Українська література - розробки уроків

Леся Воронина - сучасна письменниця, авторка багатьох книг для дітей. Фантастична, романтична, багатоепізодна повість про виховання гідності та мужності «Таємне Товариство боягузів, або засіб від переляку № 9»

Всі публікації щодо:
Воронина Леся

Мета уроку:

навчальна: ознайомити шестикласників з основними моментами з життя і творчості відомої дитячої письменниці, допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст повісті;

розвивальна: розвивати навички виразного читання, переказу твору та вміння вільно висловлювати власні думки, прищеплювати інтерес до пізнання нового, розвивати вміння робити власні висновки, аналізуючи вчинки героїв; логічне мислення, увагу, пам’ять, формувати кругозір, світогляд школярів;

виховна: виховувати прагнення до самовдосконалення, самореалізації, віру в себе, у власні сили, доброту, чуйність, ввічливість, уміння залишатися людиною в будь — яких життєвих ситуаціях; виховувати повагу до родинних цінностей.

Обладнання: мультимедійний комплекс, презентація, музичне оформлення, кросворд, виставка дитячих ілюстрацій - малюнків до повісті, портрет Л. Ворониної.

Випереджувальні завдання:

1. Ознайомитися з біографією Лесі Ворониної ( для всіх учнів).

2. Індивідуальні завдання для учасників літературної вітальні.

3. Прочитати І — V розділи повісті «Таємне Товариство боягузів, або засіб від переляку № 9».

Методи, прийоми та форми роботи: бесіда, робота з підручником, проблемний виклад, «літературна вітальня», усна зв’язна розповідь, виразне читання, «Гронування», гра «Відповідай - зачитай», гра «Займи позицію», «Мікрофон».

Очікувані результати навчально - пізнавальної діяльності учнів

Учень / учениця:

знає цікаві факти про письменницю; переказує зміст твору, висловлює враження про нього; характеризує образ головного героя Клима;

висловлює судження про те, як виховувати в собі риси сміливості, хоробрості, кмітливості, відповідальності; як спрогнозувати можливі наслідки діяльності; зіставляє специфіку розкриття фантастичної теми в літературі й кіномистецтві; знаходить інформацію про українських письменників-фантастів; дискутує про проблеми сміливості і боягузтва.

формує позитивний світогляд, доброзичливе ставлення до світу та людей; усвідомлює роль навчання, прагнення відкривати світ і себе в ньому, самовдосконалення, самореалізації в житті кожної людини.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Епіграф:

Природна сміливість є та брила мармуру

дорогоцінного, з якої страх виробляє

величну статую мужності.

Костянтин Ушинський

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

Вступне слово вчителя.

— Діти, а чи знаєте ви, хто такі супермени?

(Учні називають Супермена, Людину — павука, Бетмена тощо.)

— А що ви про них знаєте, які вони?

(Сильні, мужні, безстрашні, рятівники Землі, Всесвіту тощо.)

— Ось як вони виглядають (слайд 1 ).

— А чи багато таких людей ви зустрічали в реальному житті?

Отже, проблемне питання: чи може звичайна людина подолати свій страх і стати героєм? ( Слайд 2 ). Відповідь на це запитання ми спробуємо отримати впродовж декількох уроків, вивчаючи повість Лесі Ворониної «Таємне Товариство боягузів, або Засіб від переляку №9». А ще дізнаємося багато цікавого про сучасну письменницю, яка пише захоплюючі твори для дітей.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку.

Звернення до епіграфа до уроку. ( Слайди 3, 4 )

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Ознайомлення з життям і творчістю письменниці у формі літературної вітальні. (Декілька учнів сидять окремо за святково прибраним столом, по черзі виступаючи під музику, демонструючи навички виразного читання, переказу тощо. Виступи учнів супроводжуються мультимедійною презентацією.)

1 — й учень. Дитячі та юнацькі роки ( слайд 5 ).

Леся Воронина (справжнє ім'я Олена Анастасіївна Воронина) — письменниця, журналістка, перекладачка. Народилася в Києві 21 березня 1955 року в родині інтелігентів. Росла допитливою та кмітливою. Дуже рано навчилася читати і й писати власні твори. Навчалася у школі, цікавилася українським фольклором, співала в хорі «Гомін», захоплювалася східними двобоями та йогою.

2 — й учень. Студентські роки (слайд 6).

З 1972 р. до 1979 навчалася на заочному відділенні філологічного факультету Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка. За роки навчання встигла попрацювати кур'єром у Спілці письменників України, лаборантом у школі, електромонтером на деревообробному комбінаті, екскурсоводом у Музеї народної архітектури та побуту в Пирогові та на багатьох інших роботах.

3 — й учень. Леся Воронина — редактор ( слайд 7, 8, 9 ).

З 1987—1991 рр. — редактор відділу літератури та мистецтва журналу «Україна». З 1991 року працювала у дитячому журналі «Соняшник» (з 1992 до 2006 — головний редактор часопису). Нині — автор та ведуча програм на Радіо Культура.

4 — й учень. Леся Воронина — сучасна дитяча письменниця (слайд 10).

