Українська література - розробки уроків
Емма Андієвська (українська письменниця і художниця, яка живе в Німеччині). «Казка про яян»
Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр
Мета: переконати учнів у самобутності та неповторності творчого почерку Е. Андієвської, ознайомити їх із притчею «Казка про яян»;
розвивати вміння працювати з текстом, фідшукуючи в ньому ключові фрази; вчити формулювати власні висновки про твір, усвідомлювати морально-етичні цінності, що допомагають бачити красу світу, гармонійно і щасливо жити в ньому.
На дошці чи екрані:
Епіграф:
ПОСПІШАЙ РОБИТИ ДОБРО
Повинні знати:
зміст «Казки про яян»;
основні відомості про Е. Андієвську
Повинні вміти:
виразно і вдумливо читати казку;
виділяти фантастичні елементи казки;
визначати головну думку твору, відшукуючи ключові фрази;
формулювати власні висновки про твір і його ідеї.
Проблемне запитання: чи були яяни щасливими? У чому щастя людини?
Карта-підсумки роботи над дослідницьким проектом «Нашого цвіту по всьому світу»
Портрет Емми Андієвської
Випереджальні завдання, які отримали учні у процесі підготовки до уроку
Підготувати короткі повідомлення на тему: «Нашого цвіту по всьому світу» (індивідуальні завдання)
Підготувати інформацію про життєвий шлях Е.Андієвської за такими
Дослідити творчість Емми Андієвської — художниці.
Принести невеличкі скриньки, які є вдома для зберігання дрібних речей, можна й картонну з-під цукерок, у них покласти дзеркальця.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку
Постановка проблемного запитання:
Чи були яяни щасливими? У чому щастя людини?
Перевірка пропедевтичної домашньої роботи:
1. «Нашого цвіту по всьому світу «(Повідомлення учнів)
Учитель:
Українське слово, без перебільшення, лунає в цілому світі. У США та Канаді, в європейських країнах та далекій Австралії творили й творять українські письменники. Давайте пригадаємо, чому так сталося?
2. Інформація про життєвий шлях Е.Андієвської (Повідомлення учня)
3. Емма Андієвська — художниця (Повідомлення учня з презентацією). Порівняння робіт Емми Андієвської і Марії Приймаченко
Емма Андієвська-художниця
Незвичайною є малярська майстерність Емми Андієвської- В анотації до її виставки, яка розгорнулась навесні 1994 року в Києві, в Українському Домі. наводилась така оцінка її творчості з німецької газети «Зюддойче цайтунг;» «Емма Андієвська не лише відома на Заході як художниця з даром оригінального творчого мислення, її малярство комунікативне, довірливо налаштоване до людей.
Органічний світ Емми Андієвської привабливий. Він також надреальний, в ньому синтезується досвід європейського малярства: сила експресіоністів, поезія Шагала. Ті малярство інтуїтивне. Яскраві відкриті барви, колоризм — енерготворчий струмінь її творчості».
Художниця виставлялася в багатьох країнах світу. Вперше глядачі (побачили її акварелі в Мюнхені в 1956 році, потім в Нью-Йорку — у 1989 році, Емма ілюструвала свої збірки «Архітектурні ансамблі» та «Знаки».
У творчому доробку Емми Андієвської-письменниці — поетичні та прозові збірки, романи. Письменницю цікавить людина, її внутрішній світ, стосунки з іншими, сенс життя. Цікавими і повчальними є оригінальні казки Емми Андієвької. Одну з них ми сьогодні розглянемо.
Але спершу я пропоную вам зазирнути у чарівні скриньки, які я просила принести на урок. У них хтось із вас, можливо, знайде відповідь на запитання: «Хто найважливіший у світі?» Чи згідні ви з відповіддю, яку бачите у дзеркальцях?
Багато хто на запитання про найголовнішу, найяскравішу, наймудрішу людину у світі відповість: «Я».
Людей, які найбільше люблять себе, називають ЕГОЇСТАМИ. Емма Андієвська таким людям придумала іншу назву — ЯЯНИ. «Казку про яян» я просила вас вдома прочитати. Прочитали? Добре. Тому що ваше завдання на сьогоднішній урок:
Повідомлення учнів на основі пропедевтичної роботи
- Що ви можете сказати про притчу «Казка про яян», сподобалася?
- Чи можна стверджувати, що описане у творі відбувається насправді?
Які фантастичні елементи є в «Казці про яян»?
Щоб розібратися, хто ж такі яяни, чому й коли люди стають яянами, як не стати яянином, пропоную об’єднатися в групи і попрацювати над міні-проектом, віднайшовши у творі ключові, тобто основні фрази.
(Проектую тему міні-проекту і таблицю, яку потрібно заповнити)
Хто такі яяни?
|
Чому люди стають яянами? |
Які риси допомагають пастушкові не стати яянином? |
- Як бачимо, пастушок часто починає свої речення займенником «Я», однак він не бажає виокремитися, стати вище над іншими, а, навпаки, пропонує своє «Я» іншим.
Зачитайте вислови хлопчика-пастушка, адресовані брамі. Зверніть увагу на його дії і прокоментуйте їх.
«Перед брамою він...»
Можливі відповіді:
Пастушок обережно посадив дідуся на плечі, отже, турбується про нього. Перед брамою низько вклонився — це означає, що в нього величезне бажання покинути місто.
А що ви можете сказати про мову хлопчика, якою він звертається до брами?
Пастушок не хоче залишатися серед яянів. А як зрозуміти сказане ним дідусеві: «Я хочу, аби ти бодай перед смертю дихнув свіжим повітрям»? Невже в місті не було чим дихати?
ІІІ. Дослідницька робота в групах з текстом казки.
У визначених кожній групі для опрацювання частинах тексту знайти відповідь на запитання: «Чому було пастушкові страшно серед яян?»
Страшно
- бути серед людей і залишатися самотнім
- бачити щодня багато облич, але не чути жодного слова
- будувати вежі-будинки, що весь час руйнуються, і нікого туди не запрошувати
«Дихнути свіжим повітрям» — це ( намалювати стрілочки)
- вирватися на волю
- жити повноцінно
- усвідомлювати себе потрібним людям.
Тому, вирвавшись на волю, пастушок вигукує: «Тепер ти бачиш, який гарний цей світ!»
То (звернути увагу на проблемні запитання) чи були яяни щасливими?
Метод — Прес
Я вважаю, що яяни...
Тому що...
Отже...
Мікрофон
У чому щастя людини?
Отже, яяни уособлюють, що?
- Егоїзм
- А пастушок?
- Любов до людей
- Що побачив пастушок замість дідуся?
- Мішок, по саму зав’язку наповнений діамантами.
- То чого вчить нас казка-притча?
- Поспішай робити добро — і Бог віддячить тобі
Завдання для творчих учнів:
Уявіть, що до нас на урок завітала Емма Андієвська. Вам потрібно від імені класу висловити враження від «Казки про яян». Підготуйте невеличкий виступ, щоб озвучити його.
ІV. Рефлексія
Після цього уроку я зрозумів...
Найбільше мене вразило...
Я хочу...
Виступ 1-3 творчих учнів
V. Домашнє завдання:
Розповісти членам родини про Емму Андієвську.
Вибрати з тексту все, що стосується дідуся, і переказати це від третьої особи. Чи побачив дідусь інший, кращий світ?
Знайти в Біблії «Притчу про сіяча»(вдома чи в бібліотеці), прочитати