Українська література - розробки уроків

Я маю в серці те, що не вмирає…

Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр

Мета уроку: познайомити учнів з літературою рідного краю, а саме з поезією М.Сарахана «Семирічка», формувати уявлення про літературу рідного краю, розвивати і поглиблювати пізнавальні інтереси школярів, виховувати повагу до людей праці; національну свідомість учнів, любов до своєї матінки-землі, рідного краю, його історичного минулого і сучасного.

Обладнання: збірки поезій М.Сарахана, карта Європи, ілюстрації краєвидів села Чемерпіль.

Хід уроку

І. Організація класу

1. Привітання.

Пролунав і стих дзвінок, починається урок.

Він і перший, і цікавий, і гостей зібрав чимало —

Тож і ми часу не гаймо — вже роботу починаймо!

ІІ. Створення ситуації успіху

Учитель. Прочитайте вірш:

Куди не глянь, де не спитай,

Ізвідусіль вам скажуть:

Рідний край — це

Омріяний рай,

Веселий сонячний гай.

Охайна, вквітчана земля,

Гляди, прекрасна, як маля!

Ріднішої ніде нема!

Абрикоси, вишні, персиків розмай

Дім цей гарний всім: степи і річка й гай,

Щирі люди працьовиті,

На любов багаті, знамениті.

Активна й гомінка — громада наша вся така! (А.Рачинська)

- Про що говориться у вірші? (Про Кіровоградщину).

- Як інакше можна назвати цей вірш? (Акровірш).

- Чим цікаві для нас акровірші? (Коли скласти перші букви кожного рядка, утворюється слово).

- Яке слово утворилося? (Кіровоградщина).

Учитель. Тож, напевно, ви здогадалися, про що йтиметься мова на нашому першому уроці? (Про нашу Батьківщину. А де вона знаходиться на карті України? (в центрі, учні знайшли і показали Кіровоградську область на карті)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Учитель. Тема нашого уроку: «Я маю в серці те, що не вмирає». Ми з вами будемо подорожувати літературою нашого краю, а також зупинимось і в рідному селі Чемерпіль. Ви багато дізнаєтесь нового.

IV. Актуалізація знань учнів. «Мозковий штурм».

Учитель. Кожна людина любить той край, де народилася і живе. Кожен пишається своєю рідною землею. Завжди хоче сказати про неї найкраще. А ми попробуємо її описати.

(Учні по черзі називають слова, записують на кольорових квітах, які прикріплюють на карту Чемерполя, що висить на дошці).

1. Гра «Місце, де я почуваюся щасливим».

1) намалюйте місце, де вам найбільше подобається бути;

2) розкажіть про нього своєму товаришеві.

Учитель. А тепер на карті нашої Батьківщини спробуємо знайти ту маленьку батьківщину, де ми з вами живемо. Кожна людина живе в селі чи у місті, і саме вони складають нашу велику Батьківщину, що зветься Україною.

- Чи знаєте ви, скільки людей проживає в Україні? (Близько 46 млн.).

V. Основна частина уроку

Учитель. Наш край відомий поетами й письменниками. Кого з них ви знаєте, діти? Назвіть їхні імена.

Микола Сарахан — поет, байкар, сатирик, якого знає вся Україна, він — лауреат премії імені С.Руданського, - написав чимало поезій, присвячених рідному краю. Які ви знаєте його вірші (відповіді учнів).

Аналіз поезії «СЕМИРІЧКА»

1. Виразне читання поезії учителем

2. Емоційна пауза

3. Виразне читання поезії учнями

4. Бесіда за поезією:

1. Який настрій домінує у вірші?

2. Як ви розумієте назву «Семирічка»?

Словник:

Семирі́чна шко́ла (побутова назва — семирічка), неповна середня загально-освітня школа в УРСР і СРСР для дітей у віці 7-13 років.

За системою єдиної трудової школи в УРСР (1923) Семирічними школами називали ті загально-освітні школи, в яких діти навчалися у двох концентрах: першому (1-4 класи) 1 другому (5-7 класи).

У 1925-1928 частину семирічних шкіл перетворено у містах на фабричнозаводські (ФЗС), на селі — на школи сільської молоді (ШСМ), пізніше на школи колгоспної молоді (ШКМ).

1934 встановлено неповну середню загальну школу з 1-7 класами, і вона дістала назву семирічної школи (інші роди шкіл: початкова з 1-4 класами і середня (десятирічна) з 1-10 класами).

