Українська література - розробки уроків

І. П. Котляревський - зачинатель нової української літератури

Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр

Мета: узагальнити й перевірити знання учнів про роль і місце І. П. Котляревського в літературному процесі; вчити учнів узагальнювати набуті знання, робити самостійні висновки літературознавчого характеру, використовувати відому інформацію, аналізувати, зіставляти, висловлювати власну думку; розвивати уміння працювати з текстами художніх творів, формулювати швидко відповіді до заданих питань, розвивати інтелектуальні та креативні можливості учнів; виховувати почуття гідності та поваги до мистецьких надбань українського письменника І. П. Котляревського.

Тип уроку. Урок - візуалізація

Обладнання: мультимедійна презентація з уривками фільму «Наталка Полтавка» та мультфільму «Енеїда», завдання для учнів на аркушах ( «Карусель», клоуз — тест (резервне)), портрет письменника, ілюстрації до теми, символічна калина і калинові грона.

Завдання до уроку.

1. Узагальнити відомості з життя І. П. Котляревського.

2. Відзначити його місце і роль у розвитку української культури.

3. Перевірити в учнів знання творів Котляревського.

4. Повторити літературні терміни, що безпосередньо стосуються творів Котляревського.

5. Виконати фольклорне дослідження творів письменника.

Перебіг уроку

І. Організація учнів на навчальну діяльність

ІІ. Сугестивне уведення в тему. Мотивація навчальної діяльності учнів.

1. Вступне слово вчителя

Нова доба нового просить слова. І це нове слово прийшло з появою в літературі блискучого насмішника й глибокого патріота, щиросердної людини й талановитого письменника. Його назвали зачинателем нової української літератури. Біографія видатної людини — сама як захоплююча книга. Канцелярист, військовий командир, дипломат, літератор — поет і драматург, учитель, опікун благодійних закладів, - і все це гармонійно поєдналося в особі Івана Петровича Котляревського.

2. Епізод із життя письменника (розповідає учитель або, при можливості, учень із класу)

… Йшов 1806 рік, рік російсько — турецької війни. На берег Дунаю вийшов із човна капітан у кавалерійській формі. Він підійшов до багаття, де сиділи задунайські козаки. Коли капітан назвався, один із козаків запитав:

- Чи не той ви Котляревський, що «Енеїду» скомпонував?

- Той самий.

- Так це ти, батьку наш! — скрикнув козак і став читати напам’ять: «Еней був парубок моторний і хлопець хоч куди козак…» А закінчивши уривок, вигукнув: «Отакого б нам, браття, за кошового отамана!»

- Кого? Енея чи мене? — пожартував прибулий.

ІІІ. Оголошення теми. Цілевизначення і планування учнівської діяльності.

На попередніх уроках ви вивчали творчість письменника І.П.Котляревського. Сьогодні ми підсумуємо набуті вами знання, перевіримо, наскільки твори Івана Петровича запали вам у душу.

Тема нашого уроку: «Іван Петрович Котляревський — зачинатель нової української літератури» ( записують у зошити ).

Завдання до уроку та очікувані результати ( вчитель зачитує записані у презентації завдання, наголошуючи дітям, чого від них чекає на уроці).

Епіграф до уроку.

І.П.Котляревський - класик нової української літератури - автор перших, справді національних творів - нев’янучої «Енеїди» і безсмертної «Наталки Полтавки», поява яких знаменувала собою початок нової доби в історії нашої культури.

Те, що Котляревський розпочав - Шевченко продовжив і сказав про свого попередника - батька такі слова:

«Будеш, батьку, панувати,

Поки живуть люди,

Поки сонце в небі сяє,

Тебе не забудуть. «

Цей вислів Т.Г. Шевченка і буде епіграфом нашого уроку. ( запис у зошити)

Проблемне запитання на урок.

Протягом уроку у вас є змога подумати і довести, що слова Тараса Григоровича справдилися.

ІV. Виконання пошуково — інтерактивних завдань на узагальнення вивченого матеріалу

1. Роль Котляревського в українській культурі.

Полтавщина - серце України. Багато творчих людей вона виплекала. Зберегла справжній колорит українського менталітету. Саме полтавський діалект увів у свої твори поет Котляревський.

« …. Забуте й закинуте під сільську стріху слово, немов фенікс з попелу, воскресло знову… і голосно залунало на весь світ « - говорив про значимість Котляревського український письменник М.Коцюбинський.

«Він зробив цю м’яку, виразну, сильну, багату мову мовою літературною» - сказав російський письменник В.Короленко.

2. «Римач — Котляревський»

За свідченнями біографа С.П. Стебліна — Камінського, Котляревський ще в юному віці «Мав пристрасть до віршування і вмів до всякого слова майстерно добирати рими, дотепні і вдалі, що товариші його по семінарії прозвали …….

