Українська література - розробки уроків

Валентин Негода. «Мій Крим». Патріотичні почуття, що об’єднують минуле, теперішнє і майбутнє

Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр

Мета: Допомогти учням зорієнтуватися у безмежному морі художньої літератури, зрозуміти зміст самостійно прочитаного твору; розширити коло читацьких зацікавлень учнів, популяризувати знання творів письменників-земляків; розвивати навички роботи з книгою, аналізу твору, висловлення оціночних суджень; виховувати почуття поваги, пошани, любові до рідного краю; прищеплювати учням високу читацьку культуру.

Очікувані результати: Учні знають зміст самостійно прочитаного твору, грамотно висловлюють оціночні судження, з повагою та зацікавленням ставляться до сучасної книги.

Обладнання: Портрет письменника, текст твору, ілюстрації до нього, аудіо запис гімну АРКрим, слайди, роздатковий матеріал.

Тип уроку: Бесіда з позакласного читання.

Форми роботи: Емоційна гра «Кольоровий настрій», «Асоціативна квітка», евристична бесіда, повідомлення учнів-«біографів», виразне читання, словникова робота, робота в групах «Словесне малювання», робота в парах (пошуково-дослідницька робота), інтерактивна вправа «Асоціації».

Святе мистецтво! В пензлі чи пері Живи і квітни, рідна Україно,

Є сила дати вічність кожній рисі. Земля священна пращурів моїх,

Водсворт Вільям. Моя любов прадавня і єдина,

Ми — всі у тебе, ти — одна для всіх…

В. Негода

Хід уроку

І. Організація роботи класу

ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

1. Слово вчителя

Кожен куточок нашої планети красивий і неповторний по-своєму: і білосніжна сувора Північ, і веселий буйнотравий Схід, і яскравий спекотній Південь, і золотий стриманий Захід. Кожна з цих сторін світу має багату літературну традицію і спадщину. Багато поетів та прозаїків нашої планети малювали картини природи, оспівували її неповторність і красу, але кожен з них найтепліші й найщиріші слова присвятив своїй рідній землі — Батьківщині.

Багато наших поетів писали і пишуть про Крим. Цікаві патріотичні рядочки належать одному з сучасних кримських поетів Валентину Негоді. Він створив свій, свіжий поетичний образ Криму, овіяний не тільки духом історії, а й причетності до неї долі предків автора.

2. Прослуховування уривку з гімну АРКрим.

3. Емоційна готовність до уроку. «Кольоровий настрій».

Зараз ми перевіримо вашу емоційну готовність до уроку за допомогою кольорової веселки. Оберіть колір, який вам найбільше подобається саме зараз, і запишіть його на картках настрою.

У давніх літописах райдугу називали «райською дугою». Її народження вважалося добрим знаком, люди ототожнювали появу веселки з приємною перспективою на майбутнє. Якщо вашим вибором є зелений та блакитний колір, то ви готові до розв’язання серйозних задач. Ті з вас, хто обрав червоний колір, у цю хвилину насторожені, але здатні до «перетворення». Вибір синього та фіолетового кольорів свідчить, що під час роботи на уроці ви не тільки успішно впораєтеся з завданнями, а й виявите вміння творчо мислити. Жовтий та оранжевий кольори свідчать про те, що ви готові до активної роботи. Нехай же на нашому уроці райдуга засяє всіма своїми барвами!

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку

1. Слово вчителя

2. «Асоціативна квітка»

Які цілі ми повинні поставити перед собою на цей урок, щоб він був результативним?

IV. Cприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Евристична бесіда

Які твори про природу, море, гори ви знаєте?

Подивіться на кримські пейзажі, на букети польового різнотрав’я. Які думки і почуття у вас виникають? Опишіть їх.

Чи можна сказати, що поет теж художник? (Робота з епіграфами до уроку).

2. Повідомлення учнів-«біографів» про життя та творчість В.Негоди.

3. Виразне читання поезії В.Негоди «Мій Крим» з використанням мультимедійної презентації.

4. Словникова робота (проводиться за запитаннями учнів).

5. Обмін враженнями щодо прочитаного.

Коли словами яскраво змальовується якесь явище природи, людського життя, то це — «словесний малюнок», «словесне малювання». Значну роль у ньому відіграють зорові, слухові, тактильні (дотикові) образи, а також словесна деталь.

6. Фізхвилинка (зорові вправи).

7. «Словесне малювання». Робота в групах.

Створити «словесний малюнок» за І строфою вірша «Мій Крим» - перша група; за ІІІ строфою — друга група; за V строфою — третя група.

8. Завдання пошуково-дослідницького характеру. Робота в парах.

І пара — виберіть із вірша «Мій Крим» різного роду образи, що їх можна розглядати як словесні деталі.

ІІ пара — знайдіть і випишіть художні засоби.

ІІІ пара — визначте, як явища природи перегукуються із життям людини.

V. Закріплення знань, умінь та навичок учнів

1.Інтерактивна вправа «Асоціації»

Схарактеризуйте рідну землю за віршем «Мій Крим» В.Негоди

2. Повернення до «Асоціативної квітки»

VI. Домашнє завдання

Підготувати усну розповідь про В.Чемериса.

2-3 учням підготувати поетичну хвилинку на історико-патріотичну тематику.

VII. Підбиття підсумків уроку

1. Інтерактивна вправа «Кольоровий настрій» (закінчення роботи з картками настрою).

Оберіть колір, який вам найбільше подобається саме зараз і запишіть його на картках настрою знову, порівняйте цей колір із тим, який був на початку уроку. Чи змінився він? Чому?

2. Слово вчителя.