Українська література - розробки уроків
Емма Андієвська. Сучасна українська письменниця і художниця. «Казка про янн»
Всі публікації щодо:
Андієвська Емма
Мета уроку: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом письменниці; сформувати знання про жанр притчі; виробляти навички виразно і вдумливо читати казку (визначати тему, ідею, проблему твору); розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, логічне мислення, творчу уяву, вміння фантазувати, робити власні висновки; виховувати морально-етичні цінності, що допомагають бачити і розуміти красу світу.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет Емми Андієвської, збірки її творів, фотографії картин, дидактичний матеріал (картки, таблиця).
Теорія літератури: казка, притча.
Методи, прийоми, форми роботи: обмін побажаннями, асоціювання, виразне читання, «Подумаймо разом», робота в парах, бесіда, вибіркове читання, «Незакінчене речення», «Мікрофон», клоуз-тести.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
- З’ясування емоційної готовності до уроку «Обмін побажаннями»
Я бажаю тобі…(Діти бажають один одному того, чого найбільше хотіли побажати собі)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
- Діти, напишіть на листочках власне ім’я. Що ви знаєте про значення свого імені? Прочитайте ззаду наперед. Що воно могло позначати і в мові якого народу уживалося б?
- Які почуття у вас виникли під час цієї роботи? (радості, захоплення, зацікавленості)
ІІІ. Мотиваційний етап. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
1.Слово вчителя.
Первісні люди ототожнювали людину з її ім’ям. Вони вважали, що кожен повинен мати індивідуальне ім’я, яким ніхто інший не міг бути названий. Прийшов час, коли імен уже не вистачало, тому їх викрадали разом із власниками.
За християнства імена давали під час хрещення дитини. При цьому використовували імена святих, на чий день припадав обряд. Тому переважна більшість українських імен мають грецьке, латинське або інше походження.
Сьогодні мі говоритимемо про письменницю Емму Андієвську та її твір «Казка про яян».
— Поміркуйте, кому могли дати ім’я Яян? (відповіді учнів)
IV. Цілевизначення і планування.
- Запишіть тему уроку й визначте завдання, які розглянемо на уроці.
Після цього уроку учні знатимуть:
- окремі факти біографії Емми Андієвської;
- зміст казки-притчі «Казка про яян»;
- що називається притчею.
Вмітимуть:
- виразно і вдумливо читати казку;
- визначати тему, ідею твору;
- формувати свої висновки про твір.
(Кожен учень отримує картку і доповнює її власними цілями уроку. Див. додаток № 1)
V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Розповідь про Емму Андієвську.
( Перегляд презентації).
Емма Андієвська — митець, обдарований багатогранним талантом: поет, прозаїк, художник. На жаль, її творчість стала відомою в Україні лише близько двадцяти років тому. Незвичайним є життя письменниці. Раннє дитинство Емми пов’язане з містом Сталіно (нині Донецьк). Потім родина переїхала до Вишгорода, що під Києвом. Саме тут, як згадує письменниця, вона вперше побачила жінок у білих вишиваних сорочках, які спілкувалися чудовою українською мовою. Ось що говорить про своє дитинство жінка: « Мене змалечку готували на росіянку. До шести років я взагалі не володіла українською мовою, для мене навіть добирали няньок зі справжнім російським акцентом, аби виховати панську дитину. Не виховали. Чому? Дуже просто. Кожна нормальна дитина гостро реагує на несправедливість…» Коли у 1943р. радянські спец-служби вбили її батька (хіміка-винахідника), мати Емми Андієвської, боячись розправи, емігрувала в Західну Європу. Вони жили у Франції, США, а з 1961р. — у Німеччині, у місті Мюнхені. У 1957р. письменниця закінчила Український Вільний Університет, 40 років пропрацювала на радіо «Свобода». Незвичайними є і картини художниці, репродукції яких ви бачите на дошці. Щоб зрозуміти їхню сутність, потрібно поринути у світ мрій і фантастики.
Емма Андієвська працює в різних літературних жанрах: вона пише великі прозові твори, вірші, перекладає твори античної літератури, а останнім часом створює і казки.
2. Робота в парі ( учні отримують картки із завданнями і готують відповіді. Див. додаток №2)
- Що ви знаєте про казку як жанр?
Казка — твір усної народної творчості про вигадані, а часом фантастичні події.
- Наведіть приклади українських народних казок.
( «Лисичка й журавель», «Мудра дівчина», «Летючий корабель» )
- Яка відмінність між народною і літературною казкою?
Літературна казка — це авторський прозовий чи віршований твір, що змальовує пригоди вигаданих або традиційних казкових героїв. Текст літературної казки постійний і незмінний. Така казка обов’язково має автора.
- Наведіть приклади літературних казок.
( І.Франко «Заєць і їжачок», «Лис Микита», М.Коцюбинський «Хо», В.Королів-Старий «Хуха Моховинка»).