- Як прозвали Котляревського? ( «римачем» )

3. Бліц — турнір «Стежками біографії»

1) Місто, де народився письменник (Полтава)

2) Ким працював батько Котляревського? ( канцеляристом)

3) Соціальний статус Котляревського ( дворянин)

4) Перший офіційний вчитель Котляревського (дяк)

5) Місто, де навчався Котляревський в семінарії (Новоросійськ)

6) Як прозвали поета у семінарії? ( римачем)

7) Який військовий чин мав письменника? ( капітан )

8) Назва закладу, яким керував Котляревський у Полтаві ( Будинок виховання дітей бідних дворян)

9) Яким культурним закладом керував поет у Полтаві? ( театр)

10) Військові заслуги Котляревського у війні з Наполеоном (сформував 5 — й козачий полк)

11) З яким російським актором товаришував поет і допоміг викупити його з кріпацтва? (з Щепкіним )

4. Літературознавча мозаїка «Незакінчені речення»

Ліро — епічна поема …..

Бурлеск …… (комічна поезія, в якій сюжет передається у зниженому, пародійному тоні)

Травестія ….. ( перелицьовування, переробка твору)

Соціально — побутова драма ….

Жива народна мова твору …..

- Як ці літературні терміни пов’язані з нашою темою?

5. «Важлива дата»

( на слайдах дати, учні відгадують, що знаменують ці дати )

1798 -- вихід перших трьох частин «Енеїди»

1842 - вихід повної поеми «Енеїда»

1819 -- вихід драми «Наталка Полтавка»

1769 - рік народження письменника

6. «Два — чотири — всі разом» Народність творів Котляревського.

- На слайді записані речення, які пояснюють народність творів нашого письменника.

- Чи дійсно це так. Доведіть прикладами з творів Котляревського, які ви читали. Об’єднайтеся в групи по два учні. Завдання я не розподіляю між групами. Ми разом повинні довести правильність цих тверджень:

- зв’язок з життям українців;

- боротьба народу за волю;

- опис життя у народних традиціях;

- використання фольклору та народно розмовний характер творів.

( учням дається 1 хв на підготовку, учні повинні навести хоча б по 1 прикладу)

7. «Карусель»

Кожен учень отримує запитання з відповіддю. По — черзі задають запитання сусідові або наступному учневі по ланцюжку. Якщо ніхто не відповідає, то «ведучий учень» сам говорить правильну відповідь.

Запитання:

1) Провідниця Енея у підземне царство (Сивілла)

2) Ім’я батька Енея (Анхіз), де вони зустрілися? ( у раю)

3) Яке місто мали закласти троянці? ( Рим )

4) Як звали матір Енея (Венера), як Венеру називають греки? (Афродіта)

5) Бог морів і океанів (Нептун )

6) Молодиця, яка покохала Енея, а той її покинув (Дідона)

7) Гетьман, якого згадували троянці у піснях (Сагайдачний)

8) З ким вступив Еней у поєдинок? (з Турном)

9) Ім’я нареченої Енея (Латинія)

8. «Візуальний штурм цитатами»

На слайдах записані цитати та ілюстрації до них. Завдання на швидкість: хто і до кого говорить ці слова

1) «О Зевс! О батечку мій рідний!

На плач дочки своєй;

Спаси народ фрігійський бідний…» (Венера до Зевса, част 6 )

2) «Відкіль такі се гольтіпаки?

Чи рибу з Дону везете?

Чи, може, виходці — бурлаки?

Куди, прочани, ви йдете?» (Дідона до троянців, част 1 )

3) «Не плачте, мамо! Я покорюся вашій волі і для вас за первого жениха, вам угодного, піду заміж…» (Наталка до матері)

9. «Портрет героїні»

Вислів Карпенка — Карого у презентації. (вчитель зачитує)

- Наталка — дівчина з народу.

- «Золото — не дівка!» - каже про неї виборний у драмі.

- Героїня наче узагальнила всі найкращі риси жінок, стала своєрідним ідеалом національного характеру, в якому гармонійно поєдналися зовнішня краса і багатий духовний світ.

- «Усе моє багатство є моє добре ім’я» — говорить Наталка.

- Чи дійсно це так? Яка ж Наталка? Розкажіть, склавши коротку розповідь. Зазначте ставлення її до матері, до старших людей, до коханого. Які цінності для неї важливіші?

- Пропоную цю роботу одному учню — досліднику образів твору

( виступ учня, який готував цю роботу вдома)

10. Перегляд уривка фільму «Наталка Полтавка»

11. « Я так думаю» Проблемні питання.

- Порівняйте Наталку із сучасними дівчатами.

- Чи правильний вибір вона зробила?

- А як би вчинили ви на Наталчиному місці?

- Чи буде щасливою дівчина з коханим, у якого немає достатку?

- Яку роль відіграють гроші у житті сучасної сім’ї?

