Українська література - розробки уроків
Нова українська література. Суспільно-історичні обставини наприкінці ХVIII cт. Розвиток фольклористики, етнографії. Основні художні напрями. Бурлескна стильова течія. Найвидатніші митці
Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр
Мета: допомогти учням усвідомити суспільно-історичні умови становлення нової української літератури, різних її напрямів — класицизму, реалізму, бурлескно-стильової течії; з’ясувати особливості розвитку фольклористики, етнографії; визначити найвидатніших митців того часу;
розвивати навички співставлення, аналізу суспільних та культурних явищ, виділення головного та узагальнення, вміння користуватися знаннями з інших предметів, грамотно висловлювати власні думки;
виховувати гордість за художні досягнення нашого народу, його історію, культуру.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь.
Очікувані результати. Після цього уроку учні:
зможуть визначати суспільно-історичні умови, які дали поштовх до зародження та розвитку нової української літератури;
переконаються, що художня література — невід’ємна складова історичного процесу;
пізнають імена найвизначніших постатей українського письменства кінця ХVIII початку ХIХ ст.;
збагатять словниковий запас новими літературними термінами: літературний напрям, мистецька течія, просвітництво, класицизм, реалізм.
Форма проведення: урок з використанням мультимедійних технологій.
Обладнання: карта «Україна наприкінці ХVIII ст.», портретна галерея письменників: І.П.Котляревський, Г.Ф.Квітка-Основ’яненко, М.Шашкевич, Т.Г.Шевченко, Л.І.Глібов, М.О.Вілінська, книжкова виставка, словник літературознавчих термінів.
Епіграф до уроку:
Життя коротке, а мистецтво вічне. (Гіппократ)
Хід уроку:
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності школярів
Слово вчителя. «Життя коротке, а мистецтво вічне», - сказав колись Гіппократ.
- А ви погоджуєтесь з цією думкою?
Так, мистецтво — це пізнання світу, в якому живемо, екскурс у його минуле, сьогодення та погляд у майбутнє.
- Як на вашу думку, література і розвиток суспільства — єдине ціле?
Певно що так. Література — це життя, вона порушує найважливіші суспільно-політичні й морально-етичні проблеми, стоїть на захисті інтересів людини. Незважаючи на надзвичайно складні суспільно-історичні умови розвитку України наприкінці ХVIII ст., відбулося слов’янське відродження, яке дало поштовх для зародження та розвитку нової української літератури. Про це ми й поведемо мову на нашому уроці.
ІІ. Оголошення теми уроку, очікуваних результатів. Актуалізація опорних знань школярів.
Літературна розминка (ПОПС-формула: вчитель демонструє портрети визначних історичних постатей, а учні пояснюють їх роль у становленні та розвитку української літератури. Слайди 3-10: князь Володимир, князь Ярослав Мудрий, Нестор Літописець, Володимир Мономах, Феофан Прокопович, Григорій Грабянка, Самійло Величко, Іван Вишенський, Г.С.Сковорода). Підсумки.
ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Лекція вчителя.
План.
- Суспільно-історичні умови розвитку України наприкінці ХVIII ст. (робота з таблицею, картою. Слайд 11)
|
1764 р. |
Скасування гетьманства |
|
1775 р. |
Указ Катерини ІІ про скасування Запорозької Січі. Ліквідовано українську автономію на Лівобережжі. |
|
1783 р. |
Імператриця Катерина ІІ законодавчо ввела кріпосне право. Правобережжя поділено на частини: одна під владою Польщі, інша — Австрії. |
|
1768 р. |
Коліївщина — стихійне повстання селян. |
|
1789 р. |
Повстання у с. Турбаях на Полтавщині |
- Як ви вважаєте: чи можливий розвиток літератури у таких складних умовах?
- Зародження нової української літератури, розвиток фольклористики.
