Українська література - розробки уроків
«Коли бракує клепки, то не врятує модна кепка»(сучасний український гумор про знання, школу, учителів та учнів)
Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр
Мета: ознайомити учнів з сучасним українським гумором, допомогти вималювати образ героя нашого часу, підвести до думки: знання в усі часи були індикатором життєвого потенціалу людини;
розвивати вміння виконувати твори гумористичного характеру;
виховувати людей з оптимістичним сприйняттям світу.
Обладнання: надписи на дошці «Нас не скорити й не зламати, бо ми умієм реготати», «Весела думка — половина здоров’я» (народне прислів’я ), «Сміх- зачаєна альтернатива» (з почутого).
Портрети сучасних гумористів: Миколи Савчука, Григорія Єлишевича, Володимира Даника,В. Юдіна.(під портретами напис «На втіху людям післані такі симпатичні веселі люди» (І.С. Нечуй — Левицький)) Ілюстрація єдиного в Україні Центру гумору(з музеєм гумору, бібліотекою гумору…)
Тип уроку: урок позакласного читання
Форма уроку: урок оздоровчого сміху
Випереджаюче завдання: учні мали підготувати сучасні гуморески про школу, про роль знань у житті людини.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Велику роль, діти, в житті українців відігравав і відіграє гумор. Гумор — це своєрідний засіб духовного утвердження, самозахисту, здатність критично сприймати світ. На жаль, у шкільних навчальних програмах тема «Гумор і сатира» виноситься наприкінці року, на неї відводиться 4-6 годин у найкращому випадку. Закінчуючи школу, учні на прохання назвати українських гумористів називають тільки Остапа Вишню. Щоб виправити таку парадоксальну ситуацію, я й задумала сьогоднішній урок. Ви готові 45 хвилин усміхатися? Записуємо тему уроку.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
Які ваші очікування, діти, від цього уроку?
Орієнтовні відповіді: отримати позитивні емоції, почути твори сучасних гумористів, перевірити своє вміння жартувати, вималювати образ сучасного учня.
ІV. Виступ творчої групи учнів
Учень І: Читаючи гуморески сучасних майстрів слова, я зловив себе на тому, що учні в усі часи були однакові. Є такі, які сумлінно готуються до уроків, а є такі, які викручуються з ситуації, як можуть, тим самим потішаючи публіку. Виконаю гумореску Г. Гарченка «Відповідь по суті»
На анатомії Федька
учитель раз пита:
-Що можеш нам розповісти
про значення хребта?
Федько зам’явся:
- Наш хребет…
Не просто для краси.
Якби не він, то голова
упала б у труси.
Учень ІІ: Дуже часто гуморески побудовані на комізмі ситуацій. Наприклад, коли малоосвічена людина не розуміє значення якогось слова і відповідає недоречно. Прочитаю гумореску В.Юдіна «Хобі».
- Хобі є у тебе, Марку?
- Хобі? Що це за мана?
- Ну, один збирає марки, інший, там, значки збира
Хтось, наприклад…
- Годі! Годі…-
прояснило враз Марка.
- Я збираю на городі
колорадського жука!
Учень ІІІ. Цілком згодний з попереднім виступаючим. Герой гуморески Павла Сумарокова «Задача з двома невідомими» теж потрапив у скрутну ситуацію тому, що не знав математичних термінів. Ось послухайте…
Йде — бреде студент до дошки
із очима сонними,
має він рішать задачу
з двома невідомими.
-Ось умова, ось вам крейда,-
професор до нього,-
чи покликать вам іще
когось на підмогу?
Ні, вам просто доведеться
пригадать теорію.
Й обернувся знов професор
До аудиторії.
Промайнуло півгодини,
професор — до дошки:
-Що, ви ще й не починали?
Нема ні рядочка!
-Та нема.. я ж невідомих
тих обох чекаю,
з ким задачу оцю вам
вирішувать маю.
Учень ІV: Я великий шанувальник гумористичної творчості М.Савчука. У цього автора багато гуморесок про школу та учнів. У зв’язку зі щойно почутим твором прочитаю вам його «Ерудитів».
Якось вчитель запитав
учнів на уроці:
- Хто Бастилію узяв
і в якому році?
Ті сидять,немов води
в рот понабирали.
- От скажи, наприклад, ти,-
звернувся до Слави.
Той з-за столу хутко встав,
покопався в носі:
- Я Бастилії не брав,
хай підтвердять хлопці.
Підняв потім Василя.
