Українська література - розробки уроків

Узагальнення та систематизація знань з теми «Загадково прекрасна і славна давнина України»

Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр

Мета: узагальнити та систематизувати вивчений матеріал з теми «Загадково прекрасна і славна давнина України»; розвивати пам’ять, уміння зосереджуватись, логічне та образне мислення, зв’язне мовлення; виховувати інтерес до літератури як мистецтва слова, любов до рідної землі, народу, його звичаїв, традицій та героїчного минулого.

Обладнання: підручник, «Картинна галерея» з ілюстрацій до вивчених творів, аудіозаписи фонограм до пісень, картки з завданнями, вінок із квітів, сніп пшениці, глечик, вишитий рушник, хліб, печиво у вигляді жайворонка, стрічки, скринька, полин, підкова.

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань, умінь та навичок

Епіграф до уроку:

Хто не знає свого минулого,

той не вартий свого майбутнього…

М. Рильський

Хід уроку

І. Організація класу. Привітання учнів. Мотиваційний етап

З’ясування емоційної готовності до уроку (асоціативний настрій). Вступне слово вчителя

Учитель. Доброго дня, діти. Кожен день шкільного навчання асоціюється у мене зі східцями. Тому що, піднімаючись на кожну нову сходинку, тобто йдучи на кожен новий урок літератури, я відкриваю для себе щось нове, цікаве, несподіване. Такий же шлях проходите і ви як читачі. Ви вчитеся розуміти прочитане. А ще чому навчають вас уроки літератури? (Уявляти, аналізувати, порівнювати, коментувати)

Дуже хочеться, щоб і після цього уроку ми піднялися хоча б на одну сходинку та відкрили для себе щось незвідане, щоб у ваших поглядах загорілася іскорка жаги до знань. А з чим у вас асоціюється сьогоднішній день? (Відповіді учнів). Отож, посміхніться один одному, і давайте розпочнемо наш урок.

Епіграфом до сьогоднішнього уроку будуть слугувати слова відомого українського поета Максима Рильського: «Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього…».

- Як ви розумієте дане твердження?

Дійсно, вивчення й оволодіння здобутками минулої спадщини закладає підвалини свідомого українського громадянина. Недарма ж кажуть: «Моя батьківщина — то прадідів слава, єдина родина, єдина держава».

ІІ. Основний зміст роботи

Слово вчителя

Сьогодні ми узагальнимо свої знання з теми «Загадково прекрасна і славна давнина України». Ви будете моїми помічниками, тому сподіваюся на плідну і творчу співпрацю. Протягом уроку вам необхідно заповнювати таблиці «Народні пісні», «Пісні літературного походження». (Додаток 1, 2)

Перший блок нашого уроку має назву «Народна пісня — ключ до українського народознавства».

До нас у гості завітав пан Календар, який допоможе нам заглибитись у світ календарно-обрядової поезії.

«Сценічне перевтілення»

Календар:

Настала зима, роботи нема.

Прийшов Коляда й у вікно загляда.

Дітвора із хати мерщій колядувати.

Щедрий вечір наступає,

«Добрий вечір» скрізь лунає.

1 учень: Щедрий вечір вашій хаті,

Щоб були усі багаті.

2 учень: Щоби вам було доволі

І в коморі, і в стодолі.

( Два учні співають пісню «Добрий вечір».)

Календар:

Ось тане сніг і лід скреса…

Сіяє сонце в небесах.

Пташки додому держать путь,

На крилах весноньку несуть.

Виходить дівчинка з печивом у вигляді жайворонка:

Благослови, мати,

Весну закликати!

Весну закликати,

Зиму проводжати.

Зимонька в возочку,

Літечко в човночку.

«Усний малюнок»

Учитель. Відкрийте підручник (ст.36), пригадайте вивчені веснянки і опишіть за ними дівчину-весну.

(Молода красива дівчина в зеленому вбранні, на голові — вінок з яскравих квітів; де ступне — там усе починає буйно розквітати, линуть приємні пахощі. В очах у неї небесне блакить, а на устах — весела сонячна посмішка).

Календар:

Ось настало літечко,

Та поспіло зіллячко.

А десь у полі, у житах,

Майнуть русалки у вінках.

Бігають, хихочуть.

Гляди: залоскочуть!

