Українська література - розробки уроків

О. Довженко — людина-творець

Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр

Мета:

а) ознайомити учнів з життям і творчістю митця;

б) виробляти уміння і навички логічного,творчого мислення;навички виразного читання;уміння висловлювати свої думки;

в) виховувати в учнів повагу до творчості митця.

Хід уроку:

І. Оголошення теми, мети уроку:

а) Вступне слово вчителя.

Шановні одинадцятикласники і гості! Сьогодні ми перенесемося на кілька хвилин у недалеке минуле,у часи,коли жив і творив О.П.Довженко, великий майстер слова, тонкий знавець рідної мови,справжній патріот України.

У нас урок з комп’ютерною підтримкою, з елементами проектних технологій. Запропонований матеріал може використовуватися для дистанційного навчання. У роботі на уроці ми будемо спиратися на комп’ютер і спобуємо

подарувати вам кілька приємних хвилин, бо коли ми говоримо про Довженка,то говоримо про красу і добро.

б) Грамзапис комп’ютера.

в) Згадаймо сьогодні славну родину Довженка і поспілкуємося з ними ( питання кореспондента членам родини).

- Питання до батька (Що для вас,було головним у житті?)

Я — хлібороб, я —українець, я - чоловік і батько. Тому для мене головними у житті була рідна земля і праця на ній, рідна сім’я і пісня, яка хоч трохи звеселяла моє нелегке життя. А не любив я начальства і царя, бо добре усвідомив, що всі наші народні біди і негаразди від них.

- Питання до матері (Ви мати, берегиня роду. Що найбільше хотіли

- передати своїм дітям, чого хотіли їх навчити? Чи вийшло це у Вас?)

Так, я багатодітна мати. У мене було 14 дітей, і тільки двоє залишилися живими: це Олександр і Поліна. Я дуже любила землю і все, що росте на ній. Я мріяла, що мої діти були щасливі, працьовиті, сильні духом і щоб уміли долати труднощі. Коли у мене повмирало 12 дітей, то, повірте, то життя ніби зупинилося. Але Сашко і Поліна тримали мене на цьому світі. І я горда, що вони трудолюбиві, моральні і своєю працею дарують радість людям. Моя праця не пройшла марно!

- Питання О. Довженку (Олександр Петрович! Які слова стали девізом Вашого життя?)

У мене були прекрасні батьки, дідусь, прабабуся, односельчани, які у мою родину з дитинства заклали невтомний грунт (це любов до праці, до людини), головне — дарувати людям радість. Я знайшов себе у літературі, у кіно, одним словом, у мистецтві. Я дарував людям радість. І від того був щасливим.

г) Міні-проект (про творчість О. Довженка)

д) Грамзапис про творчість 30-50-х років

е) Уривок із «Зачарованої Десни» ( читає автор П.Панчук)

є) Інсценування уривку з твору

ж) Уривок читає учениця

з) Літературний момент

О.П.Довженко! Так

багато в тобі залишилося!

Шум дібров і спів солов’їний,

і міцне, добірне колосся!

Хоч прожив ти життя недовге,

та любив його серцем щиро.

Був і будеш ти добро творцем,

славним лицарем України.

Ти любив свою рідну мову,

працював завжди творчо й натхненно.

І нащадкам залишив напам’ять

кіноповісті, драми, поеми.

Будем завжди ми пам’ятати

твої твори такі чудові

І добро творити будемо,

сивочолий наш добротворець.

Низько кланяємося ми, Петровичу,

що навчив нас добру і любові.

Будемо жити красиво й щасливо,

і тебе не забудем ніколи!!!!

и) Підсумок (комп’ютер)

і) Учитель: Живе О.П.Довженко і його творчість у віршах, у кінофільмах, у піснях. Ми побували у творчій лабораторії письменника і зрозуміли, що О.П.Довженко — справжній майстер своєї справи, патріот України, людина —творець. І як сказав про нього О.Гончар «Він лишився, як дерево, що вічно цвіте, вічно плодоносить ,як великий мислитель, який може стояти поряд із Сократом і Гомером».

ї) Домашнє завдання: прочитати повість «Зачарована Десна», виписати цитати, які найбільше запам’яталися, уривок напам’ять.