Українська література - розробки уроків
Леся Українка. «Давня казка». Образи та ідеї поеми
Мета:
допомогти учням у визначенні проблем, головної думки твору, у складанні порівняльної характеристики героїв;
розвивати навички аналізу ліро-епічного твору, виділення головного та зв'язку із сучасним життям;
навчити висловлювати власні судження про свободу творчості, волелюбність людини;
удосконалювати вміння роботи з комп’ютером;
виховувати почуття вдячності, людської гідності та толерантності.
Обладнання: портрет письменниці, ілюстрації до твору, комп’ютери.
Теорія літератури: поема, реальне й фантастично-умовне, художні образи, художні засоби.
Хід уроку
I. Оголошення теми й мети уроку
II. Мотивація навчальної діяльності школярів
Вступне слово вчителя.
У Лесі Українки «казка давня», але вона пройшла випробування часом, її проблеми та ідеї актуальні й донині. По-перше, справжня поезія - пісня-порадниця людини. По-друге, не можна побудувати свого щастя за рахунок інших, роблячи когось нещасливим; по-третє, тільки особисто вільна людина може бути щасливою; по-четверте, не варто забувати про почуття вдячності. Видатний мистецький твір саме й відзначається своєю багатогранністю. Про грані чудової поеми Лесі Українки «Давня казка» ми поговоримо сьогодні на уроці.
III. Актуалізація опорних знань учнів
1. Декламування уривків поеми напам’ять
2. Складання плану порівняльної характеристики образів поета та графа Бертольдо.
Орієнтовний план
1) Хто такі поет і Бертольдо.
2) Що є спільним в рисах характеру цих героїв.
3) У чому граф і Поет різняться:
а) у діях, вчинках;
б) ставленні до людей;
в) характерах.
4) Як розв'язується протистояння між героями?
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Робота в парах. Складання за планом порівняльної характеристики героїв.
Орієнтовна розповідь учня.
Поет - проста за походженням людина, наділена поетичним талантом. Його пісні користуються популярністю в народі. Бертольдо - лицар, граф, людина високого соціального статусу.
Обоє героїв - молоді люди, розуміють силу слова, дотепні, гострі на язик, визнають красу почуття кохання (саме тому поет допомагає лицареві завоювати серце нареченої).
Якщо поет послідовний у своїх діях - добрий, щедрий, завжди на боці пригноблених, виступає проти несправедливості, волелюбний (відмовляється від «золотих кайданів» придворного поета), то Бертольдо непослідовний, лихий та підступний, звик користуватися чужим.
Поет поважає людину і багату, і бідну, поки вона не чинить кривди іншим. Бертольдо ж зневажає простий люд, керується лише власними інтересами й вигодою.
Поет - спокійний, урівноважений, чесний, а граф - імпульсивний, підступний і невдячний. 3а Лесею Українкою, їх змагання тривало довго (бо в боротьбу вступили вже нащадки поета та нащадки графа) і триватиме доти, поки буде існувати нерівність та несправедливість.
2. Слово вчителя.
Відомий дослідник творчості Лесі Українки Олексій Ставицький пише: «В художніх образах «Давньої казки» утверджується ідея високого призначення і всеперемагаючої сили мистецтва. Поетові пісні допомагають володареві якоїсь казково-умовної країни графові Бертольдо здобути прихильність коханої, перемогти «бусурманського царя» і навести лад у своїх володіннях, а коли він забуває про свої обов'язки перед підданими й доводить країну до розрухи - обертаються грізною непереборною силою проти нього. Графські слуги кидають поета до в'язниці, «всі пісні його, всі гадки» годі замкнути в тюремних стінах. Вони стають грізною зброєю трудящого люду в «страшній затятій» війні за «правду нову».
Група «Аналітики»
утвердження сили мистецтва, його високого призначення. Але не менш важливими є ідеї про вільну творчість, особисту свободу як необхідну умову нормального існування людини, про складову людського щастя, яка полягає в служінні народові, про людську гідність та вдячність.
3. Слово вчителя. Запитання та завдання учням.
1) Поема має досить серйозний зміст, містить важливі ідеї. А чи помітили ви в ній щось смішне? (Гра слів «божевільний» - «все у Божій волі», іронія «він робив походи довгі - від порога та до печі» та ін.)
Група «Літератори»
Отже, характерною особливістю поетичного стилю «Давньої казки» є використання засобів комічного.
Група «Теоретики».
Твір «Давня казка» Лесі Українки визначається за жанром як поема.
(6-й клас - М. Вороний «Євшан-зілля», 8-й клас - І. Франко «Іван Вишенський»)
Поема - ліро-епічний віршований твір, у якому зображені значні події та яскраві характери, а розповідь про героїв супроводжується розкриттям авторських переживань і роздумів.
Даній поемі характерні всі ознаки цього жанру:
зображення подій і характерів переважно високого, героїчного змісту; єдність епічної розповіді та глибокої ліричності; піднесена, яскраво-емоційна мова; ліричні відступи; наявність дійових осіб; докладність зображення подій та персонажів; тривалий час дії; віршована форма; середній обсяг
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Гра «Літературний конструктор»
Галерея учнівських малюнків у слайдах «Творчість Лесі Українки очима дітей»
VІ. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
- Продовжіть речення.
«Твір Лесі Українки «Давня казка» актуальний до цього часу, тому що…»
VIІ. Домашнє завдання
Напишіть твір-мініатюру на одну з тем:
Поет — борець за свободу, живий приклад служіння народові.
Чому добрий граф Бертольдо став жорстокою та жадібною людиною?
Словесний пам’ятник поетові.