Українська література - розробки уроків

Добро та зло в повісті Б. Харчука «Планетник»

Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр

Мета:

дослідити, як у творі відтворено добро і зло;

розвивати увагу, культуру зв’язного мовлення, вміння аналізувати,

надавати оцінку подіям, явищам, вчинкам героїв;

виховувати бережливе ставлення до природи, її краси, повагу до праці

Обладнання: мультимедійна система

Тип уроку: урок-дослідження

Кожна людина, людський рід —

з кореня добра і зла

Б. Харчук

Хід уроку

І. Організаційний момент

Психологічний тренінг.

Я — учень. Я — особистість творча. Я висловлюю свої думки.

Помилившись, міркую далі. Шукаю істину, бо я хочу знати.

ІІ. Актуалізація опорних знань

- Як ви розумієте слова Б. Харчука? (епіграф)

- Що для вас добро і зло в житті?

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку

IV. Дослідження художнього твору

1. Хвилинка — самодиктант.

- Запишіть усіх героїв повісті.

2. Евристична бесіда.

- Що є добро для кожного героя?

1. Олена Булига прийняла агронома на квартиру безкоштовно.

2. Любов матері до сина, землі, праці.

3. Стосунки хлопців з нарцисом, птаством, худобою.

4. Порозуміння з Капушем.

5. Допомога хлопця матері по господарству.

6. Допомога людям.

7. Зневажливе ставлення до «могорича».

8. Звільнення матір’ю сина з неволі за допомогою квітки нарциса.

- Детальніше попрацюємо над добрими вчинками головних героїв.

- Скажіть, з яким героєм асоціюються ці фото?

- Про які риси характеру свідчать ці уривки? (працелюбство, душевне тепло, почуття краси, доброта).

- Який епізод з твору можете згадати, дивлячись на це фото?

- Про які риси характеру сказано в цьому уривку? (любов до тварин, турботливе ставлення, повага)

- Як Планетник ставився до рослин?

- Яка головна зустріч відбулася у житті Планетника?

- Знайдіть у тексті цей уривок.

- Чому вчив дід Капуш Планетника?

- Давайте складемо інформаційне ґроно.

- Який урок особисто для вас є найважливішим?

- Що у творі є зло?

1. Кріпацтво.

2. Град, який завдає шкоди нарцису, городині, посівам.

3. Хвороба героя.

4. Сільські хлопці ображали Планетника.

5. Заздрість людей.

6. Шкода і збитки від зливи.

7. Неврожайний рік.

8. Ув’язнення Планетника, рішення його спалити.

- Порівняємо відповіді зі слайдом.

- Давайте пригадаємо, як сільські хлопці ображали Планетника?

- Чи були у Планетника друзі серед людей?

- А як реагував Планетник на образи?

- Чому на зло потрібно відповідати добром?

- У 9 класі ви будете вивчати творчість Г. Сковороди, він сказав: «Любов виникає з любові. Коли я хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю».

V. Підсумок уроку

- Що ви можете сказати про ідею цього твору?

- Чи сподобалась вам повість?

- Чи є серед нас планетники?

VІ. Оцінювання знань учнів

VІІ. Домашнє завдання

Написати твір-мініатюру «Моя «перша квітка» в житті».