3. Як ліричний герой ставиться до школи? Чому він прагне повертатися туди знову і знову?

4. Які асоціації виникають у ліричного героя при згадці про школу?

5. Якими словами ліричний герой звертається до школи?

6. Жанр (філософська лірика, медитація).

7. Які проблеми порушено у поезії? (пам’яті, ностальгія за школою, вдячності, буття людини у світі, плинності часу тощо).

8. Сформулюйте тему вірша (ностальгія ліричного героя за школою, роздуми про плинність часу).

9. Визначте ідею ліричного твору (ствердження вірності та відданості витокам людини, її альма-матер)

10. Яка основна думка поезії? (ми повинні пам’ятати рідну школу і часто повертатися до неї).

Вже пройшов я доріг так багато,

Та не гасло жадання ніде:

Хочу стежку я знов торувати,

Що до рідної школи веде.

І нехай відлітають з журбою

В небуття вже прожиті літа

Все ж бурлить в моїм серці рікою

Ця стежина, як завше, свята

Семирічка моя, семирічка —

Мій буквар, незабутній дзвінок

Що з роками на подвиги вічно

Кличе нас, як на перший урок.

Випробовує доля суворо,

Та ніщо не страшить кожен раз,

Бо живе в душі вчителя слово,

Наче рідного батька наказ

Пролягали нелегкі дороги,

І гіркі були дні, як полин

Та здолавши всі біли й тривоги,

Досягаєм жаданих вершин

Семирічка моя, семирічка,

Дорогий твій для мене поріг

Бо в душі горить вірності свічка

Що так довго для тебе беріг

І хоч нині зима півстоліття

Все частіше торкається скронь,

Та душа не старіє, а квітне,

Йти готовий крізь воду й вогонь.

Ніби птах у польоті стрімкому,

Я гарячим поривом живу

І до школи спішу як додому

Її сонечком ясним зову

Здрастуй, школо! Ми знову з тобою!

Ти, як мати, зустріла всіх нас

Хоч на мить стань для нас молодою,

Як раніше веди в перший клас.

Музична хвилинка

Також прекрасну пісню про нашу малу батьківщину подарувало подружжя поетів-музикантів із с. Хащувате. Олександр і Людмила Білятинські написали пісню Моє село — перлина Бугу, яку ми з вами заспіваємо разом з ними (учні співають пісню під звучання запису у виконанні Л.Ф.Лобач та О.В.Лобача)

Моє село — перлина Бугу

Серед ошатних берегів.

На сонці баня церкви грає

На віру й щастя свій мотив.

Чемерпіль рідний мій,

Любов моя і біль,

Довічний оберіг,

Як батьківський поріг.

Чемерпіль рідний мій,

Насущний хліб і сіль,

Серед людських доріг,

Мій вірний оберіг.

Спадають роси на покоси,

Спливають у роботі дні,

Вирощуємо сорго й просо,

Плетемо віники рясні.

Чемерпіль рідний мій,

Любов моя і біль,

Довічний оберіг,

Як батьківський поріг,

Чемерпіль рідний мій,

Насущний хліб і сіль,

Серед людських доріг,

Мій вірний оберіг.

В зелених шатах потопає,

Із стародавніх ще віків

І кожен учень змалку знає,

Що це земля його батьків.

Учитель. У кожної людини є свій рідний куточок на землі. Це край, де вона народилася, живе. І називається він — Батьківщина. Наша мала Батьківщина — це село Чемерпіль. Наш рідний край — Кіровоградщина. Кожна людина повинна знати минуле свого краю. Дізнавшись про історичне минуле Чемерполя, ви зрозумієте, що це село самобутнє, незвичайне, чудове. І всі прекрасні пам’ятки та споруди створили люди, які тут жили і проживають.

Учитель. Україна здавна славиться працьовитими і щедрими, щирими талановитими у всьому людьми. Яких ви знаєте великих українців? Ким ви пишаєтеся у своєму житті? Без кого нас би не було на світі? Чи є у вашому селі люди, яких варто називати гордістю села, району?(батьки, бабусі й дідусі, - предки)

ІV. Узагальнення вивченого

Закінчи речення. Сьогодні я дізнався… Я знаю, що… Цікаво було… я пишаюся… Я впевнений, що мій рідний край у майбутньому буде...

V. Підсумок уроку

«Скарби 6 класу» (учні пишуть на папірцях свої враження і побажання товаришам на майбутній навчальний рік, складають їх у чарівну скриньку; вчитель по черзі їх зачитує і передає на зберігання активу класу).