Українська література - розробки уроків
В. Вздульська «Різдво для Ніни»
Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр
Мета: удосконалювати навички роботи в групах, парах, розвивати усне мовлення, виховувати вміння поважати думку інших, робити власні висновки, формувати інтерес до читання книг видавництва «Грані -Т»
Матеріал до уроку: «Різдво для Ніни» В. Вздульська
Обладнання: текст, «ключові» слова та вислови, картки для роботи в парах, групах, презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Діти, подивіться один на одного, усміхніться. Тепер до мене усміхніться. Ось із таким хорошим настроєм, доброзичливим ставленням один до одного ми розпочнемо наш урок.
- Давайте згадаємо, якими повинні бути учні на уроці? ( уважними, розумними, організованими, слухняними, ввічливими, активними).
- Тож, сподіваюся, що саме такими будуть мої хлопчики і дівчатка.
1. Читання вислову на дошці «Читання — це віконце, через яке діти бачать і пізнають світ і самих себе» В.О. Сухомлинський
- Тож давайте будемо сьогодні такі, щоб це віконце було щодень ширшим і ширшим, щоб через нього ми добре бачили, пізнали світ і самих себе. Ми продовжуємо знайомитися з книгами видавництва «Грані-Т».
2. Робота з «ключовими» словами та висловами
Було це саме в той час, коли надходило Різдво…
- Ви чули про це свято?
- Які слова і фрази спадають вам на думку, коли ви чуєте слово Різдво?
Асоціювання (ґроно)

- За мить ми будемо працювати над повістю. Уявіть собі, настільки яскраво, наскільки це можливо, як ці слова і вислови могли б фігурувати в повісті.
Спираючись на слова і вислови, що ви думаєте про те, що може трапитися?

3. Учні складають міні-розповідь, використовуючи ключові слова
( працюють групами)
ІІ. Оголошення теми уроку
- Сьогодні ми будемо читати повість «Різдво для Ніни»
Група «Літературознавці» підготували презентацію про Валентину Вздульську.
1. Кероване слухання-мислення.
- Які події можуть відбудуться на Різдво?
2. Читання слів за методикою Валерія Едігея.
- Подивіться уважно на дошку і прочитайте зашифровані слова:
ратирвак квартира
аздурукуК Кукурудза
овтсмойанз знайомство
яцинмєта таємниця
разатлаБ Балтазар
анїур руїна
окьсиводуч чудовисько
річевтявС Святвечір
- За ключовими словами ми будемо з вами досліджувати пригоди героїв повісті.
3. Читання І розділу вчителем.
4. Бесіда
- Про що дізналися з першого розділу повісті?
- Чи справдилися ваші передбачення?
- Коли відбувалися події й де вони відбуваються?
Передбачення
- Що, на вашу думку, станеться далі?
5. Робота в групах Дослідження подій.
- Огидне прізвисько — Кукурудза.
- Пригоди Жені Бувальцевої у гостях.
- Таємниця привида.
6. Читання в парах — узагальнення в парах
1. Учні читають мовчки 5-6 розділ.
2. Об’єднуються в пари. Кожен учень почергово виконує дві ролі: доповідач — читає й узагальнює зміст у вигляді однієї тези: респондент — слухає доповідача і ставить йому 1-2 запитання. Далі відбувається зміна ролей.
Зорова фізхвилинка
7. Вправа «Диктор» (розділ7). Клас фронтально визначається щодо темпу читання і тону читання стосовно кожного з дійових осіб.
8. Вправа «Щоденник подвійних записів». Учні у процесі читання 8 розділу записують у першу частину розділеного зошита моменти, які вразили, здивували, нагадали про якісь факти, викликали асоціації; у другій — лаконічно пишуть коментар: чому саме цей момент здивував, які асоціації викликав, на які думки наштовхнув.
9. Гра «Вірю, не вірю»
- Чи віриш ти що..
- Розділів у повісті вісім
- Привид була дівчинка
- Хлопчика прозвали Качан
- Сім’я переїхала до старого будинку.
- Хмарко - це кличка собаки
- Привид любив казки
- Сестричку назвали Софійка
- Правильні слова, щоб зняти прокляття з привида знайшов тато
- Хлопчика повністю захопив футбол
Тестові завдання. Взаємоперевірка.
1. Хто першим увійшов до нової квартири?
а) тато; б) мама; в) кіт.
2. Коли сім’я переїхала до нової квартири?
а) у червні; б) у вересні; в) у серпні.
3. Хто оселився в квартирі?
а) домовик; б) привид; в) дідусь.
4. Яке прізвисько приліпилося до хлопця?
а) Качан; б) Кукурудза; в) Капуста.
5. Кого в гості запросив хлопчик?
а) однокласницю Женю; б) свого друга Костика; в) всіх своїх друзів.
6. Що було на ложці в Жені?
а) жук; б) гриб; в) павук.
7. Хто вискочив із наплічника Жені?
а) миша; б) кіт; в) павук.
8. Що понад усе любить дівчинка-привид?
а) слухати казки; б) бешкетувати; в) робити капості.
9. Що готував клас до різдвяного концерту?
а) пісні; б) живий вертеп; в) танці.
10. Скільки разів готуючи вечерю заходить мати до кімнати?
а) 12; б) 10; в) 9.
11. Що розтрусив тато на скатертині?
а) муку; б) сіно; в) сіль.
12. Хто склав непотрібні речі у подарунок Жені?
а) братик; б) батьки; в) сестричка.
Самооцінка роботи на уроці.
Вправа «Сенкан» або «Креативна поезія» ( на вибір учнів)
Сенкан 11 слів: креативна поезія
Іменник ( ім’я учня) 1 рядок — прикметник;
2 прикметники 2 рядок - прикметник + іменник;
3 дієслів 3 рядок — 3 слова ( фраза, речення);
Речення з 4 слів 4 рядок — речення з 4 слів;
Синонім до 1 слова 5 рядок — 1 слово ( висновок)
Саша Кмітливий
Старанна, працьовита Прекрасний співрозмовник
Досліджувала, міркувала, аналізувала Обдумував вчинки героїв
Працювати в парі круто. Різдво — найкраще зимове свято
Розумниця Молодець!
ІІІ. Підсумок уроку
- Напевно, саме подібного закінчення цієї хвилюючої розповіді вам бажалося найбільше. Книгу з цією повістю саме час шукати в книгарнях на поличках із виданнями «Грані-Т». До цієї книги увійшли Різдвяні повісті, з якими ми продовжимо знайомитися на уроках позакласного читання. Святий Миколай з утіхою покладе її під чиюсь подушку. Подарувати цю книгу можна братику чи сестричці — під новорічну ялинку чи подарувати цю різдвяну радість на Святвечір. Книжки «Граней -Т» - це саме те, що нині вкрай потрібне вам, вашим друзям.
Хай за вікнами хуртеча злиться,
А нам співати і радіти.
Горить ялинка у світлиці.
- З Різдвом Христовим, любі діти!
Дніпро обняв дзвінкі Карпати,
А в хаті вже — кутя і сіно.
Дозвольте заколядувати:
- З Різдвом Христовим, Україно!
ІV. Домашнє завдання поділіться своїми враженнями від прочитаного зі своїми рідними.
Група «Літературознавці» - готує презентацію «Творчий шлях Гавріели Шапіро»
Група «Всезнайки» записує відгук на прочитану повість до читацького щоденника.