Українська література - розробки уроків

Леся Українка. Поезії «Хотіла б я піснею стати», «Ви щасливі, пречистії зорі»

Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр

Мета:

ознайомити школярів із поезіями циклів «Мелодії» та «Хвилини»;

допомогти учням краще усвідомити ідейно-художній зміст поезій Лесі Українки, її громадянські, мистецькі погляди, художню майстерність;

розвивати навички аналізу поетичних творів, їх виразне читання, здатність нестандартно мислити;

удосконалювати вміння роботи з комп’ютером;

виховувати життєвий оптимізм, цілеспрямованість, гуманізм.

Обладнання: портрет письменниці, ілюстрації до її творів (морські краєвиди, зоряне небо, картини природи), аудіозапис романсу К. Стеценка «Хотіла б я піснею стати», пам’ятка «Як працювати в групі», комп’ютери.

Тип уроку: урок сприймання й засвоєння нових знань.

Форма уроку: урок-дослідження.

Теорія літератури: ліричний вірш, художній образ, художні засоби.

Хід уроку

І. Оголошення теми й мети уроку

ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово.

Учитель: Високо в небі сяють ясні зорі. Вони щасливі, бо бачать усе на світі. Незмірні морські глибини, які криють у собі безліч таємниць. Але вища та глибша над усе - людська мрія, бо вона здатна осягнути і найвищі висоти, поринути в загадкові глибини, проникнути у найбільші таємниці Всесвіту. Ось такою мрійницею народилася Леся Українка. Незважаючи на своє кволе здоров'я, вона мріяла про досягнення миру й справедливості, гармонії в людському суспільстві. Осягнути світ цих мрій - наше завдання на сьогоднішньому уроці.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Перевірка домашнього завдання.

1. Бліц - опитування за змістом слайдів попереднього уроку:

яке справжнє ім’я Лесі Українки? Назвіть роки життя письменниці. (Лариса Петрівна Косач, 1871 — 1913);

яку байку вивчила Леся напам’ять ще маленькою? («Кущ та билина» Л. Глібова);

яке прізвисько було в Лесі та старшого брата Михайла в дитинстві? (Мишолосія);

із яких джерел набувалася майбутня письменниця культури слова? ( із живої народної мови, з пісень, легенд та переказів Волині);

назвіть характерні ознаки будови поезії Лесі Українки (чіткість, пафосність, використання прийому драматизації лірики («І все-таки до тебе думка лине…»));

як називався перший вірш дев’ятирічної Лесі? («Надія»)

яка улюблена пора року Лесі Українки? (весна).

2. Поетичний вернісаж.

Зачитування рядків із поезій Лесі Українки, які найбільше припали до душі, їх коментування.

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Виразне читання поезії Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати» заздалегідь підготовленими учнями, прослуховування аудіозапису однойменного романсу Кирила Стеценка.

2. Словникова робота.

Сюю - цю; луна - відголос; хибким - хистким, таким, що хвилюється, знаходиться у неспокої; гучне - голосне, те, що шумить.

3. Обмін враженнями щодо прочитаного.

4. Заповнення таблиці.

Випишіть із вірша художні образи, доберіть цитати до них, дайте характеристику цих образів.

Образи

Цитати

Характеристика

Я (лірична героїня)

«Хотіла б я піснею стати.. Щоб вільно по світу літати… Полинути співом дзвінким. Лунали б тоді мої мрії…»

велика мрійниця, що шукає істини; намагається осягнути таємниці людського буття, допомогти своїм словом (піснею) гармонізувати світ

Пісня

«...вільно по світі літати, щоб вітер розносив луну», «спів дзвінкий»,

«упасти на хвилі», «буяти над морем»

виразник мрій, думок і бажань ліричної героїні, наділеної хистом поетичного слова

Зорі

яснії

символ незбагненного, високого, недосяжного, безпристрасного

Море

«на хвилі прозорі», «над морем хибким», «море гучне»

це глибини, таємниці й негаразди людського життя

Мрії

«Лунали б тоді мої мрії...

Ясніше, ніж зорі яснії,

Гучніше, ніж море гучне»

складник щастя героїні

Щастя

«Щастя моє таємне»

приховані, можливо, нездійсненні мрії, які плекає героїня

5. Визначення віршового розміру поезії.

