Українська література - розробки уроків

Патріотичні мотиви пісень літературного походження

Всі публікації щодо:
Пісні

Мета: поглибити знання учнів про патріотичну пісню на основі «Державного Гімну України», «Молитви за Україну», «Ой у лузі червона калина…»; через історичну призму показати значення української пісні; виховувати почуття патріотизму, шани до української пісні, літератури, історії.

Тип уроку: закріплення та засвоєння набутих знань. Урок «без підручника».

Обладнання: відеоматеріали.

Епіграф уроку:

«Українська пісня — це геніальна поетична біографія українського народу». (О. Довженко)

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань. Оголошення теми, мети уроку

1. Обговорення епіграфу уроку

- що таке пісня?

- які види пісень ви знаєте?

- що таке біографія?

- що може значити вислів «поетична біографія»?

2. Проблемне питання

- чи потрібні патріотичні пісні сучасному українцю, чи патріотична пісня є модною?

ІІІ. Основний зміст уроку

1. Слово вчителя

Ми часто чуємо, що Україна — багатонаціональна держава. Як ви вважаєте, скільки національностей проживає на території України? Не зважаючи на національність, походження, мову, якою розмовляють у ваших сім’ях, віросповідання, ми всі — українці. Тому що живемо на чудовій українській землі, під лагідним українським сонцем, п’ємо живильну українську мову, розмовляємо мелодійною українською мовою, слухаємо українські пісні… Усе це нам настільки знайоме, що інколи ми не помічаємо краси навколишньої природи, не вслухаємося в живу музику нашої мови, не задумуємося про те, які ж ми — українці…

2. Робота з відеоматеріалами до Державного Гімну України

В усі часи людей надихала пісня, вона завжди несла глибокий сенс. Як у кожного з вас є улюблена пісня, так і в кожної держави є головна пісня, як вона називається (Гімн). Усі ви, як і кожен українець, знаєте Гімн нашої держави. Але, якщо ми говоримо про Україну як багатонаціональну державу, то цікаво послухати й Гімн України різними мовами, чи не так? (відео «Гімн України на 14 мовах»)

3. Робота з відеоматеріалами до поезії «Молитва за Україну»

Нещодавно ви вчили напам’ять поезію «Молитва за Україну», пригадаємо історію написання цього твору (відповіді учнів). Цей твір називають духовним гімном України. Як ви вважаєте, чому? (відповіді учнів). Тож послухаємо його виконання (відео «Молитва за Україну» з каналу «З любов’ю до дітей»).

Як ви думаєте, чи звертаються сучасні співаки до подібних тем у своїй творчості? (відео пісні О. Винника «Молитва за Україну»). Тож давайте спробуємо відповісти на наше проблемне питання «Чи потрібні патріотичні пісні сучасному українцю, чи патріотична пісня є модною?» (відповіді учнів).

4. Робота з відеоматеріалами до пісні «Ой у лузі червона калина…»

14 жовтня уся країна відзначала державне свято — День Захисника України. Скажіть, хто такі захисники України? (відповіді учнів) це не тільки воїни, але всі чоловіки та жінки, які відстоюють інтереси України, українську мову, традиції, історію, це — патріоти нашої держави. А чи знали ви, що День Захисника святкують саме 14 жовтня не випадково, адже саме на цей день припадає велике релігійне свято — Покрова Богородиці, які козаки вважали своєю заступницею. А ким були козаки? (захисниками України). А ще у цей день було створено об’єднання Січових стрільців (відео «Один день в історії. Створення Січових стрільців»). До захисників України також потрібно віднести й воїнів Української Повстанської Армії, яких довгий час називали зрадниками, їх переслідували, катували, знищували за те, що вони боролися за незалежність України у часи Другої світової війни не тільки проти фашистів, але й проти влади Радянського Союзу. Згодом ви будете це вивчати на уроках історії, а зараз пропоную переглянути наступне відео (відео «Один день в історії. Створення УПА», відео «Секретна зброя УПА» 18 серія «Книга — мандрівка. Україна»). А яка пісня стала Гімном Січових стрільців? («Ой у лузі червона калина…») У 2017 році вийшов український історичний фільм «Червоний», який розповідає про долю одного з вояків УПА. Саундтреком до фільму є пісня «Ой у лузі червона калина…» у виконанні сучасних українських співаків — Тоні Матвієнко та гурту «Гайдамаки». Чому саме ця пісня? Можливо тому, що вона може слугувати Гімном усіх Захисників України (відео «Ой у лузі червона калина — Гайдамаки & Тоня Матвієнко»)

ІV. Рефлексивний етап

Продовжте речення - сьогодні на уроці я:

— відчув/відчула....,

— зрозумів/зрозуміла...,

— усвідомив/усвідомила...,

— дізнався/дізналася нове…,

— мені сподобалося…,

— мені не сподобалося…,

— мені запам’яталося…

V. Домашнє завдання

Повторення вивченого матеріалу, підготуватися до контрольної роботи за темою.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.