Леся Воронина пише для дітей, тому що вважає, що «найкращі люди — це діти й підлітки, вони щирі й безкомпромісні. Вони вірять, що світ можна змінити на краще, вміють дружити й жертвувати собою заради іншого, сприймають життя оголеними нервами. Це вже потім на людині наростає захисний панцир і вона вчиться йти на компроміси, пристосовуватися й відмовлятися від найцінніших речей заради грошей, слави, посади…». Автор дитячих іронічних детективів, об'єднаних у серію «Суперагент 000»: «У пащі крокодила», «Пастка у підземеллі», «Таємниця підводного міста», «У залізних нетрях», «Таємниця золотого кенгуру», пригодницьких повістей «Пригоди голубого папуги», «Хлюсь та інші», «Таємниця Чорного озера». Під псевдонімом Гаврило Ґава написала понад сто сюжетів коміксів, що впродовж 13 років з'являлися на сторінках журналу «Соняшник».

5 — й учень. Псевдоніми письменниці ( слайд 11 ).

Літературні псевдоніми: Гаврило Ґава, Ніна Ворон, Олена Вербна.

6 — й учень. Леся Воронина — перекладач ( слайд 12 ).

Перекладає з польської мови (твори Станіслава Лема, Славоміра Мрожека, Анни Ковальської, Анни Карвінської, Гелени Бехлерової та ін.)

7— й учень. Відзнаки Лесі Ворониної ( слайд 13 )

Лауреат Всеукраїнської акції «Книжка року» (2004);

Лауреат Всеукраїнського конкурсу романів, кіносценаріїв і п'єс «Коронація слова» (2005);

Лауреат Міжнародного літературного конкурсу «Дитячий Портал» (2006);

Лауреат конкурсу «Книжка року Бі-бі-сі» (2008);

Перша премія УІ Московського міжнародного конкурсу «Мистецтво книги» у номінації «Книга для дітей та юнацтва» за книжку «Сни Ганса-Християна» (2009);

2. Створення психологічного портрета поета (на основі повідомлень та матеріалу підручника)

3. «Гронування»:

4. Робота над змістом повісті.

1. Попереднє слово вчителя. Повернемося до нашого проблемного питання

( слайд 2 ) чи може звичайна людина подолати свій страх і стати героєм? Мріяв про це і Клим Джура, звичайний хлопчик, київський школяр, який одного чудового ранку опиняється в штабі Таємного Товариства Боягузів. Згодом хлопчику стає відомо, що Землю от — от мають захопити підступні космічні прибульці, які заразили більшість людей вірусом страху . І головне, що порятунок людства залежить тільки від нього! Для цього лише треба здолати свій страх.

2. Робота з підручником. Бесіда за питаннями у формі гри «Відповідай - зачитай» ( вчитель задає питання, один учень відповідає на це питання, другий підтверджує його відповідь, добираючи цитату з тексту та виразно читає).

Розділи І — V.

- З ким ворогував Клим? ( З Кактусом — Сашком Смиком, сусідом головного героя ).

- Коли розпочалася ворожнеча між Сашком і Климом? (Битися хлопці почали ще лежачи у візочках).

- Як після літніх канікул змінився Кактус? (Він став схожий на гібрид жирафа з орангутангом: виріс одразу на дві голови й накачав м’язи, як у Шварцнеґґера).

- Що трапилося із Климком після останньої зустрічі із Сашком? (Хлопчик несподівано полетів у люк).

- Куди саме потрапив Клим? ( Климко потрапляє до ТТБ).

- За що Климу стало соромно, коли він побачив себе на великому екрані? (Він побачив вулицю, по якій щодуху мчала якась зіщулена перелякана істота. Це був Климко, який тікав від Кактуса).

- Що запропонував механічний голос Климу? Як відреагував на це хлопчик? (Взяти участь у таємному експерименті. Схрестивши безіменний і середній пальці, пообіцяв стати агентом ТТБ).

- З ким познайомився Климко після того, як якась сила спрямувала його до старого будиночку? (З двома хлопцями, яких Клим прозвав Зайцем і Жуком).

- Яке завдання - випробування чекало Клима ввечері? (Рівно о 21.00 стояти біля банку й грати жалісну пісеньку про байбачка).

- Повернувшись додому, про що довго думав Клим? ( Чи можна порушити клятву, яку дав ТТБ?)

ІV. Систематизація й узагальнення знань.

Гра «Займи позицію»

- Чи можна вважати Климка боягузом? Чому?

- Як би ви вчинили, опинившись у такій же ситуації, як Климко?

V. Підсумок уроку.

«Мікрофон»

- Які твої побажання Климкові?

- Що нового ти виніс з уроку?

- Що було найцікавішим?

VІ. Оголошення результатів навчальної діяльності.

VІІ. Домашнє завдання.

Прочитати 6-12 розділи повісті, вміти переказувати зміст; намалювати ілюстрацію до одного з епізодів повісті, дібрати народні прислів’я, приказки або вислови відомих людей про страх, боягузів ( за бажанням).

Використані джерела

1. Коваленко Л. Т. Українська література: підруч. для загальноосвіт. Навч. Закладів. 6 кл. / Л. Т. Коваленко. — Видавничий дім «Освіта», 2014. — 240 с.6 іл.

2. Леся Воронина. Таємне товариство боягузів, або засіб від переляку № 9. —Теза, 2011.-120с.

Інтернет — ресурси

1. http://uk.wikipedia.org/wiki/Леся_Воронина

2. http://bukvoid.com.ua/news/weekly/2012/10/21/201454.html

3. http://gre4ka.info/interv-iu/2575-lesia-voronyna

4. http://osvita.ua/school/lessons_summary/edu_technology/40427/

5. metodportal.net/.../rozrobka_uroku_pozakl..do...



На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.