вигляді є у кожного учня на парті).
|
Знаю |
Хочу дізнатися |
Дізнався |
- А що ж ми будемо робити з останньою колонкою?
2. Інсценізація переказу «Прийом у запорожців» раніше підготовленими хлопцями-пʼятикласниками.
3. Аналіз твору.
- Який епізод переказу вразив вас найбільше? Чим саме?
- Чи зустрічалися вам якісь незрозумілі слова? Спробуємо їх розтлумачити.
- Дайте усні відповіді на питання №6,7, 9, що розміщені у підручнику на стор.37.
- Як називається картина, яку ви бачите на слайді? А чи відомий вам її автор? Як можна охарактеризувати козаків, дивлячись на неї?
4. Виступ «науковців» (історична довідка про Нестора Морозенка, підготовлена учнями класу).
5. Читання переказу «Ой Морозе-Морозенку» кращими читачами класу.
- Ми почули біографічні відомості про Морозенка, що описані на початку переказу. Зараз же я пропоную вам прочитати про останні козацькі звершення відомого полковника. Прочитаймо переказ, з’ясовуючи значення незрозумілих слів, із абзацу на стор. 38, що починається так: «Козацько-селянське військо обложило з усіх сторін Збараж…» та виконаймо завдання № 3, що розміщене у підручнику на стор. 40 (таблиці у роздрукованому вигляді є у кожного учня на парті).
|
Явища природи |
Епізод |
|
Вмить сонце зайшло за хмару, потемніла земля, зірвався з шумом вітер. |
Посипалися зрадницькі кулі на послів Хмельницького. |
|
Вітер ломив гілля дерев, а з неба ринув як з відра густий дощ. |
|
|
Висипали високу могилу… |
Словничок
Вощина — воскова основа стільника, а також видобутий із неї неочищений віск. Штучно зроблений восковий лист із витиснутими на ньому з обох боків шестикутними денцями, на яких бджоли будують комірки.
Хитрий єзуїт — член католицького чернечого ордену, який для досягнення чого-небудь діє непрямими, обманними шляхами; підступний, лукавий.
Учні читають твір
6. Аналіз переказу «Ой Морозе-Морозенку»
- Як же реагувала природа на загибель славного козака? Які речення слід вписати у вільних віконечках?
|
Явища природи |
Епізод |
|
Вмить сонце зайшло за хмару, потемніла земля, зірвався з шумом вітер. |
Посипалися зрадницькі кулі на послів Хмельницького. |
|
Вітер ломив гілля дерев, а з неба ринув як з відра густий дощ. |
Помер стоячи лицар славний. |
|
… пішов зливний дощ. |
Висипали високу могилу… |
- Чим близька за своїм настроєм картина О. Мурашка «Похорон кошового» до переказу «Ой Морозе, Морозенку»?
- Як ви гадаєте, чи все, що описане у переказі, було насправді?
- Це ви зможете зʼясувати трошечки пізніше на уроках історії.
- Але на сьгодні я з впевненістю можу сказати, що славні і відважні козаки, та зокрема талановитий полковник Морозенко, — це реальні люди, які воювали за свободу нашої Батьківщини.
7. Фізкультхвилинка
8. Слухання-передбачення переказу «Білгородський кисіль»
- Наш край чудовий і багатий. Саме тому на нього постійно зазіхали ворогиі в часи козаччини і у княжі часи. Багато з них наближалися до наших кордонів і чекали тієї миті, коли можна буде їх перетнути, коли можна буде оточити наші міста, а потім і завоювати. Боротьба за свободу часто була жорстокою і безжалісною.
- Вашій увазі пропонується ще один переказ «Білгородський кисіль». Ваше завдання: на основі прослуханого початку твору та прислівʼя-епіграфа спробувати передбачити події, що відбудуться далі.
9. Виразне читання у ролях та аналіз переказу
- Прочитаймо переказ та спробуймо визначити у тексті речення, де описані події, що зображені на ілюстрації, яку ви бачите на слайді.
Учні читають твір
- Дайте усні відповіді на питання №4,5,8, що розміщені у підручнику на стор.35
10. З’ясування змісту літературознавчого поняття переказ.
- Як же називаються усі ті твори, які ми сьогодні опрацювали?
- Як би ви пояснили, що це за твір своїй меншій сестричці чи братику?
- Сформулюймо своє визначення і співставимо його з тим, що нам пропонують науковці.
- Чому ми говоримо, що переказ — фольклорний твір?
IV. Рефлексивно-оцінювальний етап.
1. Бесіда
- Чи всі завдання, які ми поставили на початку уроку нам вдалося виконати?
- Які з поставлених цілей досягти було найважче? Чому?
2. Прийом «Мікрофон». Таблиця «ЗХД»
- То що ж ми можемо «занотувати» у останню колонку таблиці «ЗХД»?
|
Знаю |
Хочу дізнатися |
Дізнався |
3. Самооцінювання
-Оцініть свою роботу.
(учні показують знаками: великий палець вгору — 100%, великий палець вбік — 50%, великий палець вниз — 0%)
V. Домашнє завдання.
Обов’язкове загальне: виконати завдання розділу «Перевір себе» на стор. 41 підручника.
Обов’язкове на вибір: розповісти батькам про те, як запорожці приймали у козаки або про Нестора Морозенка; написати листа-підтримку сучасним козакам-захисникам.
За бажанням: виконати завдання розділу «Твої літературні проекти» на стор. 41 підручника
КРОСВОРД (зразок заповнення)