Українці, згідно з інструкцією російської цариці, підлягали суцільній русифікації: скрізь закривали українські школи, заборонялося вивчення української мови в колегіумах і Києво-Могилянській академії, припинялося друкування українських книжок. Російська мова стає літературною мовою. Але попри всілякі заборони, українська мова звучала на устах її носіїв — народу. Це був час появи визначної постаті в історії української літератури І.П.Котляревського. Його твір «Енеїда — велична панорама життя й побуту різних суспільних верств українського народу ХVIII ст., перша друкована книга, написана живою розмовною народною мовою. Цей твір — крок до зближення літератури з реальним життям, піднесення народної мови до рівня літературної. Кінець ХVIII поч. ХІХ ст. — час зацікавлення фольклором. У цей час одна за одною виходять друком збірки українських пісень М.Максимовича, М.Цертелєва, «Опис українського весілля» Г.Калиновського, «Запорозька старовина» І.Срезневського та ін.
- Основні художні напрями. Найвизначніші постаті того часу.
Словникова робота
Літературний напрям — складова частина літературного процесу в межах однієї епохи і нації.
Просвітництво — ідейний рух, безмежна віра в перемогу освіти й розуму — у ХVIII ст. охопив усі європейські країни, у тому числі й Україну.
Робота з таблицею (слайд 13) та визначення літературознавчих термінів за словником.
|
Літературні напрями |
Представники |
|
Класицизм |
Бурлескна стильова течія. І. П. Котляревський — про серйозне писати у зниженому тоні |
|
Романтизм |
Рання творчість Т.Г.Шевченка, поети-романтики П.П.Гулак-Артемовський, Є.П.Гребінка, В.Забіла, М.Петренко, М.Шашкевич. |
|
Сентименталізм |
Г.Ф.Квітка-Основ’яненко |
|
Реалізм |
І.П.Котляревський, Т.Г.Шевченко, М.О.Вілінська |
ІV Рефлексія
1. Інтерактивна технологія «Мозковий штурм»
- Які висновки можна зробити щодо розвитку українського суспільства у ХVIII ст.? Орієнтовні відповіді:
- суспільство пережило складні зміни: руйнування Запорозької Січі, запровадження кріпацтва привело до стихійних народних повстань на захист своїх прав;
- царизм заборонив українську мову, відбувалася масова русифікація;
- український народ зберіг рідну мову, пісні, звичаї — це стало однією із форм боротьби проти соціального і національного гніту за свої права на життя;
- на весь світ зазвучала українська мова в «Енеїді» І.П.Котляревського.
Так, це підтверджує думку Гіппократа, що життя змінне, швидкоплинне, а мистецтво — вічне.
2. Займи позицію:
У час інформаційних технологій книга, художня література необхідні? Так, сумніваюсь, ні.
3. Самооцінювання (таблиця додається).
4. Підсумок учителя. Художня література — невід’ємна складова життя людини, яка навчає, як жити, підказує, як вирішити складні життєві проблеми. Врешті-решт, гарне художнє слово, цікава думка, влучний вислів приносять людині естетичну насолоду. Не цурайтеся книжок, читайте і насолоджуйтеся!
V. Домашнє завдання
Зміст статті підручника ст. 94-97 (О.М.Авраменко, Г.К.Дмитренко К.,Грамота, 2009)
Група «Біографи» Життєвий шлях І.П.Котляревського.
Група «Бібліографи» Огляд творчості.
Розпочати читати «Енеїду» І-ІІІ частини.
Таблиця самооцінювання
|
Знаю |
Супер! |
Добре |
Нормально |
Хм… |
|
|
1 |
Суспільно-історичні умови становлення і розвитку нової української літ-ри |
||||
|
2 |
Літературні напрями |
||||
|
3 |
Найвизначніші постаті ХІХ ст. |
||||
|
Вмію |
|||||
|
1 |
Аналізувати й оцінювати історичні факти |
||||
|
2 |
Розпізнавати художні напрями як складові частини літературного процесу |