- Які пісні пов’язані з русалками? («У ржі на межі», «Проведу я русалочку до бору», «Ой біжить, біжить мала дівчина»)

- Що було основою змісту русальних пісень і обрядів? (Хліборобські турботи, пошана до природи, поетизація її таємниць.)

Календар:

Буяє в липні вся природа.

Дівчата водять хороводи,

Плетуть вінки, пускають в воду,

Милуються на свою вроду.

Виступ учениці з піснею «Ой пущу я вінок за водою»

Календар:

Вінець хліборобській праці — жнива,

Бо хліб — всьому голова.

Жниварську пісню з поля чуть,

Женці серпами жито жнуть.

Учитель. А потім наставали обжинки. Це було довгоочікуване й радісне обрядове свято завершення збирання урожаю.

Сценка-мініатюра «Обжинки»

Учень:

Маяло житечко, маяло,

Як у полі стояло.

А тепер не буде маяти,

А буде в стодолі лежати.

Гей, ставайте в коло, дівчата,

Будемо снопа прибирати.

Квіточками рясно квітчати,

Ще й стрічками переплітати.

Щоб увесь народ дивувався:

Який у нас снопок удався.

Діти виносять сніп, прикрашають його стрічками, квітами, ставлять воду і кладуть на рушник скибку хліба, приказуючи:

- Оце тобі, борода, хліб, сіль і вода!

- Роди, Боже, на всякого долю, щоб багаті були!

Учитель. А зараз я пропоную поринути у світ дитинства і згадати, як лагідно і ніжно називали вас ваші мами. Чи співали вони вам колискові пісні? Може, хтось наспіває?

Гра «Юні поети» (дібрати риму)

Ніч підкралася тихенько,

Збила ковдрочку ….

Колискову заспівала,

Щоб дитина міцно ….

Котик лапкою умився,

Бо за день він ….

Люлі, люлі, кошенятко,

Закривай вже ….

Ти зручнесенько лягай

І міцненько ….

Учитель. Наступний блок називається «Пісні літературного походження».

Запитання до учнів

1. Цю пісню ви чуєте в нашому закладі щопонеділка. Саме нею розпочинається «Національна хвилинка» та будь-яка шкільна урочистість. Назвіть пісню та авторів цього твору. («Ще не вмерла Україна», П.Чубинський М.Вербицький)

2. Дана пісня вважається духовним гімном України, тому що в ній висловлено найбільшу мрію українців — зберегти Україну та її волю. Що це за твір та хто його автор? («Молитва» О.Кониського)

3. Часто буває так, що вірш, що припав до вподоби слухачам, стає піснею. І такою популярною, що питання авторства відходить на задній план або й зовсім забувається. А пісня лине до людського серця, бадьорить і надихає. Пригадайте сучасні літературні пісні, що стали народними. («Два кольори», «Червона рута», «Пісня про рушник», «На долині туман», «Мамина вишня»)

4. Ці пісні виконувалися під час маршів і в короткі години перепочинку. Вони підтримували бойовий дух, надавали впевненості, зміцнювали віру у світле майбутнє. Що це за пісні? Назвіть найвідомішу з них. (Стрілецькі пісні. «Ой у лузі червона калина похилилась»)

5. У цьому творі йдеться про молоду особу, яка отримала безцінний подарунок, що прославляє нас із вами на весь світ. Який твір я маю на увазі? Що це за подарунок? Чи погоджуєтеся ви з таким, як у легенді, розподілом талантів? Чи вважаєте пісенність однією з найголовніших рис українців? («Легенда про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею»)

Учитель. Наступний блок «Не забуваймо про своє коріння».

Гра «Чарівна скринька»

Учитель. Відгадайте предмети, що лежать у скриньці, використовуючи підказки.

1. У Біблії це слово нерідко поєднується зі словом «отрута». Грішники часто зазнають кари Господньої саме цим предметом.

2. Це надійний оберіг від русалок.

3. Це своєрідний пароль українців — символ пам’яті, любові до Батьківщини.

4. «Раз дихнеш, - здоровий будеш, Рідний край свій не забудеш».

Мова йде про полин (євшан-зілля). Пригадайте сюжет поеми М. Вороного «Євшан-зілля».

- Яка основна думка твору? (Не можна забувати батьківщину, мову і звичаї свого народу.)

1. Цей предмет пов’язаний із назвою поетичного твору, автором якого є людина, здібна не лише до мистецтва слова, а й до малювання, гравірування, архітектури.

