Українська література - розробки уроків

Володимир Винниченко «Федько-халамидник». Щедрий на добро внутрішній світ героя. Федько як особистість

Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр

Мета: допомогти учням розібратися в складнощах характерів героїв оповідання, виділити риси характеру Федька та коментувати їх; висловлювати власне ставлення до прочитаного, обґрунтовувати свої думки; виховувати прагнення до добра, справедливості, честі, порядності.

Обладнання: портрет письменника, презентація, проектор, ноутбук.

Міжпредметні зв’язки: етика, образотворче мистецтво, українська мова, фольклор.

Хід уроку

Епіграф

Я спитавсь колись у батька:

- Ви скажіть мені, на милість,

Що найдужче ранить серце, -

І почув: - Несправедливість.

М. Нагнибіда

І. Організаційний момент.

Прийом «Незвичайний початок»

Сядьте зручно! Усміхніться. Заплющіть очі й тихо промовте: «Я вчуся. Я хочу вчитися. Я працюю. Я готовий до праці. Налаштуймося на роботу. Покладіть долоню на серце. Відчуваєте як воно б’ється? Бо теж працює. Таке маленьке, а також багато працює. От і ми попрацюємо на уроці. Ви все вмієте,ви все знаєте, ви розумні, творчі. Розплющіть очі.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Учні зачитують епіграф і коментують його.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Зачитуємо прислів’я і пояснюємо зв'язок з тексом.

Завдання на проекторі. Поясніть зміст прислів’їв та зв’язок їх з текстом оповідання.

1. Наперед спитайся, а потім лайся.

2. Сміливому море по коліна.

3. Спершу треба розсудити, а потім робити.

4. Не дай йому вмерти, то він не дасть тобі жити.

5. Панського роду,а песького ходу.

6. Пригрів змію за пазухою.

ІV. Перевірка домашнього завдання.

Учні зачитують цитати, які виписали для характеристики образів Федька і Толі.

Який ми можемо зробити висновок?

Висновок: Федько і Толя — дві різні людини.

Що говорять про Федька? (Розбишака, босявка, сибіряка, шибеник, пробий голова, ірод, ловкий хлопець, молодець).

Що говорять про Толю? ( Дитина ніжна, делікатна, смирна).

Що ми бачимо за масками?

Мовна розминка. На проекторі таблиця. (Учні мають її скласти самостійно).

Федько Толя

Добро Зло

Правда Брехня

Сміливість Боягузство

Чесність Підлість

Сила Кволість

Світло Темрява

Життя Смерть

Людяність Бездушність

Активний Пасивний

Веселий Понурий

Відвертий Скритий

Грубий Делікатний

Альтруїст Егоїст

Симпатія Антипатія

Прихильність Відраза

Словникова робота. Пояснення лексичного значення слів «егоїст», «альтруїст». Запис у зошити.

Отже, за маскою ми побачили, як ховається зло і яке беззахисне добро. Потрібно з’їсти пуд солі, щоб розібратися, де є добро, а де зло.

Перед нами тільки що розкрилися душі героїв твору, тобто їх внутрішній світ. Спробуємо зобразити все це за допомогою кольорів.

( Діти за допомогою кольорових олівців зображають душу Федька і Толика)

Висновок: ви зуміли розпізнати внутрішній світ героїв: у Федька — це чиста, світла душа; у Толі — підла, скрита, жорстока.

Як ви думаєте: про яких людей говорять — це особистість?

Якою особистістю є Федько?

Словникова робота.

Особистість — конкретна з погляду її культури, особливостей характеру, поведінки індивідуальність.

Особистість — людина діяльна, яка здатна на вчинки, яка живе повноцінним життям.

- Яка ж роль відводиться Федькові в оповіданні «Федько-халамидник»?

- Які герої головні, а які другорядні?

- Знайти героїв твору і визначити які вони? (Фізкульт хвилинка: у класі в різних місцях розклеєні листочки, на яких написані імена героїв твору. Діти очима шукають литочки, а потім знімають їх і прикріплюють на дошці навпроти головних і другорядних героїв).

V. Рефлексія.

- Чого навчили вас образи головних героїв?

- На кого ви хотіли б бути схожими?

- Які риси характеру хотіли б мати?

- Що ви зрозуміли сьогодні для себе?

- Чи пригодиться вам це у житті?

Отже, справжня дружба — це … (на екрані слово «дружба». Учні роблять у зошиті гронування).

VІ. Підсумок уроку.

Сьогоднішні урок я хочу завершити словами відомого французького письменника Віктора Гюго: « Зло сильніше й агресивніше за добро, воно може вбити, зруйнувати, знищити. Але в цьому і його слабкість, і ницість.

Добро ж завжди створює, оновлює, оживляє. І в цьому його сила над злом.

VІІ. Оцінювання учнів.

VІІІ. Домашнє завдання.

1. Письмово «Моє ставлення до Федька і Толі», «Справжній друг, який він?»

2. Скласти ребус.