Українська література - розробки уроків

Художня майстерність Г. Квітки-Основ’яненка у змалюванні образів Марусі та Василя

Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр

Мета:

на основі ідейно-психологічного аналізу твору з’ясувати суть справжніх людських цінностей, авторське розуміння морального права людини бути щасливою, характеризувати зідеалізованих автором персонажів, розкриваючи фольклорні основи повісті, орієнтовані на народну мораль, красу людських почуттів;

удосконалювати вміння логічно висловлювати свої думки й аналізувати художній твір, провести паралелі між різними видами мистецтва( література — музика — живопис — декоративно-ужиткове мистецтво);

розвивати в учнів відчуття образного слова, спостережливість, пам’ять;

виховувати учнів на загальнолюдських засадах добра і справедливості, совісті і честі, стверджувати в душах дітей красу і щирість почуттів та відповідальність за свої вчинки.

Епіграф:

Нема на світі єдності такої, як єдність душ,

Коли кохають двоє.

Я знаю: ніколи не буде, як хочеш,

Бо є два світи, у яких ми живем:

Один мені щастя й любов напророчив,

А інший у душу терпкий вилив щем.

Хід уроку:

ІІ. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчання школярів

Звучить українська народна пісня «Цвіте терен» у виконанні учениці 9 класу.

1. Колективне міркування «Що таке щастя?»

(свої міркування діти зобразили в малюнках — стенд малюнків).

-  Чи можливе щастя без страждань?

-  Хто вважає себе щасливим?

-  Чи може людина творити щастя своїми руками?

2. Слово вчителя

Щастя… Усі найзаповітніші людські мрії і бажання увібрало в себе це слово. Багато людей пройшли свій життєвий шлях, і кожен прагнув щастя. Художники, композитори, поети намагалися відтворити у своїх творах КОХАННЯ. Торкнемося і ми серцем і душею цього високого світлого почуття, яке змінює світ, робить людину добрішою, кращою. А допоможуть нам в цьому головні герої повісті Г. Квітки — Основ’яненка «Маруся». (зачитую тему уроку, епіграф)

Сьогодні на уроці ми розглянемо 2 питання:

- Характеристика головних героїв — Марусі та Василя. Детальний опис їх зовнішності.

- Що значить щастя для Марусі та Василя?

ІІІ. Основний зміст роботи

Україна… Початок XIX століття. Маруся і Василь — двоє закоханих.

1. Бесіда за текстом.

- Чому Маруся вважається народним ідеалом дівочої краси?

- Як зобразив автор портрет Марусі?(зачитувати з тексту)

- Які художні засоби використав автор?

- Зачитаймо опис зовнішності і звернемо увагу на український національний костюм.

· Сорочка вишита

· Плахта картацька червчата

· Запаска — це традиційний жіночий одяг нижньої половини тіла.

Запаскою називали фартух або попередницю.

· Пояс

· Хусточка у пояса

· Ляхівка — вид вишитої вимережаної прошви на жіночих та чоловічих сорочках.

· Панчішки(панчохи)

· Червоні черевички

· Віночок

· На грудях намисто, дукачі — традиційна деталь українського костюму; жіноча прикраса у вигляді великого медальйону, який схожий на монету з металевим бантом, який прикрашений камінцями.

Зверніть увагу на репродукції картин, де художники зобразили українок в національних костюмах: Василь Тропінін «Дівчина з Поділля»; Володимир Маковський «Українська дівчина»; Ілля Рєпін «Українка біля тину».

- Зачитаймо портрет і опис зовнішності Василя:

· Жупан- народний верхній чоловічий або жіночий одяг до п’ят.

· Юпка — чоловічий короткополий каптан з домашнього тонкого сукна, пошитий у талію, із складками і стоячим коміром.

· Пояс

· Штани

· Чоботи

- За яких обставин познайомилися Маруся і Василь?

- Герої закохалися один в одного з першого погляду. Чи справжнім було їх кохання? Чи відчувають вони себе щасливими?

- Перешкодою їхньому щастю стає батько Марусі — Наум Дрот — через те, що Василь повинен йти служити на 25 років. Батько не хотів бачити доньку «удовою при живому чоловікові». Василь наймається до купця, щоб заробити грошей.

Друга перешкода щастю — смерть Марусі.

- Чому померла Маруся?

- Як сприймає смерть коханої Василь?

- Щастя, яке було в їх руках, зникло. Доля розпорядилася так: Маруся помирає- і разом з нею помирає її щастя, надії, віра, мрії про щасливе майбутнє з коханим Василечком.

- Як складається доля Василя після втрати коханої?

- Останні рядки повісті зачитати: «…Довго, довго стояв Наум над гробом його! Далі зихнув, перехрестився і каже: «Дай, Господи милосердний, щоб ти ТАМ знайшов свою Марусю!».

- Що має на увазі Наум?

IV. Підведення підсумків

Робота на дошці і в зошитах.

Які риси характеру героїв возвеличує Г. Квітка — Основ’яненко?

·  Доброта

·  Довірливість

·  Чистота душі

·  Чесність

·  Покірність

·  Богобоязливість

·  Милосердя

·  Порядність

·  Повага та шана до старших

·  Повага родинних звичаїв

·  Щирість

·  Слухняність

·  Ідеал

Подивимося на героїв через призму XXI ст. Чи існують такі люди зараз? Чи існує таке кохання?

V. Домашнє завдання

Відповідь на запитання «Чого ми можемо повчитися у героїв повісті?»