6. Виразне читання вірша Лесі Українки «Ви щасливі, пречистії зорі...».

7. Словникова робота (за питаннями учнів).

8. Обмін враженнями щодо прочитаного.

9. Інтерактивна вправа «Ажурна пилка».

Робота по групах.

Створення буклету до поезії Л.Українки « Ви щасливі, пречистії зорі…» (у програмі Publisher)

Група «Архіваріуси»:

підготувати інформацію про ім’я автора, назву, час, умови написання твору;

сформулювати основні мотиви поезії;

висвітлити провідну ідею віршу.

Орієнтована відповідь

Цикл «Хвилини». Рік створення — 1990. Поетеса оновлює образ зір, звільняє його від релігійної містики, робить засобом вираження світлих людських поривань і надій. Для Лесі зоря — це щирий співрозмовник або втілення завітних ідеалів. А зоряне небо — то «книга одвічна», що її захоплено читає той, «в кого серце у тузі та в горі». Поетеса дає зрозуміти, що її поривання до зір та взаєморозуміння йде від сердечної туги. Ідея твору — заклик до твердості духу.

Група «Дослідники»:

схарактеризувати образи поезії, пояснити символи, розкрити їхнє значення у творі;

словесно відтворити колір вірша.

Орієнтована відповідь

За народною символікою, зорі — то діти сонця й місяця або запалені Богом свічки на честь народжених людей.

У християнстві зоря — символ оборони живих людей. Часто в поезії зоря символізує таку жадану, але нездійсненну мрію, нерозділене кохання. За іншими версіями, зоря може бути символом фантастичної машини, яка в змозі повертати навіть час. Так, прямо не говорячи про себе, Леся Українка дає зрозуміти, що її поривання до зір, розмова з ними й поважне взаєморозуміння йде від сердечної туги, від нерозважливого горя, що ними повниться серце. У тих її стражданнях загальнонародне тісно переплелося з особистим.

Картина А. Гайдамаки «Зоряний хрест» якнайточніше відображає колір поезії.

Група «Теоретики»:

проаналізувати художні засоби мови, їх роль у поезії;

визначити віршовий розмір, спосіб римування поезії.

Орієнтована відповідь

У ліриці поетеси зорі — переважно живі створіння, що, подібно людині, радіють і сумують, кохають і страждають. Тому найуживанішими образотворчими засобами у вірші виступає персоніфікація, а засобом вираження — риторичні фігури:

Ви щасливі, високії зорі,

Все на світі вам видко звисока;

Такі образи зір стають важливими засобами передачі настрою, виявлення причин душевного неспокою. З цією метою поетеса творить яскраві епітети ( «пречистії зорі», «високії зорі», «холоднії зорі»), порівняння («ясні, тверді, неначе з кришталю»).

Віршовий розмір—тристопний анапест.

Група «Літератори»:

висвітлити своє враження від поезії.

Орієнтовані питання

Продовжіть фразу: «Мені здається, що вірш Лесі Українки «Ви щасливі, пречистії зорі...»...»

Мені сподобалося, як мій товариш сказав про поезію Лесі Українки...

Найбільше мене захопив (мені сподобався) у Лесі Українки образ..

У своїх віршах поетеса займає... позицію.

Знайомство з поезією Лесі Українки наштовхнуло мене на думку про те, що...

Група «Комп’ютерне бюро» за поданим іншими групами матеріалом виготовляє буклет у програмі Publisher.

V. Контроль і корекція набутих знань, умінь та навичок

Завдання учням.

Доповніть речення, обравши з поданих відповідну пару слів.

...Іван Франко, Михайло Грушевський, Володимир Гнатюк, вітаючи Олену Пчілку з 25-річчям літературної діяльності, писали:

«Ви дали Укрaїнi перший... освіченої сім'ї, в якій... рідна українська мова і українська літературна традиція».

а) зразок... виділяється;

б) момент... робиться;

в) приклад... плекається;

г) стрибок... відзначається.

VI. Рефлексія. Оцінювання.

VII. Підсумок уроку

VIII. Домашнє завдання:

Вивчити напам’ять одну з поезій, проаналізованих на уроці, намалювати сюжетний малюнок до неї.