Встав, очі потупив:
- А я знаю звідкіля,
хто її поцупив?
Запитав уже й Юрка,
але й той не знає.
Ззаду піднята рука.
- Ану, скажи, Ваню…
Встав Іван із — за стола
і промовив стиха:
-Її, мабуть, узяла
наша повариха,
вона з кухні все бере,
і про це всі знають.
А як десь щось пропаде,
так із нас питають
Учениця V: Творчість Павла Глазового усім відома. На жаль, автор уже пішов з життя і, можливо, мій виступ не вписується у визначення «сучасний гумор», але я не втримаюсь і прочитаю гумореску П.Глазового «Паломник». Вона перегукується з уже почутими.
- Кажуть люди, до Києва
їздив ти, Матвію.
То, напевне,Лавру бачив,
не минав Софію.
- Що ти мелеш? Яку Мавру?
Я уперше чую.
А Софія заміж вийшла,
я в Гальки ночую.
Учениця VІ: Ім’я М.Савчука вже лунало сьогодні. У його творах дотепно висміюється неуцтво, небажання людини вчитися. Із задоволенням прочитаю гумореску «Помітно й так»
Коло хати на лавочці
cидять Рома й Таня,
жують жуйки та судачать
про своє кохання.
- Це ж тобі до війська скоро,
а я залишаюсь,
то й посивію від горя,
доки дочекаюсь.
-А мене не будуть брати,-
мовить Тані Рома.-
Я скажу, у військкоматі,
В мене не всі дома.
-Знаєш, так казать про себе
якось не солідно.
А про те, що не всі в тебе,
воно й так помітно.
І справді, малоосвічену людину видно здалеку. Її видає мова, невміння триматися перед людьми, вчинки.
Учениця VІІ. М.Савчук доводить зайвий раз у своїх творах, що виховання дитини йде з сім’ї, і як би школа іноді не намагалася перевиховати дитину — результати нікчемні. Прочитаю вам гумореску «Виховна година».
У четвертому «А» класі
виховна година,
ще й на задній парті -завуч
сидить, як картина.
Учителька схвильована,
тему називає:
«Хто батькам своїм як вдома
з вас допомагає?»
Перша руку підіймає
відмінниця Алла:
- Прибирати вчора в хаті
Я допомагала.
Ззаду Коля руку тягне.
Хоче щось сказати.
Учителька його знає,
та мусить питати:
- Чим же мамі допоміг ти,
розкажи нам, Колю,
бо я знаю до роботи
ти не дуже в школі.
- Із сусідом вчора мама
гризлась за індика.
Так вона тільки кричали,
а я — дулі тикав!
Учень VІІІ. На продовження теми хочу прочитати твір М.Савчука «Сімейне виховання»
Учителька в коридорі
чита мораль Вані:
- Ті слова, що тиговориш,
тьху, які погані.
Ти ж і змісту їх не знаєш,
де зміг і навчиться?
- Їх мій тато вимовляє,
коли розізлиться.
Їх дідусь мій і бабуся,
і мама вживають.
Як машина зіпсується,
то ззаду штовхають.
Учениця ІХ: У народі недарма кажуть, що яблучко від яблуньки недалеко падає. Ми таки багато в чому схожі на своїх батьків. Ми — наслідок сімейних традицій, сімейних розмов, сварок, установок. Мудрі батьки ніколи не будуть говорити про школу погано, невігласи ж самі формують у своїх дітей негативне ставлення до школи. Я виконаю гумореску М.Савчука «Ой, той зовнішній вигляд»
Учень Х: Один із міфів нашої вітчизняної педагогіки: учителі повинні відвідувати родину учня, опікуватися ним більше, ніж батьки. Слід відзначити, що в багатьох зарубіжних країнах (зокрема в Канаді) заборонено вчителеві відвідувати родину учня, спілкування дозволено тільки в межах школи.
Учителька завітала
до Петренка Гната.
Син учитись став погано,
пропусків багато.
А Гнат якраз коло хати
напував корову.
Та, щоб часу не гаяти,
почала розмову.
-Як трапилось, що ваш син
від початку року
майже місяць пропустив?
Це ж скільки уроків!
Він програми не засвоїв,
відстає від класу.
- А я думав, щось накоїв,-
батько обізвався.-
То я йому наказав:
ніякої школи,
поки весь город не вбрав,
он Покрова скоро.
- Щоб ви знали, ваш Петренко
вже почав курити,
і не так, що десь тихенько,
а при всіх, відкрито!
