Українська література - розробки уроків
Леся Українка «Давня весна»
Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр
Мета:
допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст поезії Лесі Українки;
розвивати креативні здібності учнів, пам'ять, навички декламування, аналізу ліричних творів, уміння висловлювати власні судження;
учити використовувати на практиці знання роботи з комп’ютером;
виховувати любов до природи, естетичний смак.
Обладнання: портрет письменниці, ілюстрації до творів, комп’ютери.
Теорія літератури: ліричний вірш, художні образи, художні засоби.
Тип уроку: урок сприймання і засвоєння нових знань.
Форма уроку: урок-дослідження.
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
Вступне слово вчителя.
Думки нашої поетеси постійно блукали високо-високо в небі між зір, у глибинах морських, а сама вона дуже часто опинялася в ліжку, прикута хворобою. Яку ж силу духу треба мати, щоб не зламатися, не впасти у відчай, знайти в собі сили підтримувати інших!
Тому дуже часто поезію Лесі Українки називають мужньою. Які ж радощі знаходила слабосила самотня дівчина, чим жила, де знаходила оптимізм? Про це ми поговоримо з вами на сьогоднішньому уроці.
II. Актуалізація опорних знань учнів
Перевірка домашнього завдання.
Декламування віршів із висловленням свого судження про них.
III. Сприиняття и засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Виразне читання поезії Лесі Українки «Давня весна».
2. Словникова робота за питаннями учнів.
3. Обмін враженнями щодо прочитаного.
4. Самостійна робота. Порівняльний аналіз поезій.
Порівняйте за настроєм, змістом вірші «Хотіла б я піснею стати», «Ви щасливі, пречистії зорі... « із поезією «Давня весна», використовуючи комп’ютерну програму
Довідка до проекту «Порівняльний аналіз поезій» (у програмі Power Point)
|
Образи |
«Хотіла б я піснею стати...», « Ви щасливі, пречистії зорі...» |
«Давня весна» |
|
Лірична героїня |
романтично налаштована, мрійлива, хоче перетворення світу, прагне твердості й сили духу |
відчуває свою єдність із природою, оптимістична, сильна духом, із добрим естетичним смаком, самодостатня |
|
Художні образи |
пісня, зорі, море, мрії, щастя таємне |
весна, природа, дарунки, яблуневі гілки, листя, квітки, вітер, пісні пташині, гай, воля |
|
Художні засоби |
епітети, звертання, порівняння, повтори, синоніми, умовний спосіб, інверсія |
епітети, метафори, порівняння, синоніми, окличні речення, повтори, заперечення |
|
Головна думка, мотиви |
утвердження прагнення до пізнання світу, активної громадянської позиції; романтизм; утвердження сили духу як конструктивного джерела |
утвердження оптимістичного світобачення; єдності людини й природи; шукання джерела радості в простих земних речах |
5. Захист власних проектів порівняльного аналізу поезій.
6. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
(За допомогою інтерактивної вправи виводяться висновки попередньої роботи.)
Орієнтовані відповіді
- Лірична героїня та ж, але не протиставляє себе природі, а гармонійно з нею співіснує, прагне віднайти джерела духовної сили.
- Художні образи перегукуються, додаються конкретні образи природи та образ волі.
- Художні засоби подібні, але в «Давній весні» відчувається більша метафоричність, емоційність та експресія (завдяки використанню окличних речень, заперечення).
- Ідеї близькі, але в «Давній весні» більш конкретизовані, з автобіографічними мотивами.
ІV. Закріплення знань, умінь та навичок
Завдання учням.
Визначте ключове слово, яке об'єднує всі ці означення.

Складіть кросворд із означень до ключового слова вірша «Давня весна».

V. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
- Продовжіть речення.
«Було б добре, коли б весна принесла мені в дарунок..., тому що…»
VI. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати, аналізувати вірш Лесі Українки «Давня весна», визначивши його віршовий розмір, риму, художні засоби, намалювати асоціативні малюнки до поезії.