2. Цей предмет прибивають на дверях будинків. Він є символом успіху, приносить щастя та удачу.

Так, це підкова. Саме це слово присутнє у назві поеми Тараса Шевченка «Іван Підкова». Що ви знаєте про цю людину? (Запорізький ватаг, який, імовірно, очолював воєнні походи козаків у ІІ-й половині ХVІ століття).

Навчальна гра на розвиток уяви «Кінострічка»

Учитель. Пропоную уявити себе режисерами і скласти план кіносценарію вашого майбутнього фільму про Івана Підкову.

Орієнтовний план

1. Козацькі могили в степу.

2. Чорне небо.

3. Буря на морі.

4. Запорожці в човнах.

5. Задуманий суворий отаман попереду.

6. Промова Івана Підкови до побратимів.

7. Гучне схвалення козаків.

8. Вперед, до перемоги!

Хвилинка релаксації

Учитель. Прошу вас пригадати історичну подію — повстання українців проти польської шляхти під проводом Тараса Трясила. Пропоную зазирнути в минуле і стати очевидцями тих подій.

(Учні повторюють рухи за вчителем)

Навесні 1630 року Коронний гетьман Речі Посполитої Станіслав Конецпольський наблизився до Переяслава. Всі жителі вийшли (встали та вийшли з-за парт) на захист рідної землі. Допоможемо їм разом. Зараз ми на стінах міста, поглянути вниз (нахилилися вперед) аж страшно (відхилилися назад). Подивилися, чи близько вже ворог? (приклали руку до чола) Праворуч (поворот тілом). Ліворуч (поворот тілом). Здається, вже зовсім близько! Обережно, пригніться (присіли), навколо свистять ворожі стріли. Допомога наша дуже потрібна! Головне завдання не впустити ворога до міста. Тож допомагаємо! (встали) Спочатку ми перенесемо каміння, щоб укріпити міські мури. Каміння дуже важке, тож піднімаємо повільно (нахиляємося, начебто піднімаємо важке каміння, поволі випрямляємося). Кидаємо його! А зараз ми беремо лук і стріли та цілимося у ворога (учні імітують всі рухи). Відпускаємо стрілу. Молодці! Ви справжні захисники! Наша допомога була вагомою!

ІІІ. Пісумки уроку

Слово вчителя

Сьогодні для мене найважливішим було те, що ми з вами доторкнулися до нашої історії, культури та зробили висновок: йдучи в майбутнє, не забуваймо про минуле. Що вам найбільше сподобалося чи запам’яталося на уроці?

І наостанок хочеться продекламувати поетичні рядки, в яких я виразила свої думки про Батьківщину:

Я живу у чудовім краю,

Де росте верба і калина.

Я люблю рідну землю свою

Із прекрасним ім’ям — Україна.

Скільки лиха зазнала й біди,

Скільки випало їй на долю!

Та вставала з колін завжди,

Не кривилась ніколи від болю.

Їй нелегко і зараз теж,

Та вперед вона вперто крокує.

Вірю: буде радість без меж —

Україну весь світ почує!

І ми зробимо все можливе,

Щоб майбутнє було щасливим!

Ми, нащадки козацької слави,

Відбудуєм тебе, державо!

ІV. Домашнє завдання:

1) обов’язкове спільне — підготуватися до контрольної роботи з теми «Загадково прекрасна і славна давнина України»; закінчити заповнення таблиць;

2) за бажанням - написати творчу роботу на одну з тем: «Що означає бути справжнім українцем», «Не забуваймо про своє коріння».

Додаток 1

Народні пісні

Вид пісень

Коли виконувалися?

З якою метою виконувалися?

Русальні



Купальські



Жниварські



Колядки



Щедрівки



Веснянки



Колискові



Додаток 2

Пісні літературного походження

Назва

Автор тексту

Головна думка

«Ще не вмерла Україна»



«Молитва»



«Ой у лузі червона калина похилилася»



«Гей, видно село»



«На долині туман»



У даній розробці уроку використано елементи інтерактивного навчання: робота в групах, « мікрофон», створення спільного проекту 3 груп -- плакату «Світи»;учні матимуть змогу оцінити свою успішність на уроці. Урок сприяє формуванню кругозору та світогляду школярів, прищеплює любов до наслідків власної праці .