- Я дозволив, хай при людях
як навчився, смалить.
А то як ховатись буде
то ще й хату спалить.
- А що з вашого синочка,-
вчителька вже з жаром,-
позавчора ніби з бочки
пахло перегаром?
- Так тож було на Покрову,
ми з ним випивали,
закінчилися городи,
ото й приливали.
Учень Х: Мені часом жаль тих дітей, які виховуються в неблагополучних родинах. Шкода, що батьки не усвідомлюють своєї відповідальності перед суспільством, не усвідомлюють того, що їхні діти будуть повторювати почуті в дитинстві слова своїм дітям. Для виконання я вибрав твір М.Савчука «Всього й не згадаю».
Учителька запитала:
- Скажи мені, Ваню,
а як тебе по батькові?
Той буркнув: -Не знаю.
- А як мама твого тата
вдома називає?
- Алкоголік, дурень, падло.
Всього й не згадаю.
Учениця ХІ: Недарма в народі кажуть: «Чого Івась не навчився, того й Іван не знатиме». Дуже часто родичам бракує елементарних знань, аби допомогти дитині в навчанні. Тоді й зявляються, напевне, такі гуморески, як у В..Даника
- Про ділення… Ви б підказали! Щось…-
школяреня мале пита Микиту.
А той дожив до сивини волось,
то щось таке — доводилось учити!
Потилицю шкребе,зітхає: -Ох…
А потім все ж — у відповідь-Микита:
- Ну,пляшка точно ділиться на трьох!
Як більші числа — важко розділити…
Учень ХІІ: Іноді батьківська та дідівська наука спрацьовує проти самих же батьків та дідів. Я хочу розповісти вам гумореску М.Савчука «У вчителя питається дідусь».
У вчителя питається
дідусь сивочолий:
- Як там мій, скажіть, будь ласка,
онучок у школі?
- Та нічого,- мовить вчитель,-
став вже ніби кращий,
правда, вчора відпросився
на похорон ваший.
Учениця ХІІІ: Неуцтво дітей дуже дратує батьків. Батьки завжди хочуть, щоб діти були кращими за них. Мене насмішила гумореска М.Савчука «Обмін телеграмами». Із задоволенням продекламую її.
- Провалив екзамен.
Без стипендії.
Мамо, порятуй.
Шли скоріше грошей.
До трагедії
батька підготуй.
- Готувала батька.
Став скажений він.
Скоїв тарарам.
Буде скоро в тебе.
До трагедії підготуйся сам.
Учитель: Добре, діти, коли людина вміє адекватно оцінювати свої розумові здібності. Проте є значна частина людей, які намагаються показати своє невігластво, думаючи, що демонструють обізнаність. Я прочитаю вам гумореску Г. Єлишевича «Земляки»
Канадський українець Джон
без турпутівки й гіда
уперше завітав до Сум —
на батьківщину діда.
Дідівську мову їх сім’я
і знала, й шанувала.
Тож на зупинці Джон спитав
одну, що теж чекала:
-Скажіть, будь ласка, де готель:
поблизу чи подалі?
А та:
-Я чтой — то нє допру,
по рускому нєльзя лі?
-О,здогадався, ви — з Москви,
чи в Курську десь домівка?
-Бері павіше, старічок.
Ми із — под Баранівка.
V. Колективне складання портрету сучасного учня.
Учитель: Сьогодні, діти, пролунало багато гуморесок про сучасного учня. Кажуть, що в будь —якому жарті є доля правди. А як ви вважаєте? Назвіть, будь ласка, основні риси сучасного школяра.
Учні: - Переважно байдуже ставлення до навчання.
-Іронічне ставлення до старших.
-Утворення численних угрупувань. Гуртом легше протистояти суспільству.
-Агресивність, що породжена неприкаяністю.
Учитель: Чи можна стверджувати, що ви цілком задоволені собою і своїм поколінням?
Учні: - Скоріше ні, ніж так. Ми породження сучасного суспільства з усіма його проблемами. Часто ми самі сміємося над своїм невіглаством.
Учитель: Чи можна щось змінити? Хто має щось змінити?
Учні: У кожної людини є вибір. Треба працювати над собою. Для цього треба сила волі, проте не в кожного вона є.
VІ. Підсумки уроку
Продовжити речення. — Я сьогодні збагнув одну життєву істину…
Моя вчителька сказала би про мене…
VІІ. Домашнє завдання.
Написати творчу роботу на тему «Знання, які мене врятували»