- Який вибір краще зробити для щасливого майбутнього: без кохання у багатстві, чи з коханим у бідності? Чому?

12. «Висновки з народу»

Про кохання та одруження український народ вдало сказав у прислів’ях. Прочитаємо їх ( записані на слайді)

Де любов у хаті, там люди багаті.

Де любов, там і щастя.

Старого любить — тільки дні губить.

Ліпше весь вік дівувати, як з нелюбом проживати.

Хоч хліб з водою, аби милий з тобою.

Як серцем не любиш, то словом не здуриш.

- Запишіть в зошит 1 прислів’я, яке, на вашу думку, найбільш втілює ідею драми «Наталка Полтавка»

13. « Калинові грона народної творчості» Домашні групи.

- Усі барви української мелодійної мови вклав поет у свої твори: фразеологізми, приказки, прислів’я, пісні… Їх так багато..!

- Давайте спробуємо «позбирати» перлини усної народної творчості з поеми «Енеїда» та драми «Наталка Полтавка»

- Я розподілю вас на групи. Перша група знаходить приклади фольклору у поемі «Енеїда», а друга група працює з драмою «Наталка Полтавка». Ви можете використовувати ті виписані приклади фольклору, які приготували вдома

14. Перегляд уривків фільму «Наталка Полтавка»

( діти працюють із текстами і в той час переглядають уривки фільму.)

15. Виступи груп.

Учні зачитують по 1 — 2 приклади ( усі учасники групи)

Фольклор у творах Котляревського ( приклади)

Поема «Енеїда» : п’ятами накивав; куди очі почухрав; гірчиший від перцю; підпускати ляси; мотати на ус; нагріти в пазусі гадюку; дати дропака; дати драла; погнати втришиї; і за гріхи їм носа втруть; полічити ребра; загнати в глухий кут; почесати ребра й спину; йому море по коліна; мутив, як на селі москаль; трясеться, мов зимою чорт; великії у страха очі; охляв, як в дощ щеня; гострий, як на бритві сталь.

Драма «Наталка Полтавка» : річ в толк не візьму; знайся кінь з конем, а віл з волом; наука в ліс не веде; на очі не нависла; облизня піймали; жижки задрижать; вгору дереться, а під носом нічого не бачить; лучче синиця в жмені, як журавель в небі; серце моє щемить; серце моє ручається; маємося, як горох при дорозі; на похиле дерево і кози скачуть; ніхто не віда, хто як обіда; хто живе чесно і гордується трудами своїми, тому й кусок черствого хліба смачніший од м’якої булки, неправдою нажитої; один собі, як билинка в полі; хапун такий, що і з рідного батька злупить; безталання нападе; кого любиш, того не забудеш.

16. Пісенне розмаїття драми «Наталка Полтавка»

- Ви переглядали уривки драми, слухали пісні.

- Які з пісень вам найбільше сподобалися?

- Про що в них співається? Що турбує українців?

- З чиїх уст лунають ці пісні?

(звучить пісня «Ой під вишнею..» )

Погляньте, скільки пісень Котляревський увів у драму — авторських та народних ( на слайді висвітлений перелік пісень )

17. «Калиновий кущ українського фольклору»

- Ви бачите на дошці великий кущ калини. Як думаєте, навіщо я його приготувала? Що символізує калина в українському фольклорі? З чим ми можемо порівняти калину?

- Саме на калиновий кущ ви будете розміщувати калинові грона, на яких записані приклади фольклорної творчості українського народу, які використав І.П.Котляревський у своїх творах.

- Беріть калину і розміщуйте на калиновий кущ. Але перед тим кожен з вас прочитає, що записано на зворотному боці.

- Чи про це ми сьогодні говорили?

( кожен учень бере калинову грону, які роздає їм вчитель, зачитує записане і прикріплює на калиновий кущ на дошці).

18. Клоуз - тест ( резервне завдання)

( на аркушах 4 тестових завдання)

V. Рефлексія

1. Підсумкове слово про письменника

( на слайдах записані слова видатних діячів )

- Хто ж він — І.П.Котляревський? ( діти читають вголос)

- Письменник, військовий командир, капітан, директор благодійних закладів, дипломат, учитель.

- Просто поет, що любив «усе благородне», «коперник українського слова»

2. Читання вголос напам’ять «Еней був парубок моторний..»

( вчитель починає розповідати, потім пропонує продовжувати учням )

( на екрані в цей час ідуть уривки з мультфільму «Енеїда»)

3. Вирішення проблемного питання, поставленого в епіграфі уроку.

- Чи стали пророчими слова Т.Шевченка? Чи дійсно покоління довго ще будуть називати Котляревського «Батьком української літератури»?

Твори Котляревського засвідчили перед усім світом зрілість української нації, високу самобутність її культури і право нашого народу на самостійний розвиток.

V. Оцінювання учнів. Домашнє завдання.