3. «Подумаймо разом»
Перш ніж прочитати казку Емми Андієвської, дайте відповідь на запитання:
- Чи може людина вижити на безлюдному острові?
- Чи знаєте ви літературних героїв, які потрапили на безлюдний острів?
- Уявіть себе на такому острові. Чого і кого ви найбільше б потребували?
- Чи може людина прожити сама?
4. «Продовжіть думку»
Для нормального життя людині потрібні…
5. Виразне читання казки. Обмін враженнями щодо прочитаного.
6. Словникова робота за питаннями учнів.
7. Визначення теми, ідеї твору із подальшим записом у зошити.
Тема: зображення фантастичної події: хлопець-козопас потрапив у місто, де живуть тільки яяни.
Ідея: засудження тих, хто чує тільки власне «Я», до всього іншого — байдужі, возвеличення доброти, чуйності, прагнення допомогти тим, хто потребує цього.
Фізкультхвилинка
8. «Подумаймо разом»
- Чи така пригода може відбуватися насправді?
Отже, це придумана, казкова історія з повчальним змістом.
- Що ви знаєте про притчі?
( У притчах є повчальний зміст, є алегорія, це прозовий твір, схожий на байку. Найголовнішою відмінністю притчі від байки є прозовий характер).
9. Запис у зошити визначення «притча»
Притча — невеликий прозовий твір повчального характеру в алегоричній формі.
Алегорія — це вид метафори: інакомовне зображення показати їх суттєві риси.
10. «Усне малювання».
- Давайте спробуємо пофантазувати і уявити собі яянів. Якими б ви їх намалювали?
( Учні по черзі дають відповіді, доповнюючи один одного ).
- Розглянемо, якими зобразила яянів Е.Андієвська.
11. Повторне вибіркове читання вголос казки.
( Учні самі обирають епізоди, які найбільше сподобалися ).
12. Робота в малих групах.
Намалюй у зошиті схему. Допиши біля стрілочок, якими рисами характеру наділенні яяни. Кожну з них підтверджуй їхніми вчинками.
13. Бесіда з учнями.
- Чи є шанс в яянів щось змінити?
- Що для цього треба зробити?
- Чи добре, що кожен з яянів будує свою вежу?
- Чи нагадує це будування власного дому?
14. Міркуємо над прочитаним. ( «Мікрофон» )
- Чому лише старий чоловік звернув увагу на пастушка?
- Чим саме поведінка пастушка відрізнялась від поведінки яянів?
- Чому вежі постійно завалювались, а брама не відчинялась?
- Чому козопас не будував власну вежу?
- Чи зустрічали ви в житті людей, подібних до яянів?
- Який висновок можна зробити з цієї історії?
- Яке повчальне значення твору?
VI. Рефлексійно-оцінювальний етап.
1. Перевірка засвоєння змісту казки. Виконання клоуз-тестів.
- Герой «Казки про яян» займався… (випасом кіз)
- До країни яян хлопчик потрапив, коли … (упав зі скелі)
- Яяни будували… (довгі вежі)
- Яяни не відповідали на питання інших, бо… (чули лише себе)
- Яяни харчуються… (власним я)
- Дідусь почув хлопчика, бо… (чужинець так і не став справжнім яянином)
- Вийти з міста можна було… (через сім брам, які відкривалися на слово «ти»)
- Ніхто з мешканці країни яян не міг вийти з міста, бо… (не міг вимовити слово «ти»)
- Хлопчик вирішив подбати про старого, бо… (не мав батька)
- Хлопчик хотів, щоб старий… (дихнув свіжим повітрям, побув на волі)
- За плечима у хлопчика замість дідуся опинився… (мішок з коштовностями)
2. «Незакінчене речення»
Читаючи «Казку про яян», я:
Відчув…
Побачив…
Зрозумів…
3. Бесіда.
- Діти, чи змінилось протягом уроку ваше ставлення до інших людей, власного «Я»?
VII. Домашнє завдання.
Виразно читати і переказувати казку, намалювати ілюстрації.
Додаток №1
Я знатиму |
Я вмітиму |
- Окремі факти біографії письменниці. - Зміст казки-притчі «Казка про яян». - Що називається притчею. |
- Виразно і вдумливо читати казку. - Визначати тему ідею твору. - Формувати свої висновки про твір. |
Додаток №2
Картка №1 |
Коротко розкажіть, як розвиваються події у творі. |
Картка №2 |
Придумайте власне продовження казки. |
Картка №3 |
Хто такі яяни? |
Картка №4 |
Визначте тему та ідею твору. |
Картка №5 |
Спробуйте визначити проблему, яку порушено у творі. |
Картка № 6 |
Охарактеризуйте хлопчика-пастушка. |
Картка №7 |
Визначте виховний зміст притчі. |
Картка №8 |
Що називається притчею? |