Українська література - розробки уроків

Життєвий та творчий шлях Володимира Ткаченка — письменника гумориста. Оповідання «Як був я маленьким»

Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр

Мета: продовжити знайомство учнів із творчістю письменників рідного краю, зокрема з життєвим та творчим шляхом письменника — гумориста Володимира Ткаченка; розвивати навички аналізу художнього твору, уміння висловлювати і відстоювати власну думку; виховувати кращі моральні якості, розуміння істинної вартості родинних цінностей.

Обладнання: портрет письменника - гумориста, виставка книг, ілюстрації до його творів, презентація.

Теорія літератури: гумор, засоби гумористичного зображення, оповідання

Тип уроку: засвоєння нових знань, урок-дослідження.

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань. Бесіда за питаннями:

Як ви розумієте вислів «література рідного краю»?

Кого із письменників Смілянщини ви знаєте?

Які твори читали самостійно? Чи захопили вони вас?

III. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів

IV. Основний зміст уроку

1. Вступне слово вчителя.

Сміла... Батьківщина… Батьки… Що повʼязує між собою ці слова? …Для кожної людини рідний край цікавий саме тому, що він рідний. До нього виявляються почуття, він — частка рідної сили, яку особистість зберігає протягом усього життя. Саме тут починається виховання майбутнього патріота країни. У літературній спадщині кожного поета чи письменника є твори про рідний край. Саме вони несуть у собі потужний заряд позитивної духовної енергетики, яка здатна формувати загальнолюдські й національні цінності. Література рідного краю збагачує внутрішній світ, породжує гордість за свою маленьку батьківщину, за свій рідний край.

І сьогодні на уроці ми познайомимся з творчістю письменника — гумориста Володимира Тарасовича Ткаченка. Член Спілки письменників України…. Член Спілки журналістів України…. Лауреат другого Всеукраїнського фестивалю гумору й сатири…

2. Виступи учнів-біографів із презентацією

Група 1. Літературознавці

Опрацювати жартівливу біографію В.Ткаченка «Хто ж я такий?» (склав автор)

- місце народження, поетична природа м. Камʼянки;

- родина В.Ткаченка ; події, які запамʼяталися з дитинства;

- здобуття освіти;

- служба в армії.

Група 2. Історики.

Володимир Ткаченко народився в невеличкому містечку Камʼянці, але його життя повʼязане зі Смілою. Розкажіть про цей край.

Протягом багатьох століть надихав наш край співців і літописців своєю красою, своїм багатством, мужністю й мудрістю людей. І закарбувалися їхні помисли й почуття на сторінках літописних зводів, у піснях та душах, у численних легендах та переказах.

- історична довідка про появу містечка Сміла;

- традиції поетичного краю;

- Смілянщина літературна.

Група 3. Журналісти.

Використовуючи текст жартівливої біографії, яку склав сам Володимир Ткаченко, написати статтю в газету у публіцистичному стилі про життя та творчість письменника — гумориста.

Матеріал для довідки:

Автор збірок гумористичних оповідань «Стусани», «Не жалій батька в наймах», кіносценарію «Кіт у капусті» (за який одержав 2-гу премію в конкурсі «Коронація слова») та численних публікацій у періодиці.

Лауреат другого Всеукраїнського фестивалю гумору й сатири.

3. «Сходинки до успіху»

Побудуйте «сходинки до успіху» письменника - гумориста.

Життєва дорога (записати основні віхи життєвого шляху)

Літературна творчість (заповнити сходинки майстерності письменника)

4. Проблемно-пошукове завдання .

(Група учнів досліджувала творчий доробок письменника - гумориста).

Дослідіть тематику та проблематику творів Володимира Ткаченка.

Слово вчителя

Письменники-гумористи — люди незвичайні. Часто вони помічають те, на що ми за своїми повсякденними турботами зовсім не звертаємо уваги, бачать поезію в прозі і, навпаки, в невеличкій оповідці вміють сказати більше, ніж у цілому романі. Справжні письменники прагнуть до оригінальності, неповторності як у формі, так і в змісті.

Як ви розумієте «автобіографічний твір»?

Це твір, написаний на основі життєвих фактів, почуттів, переживань самого автора, які розкривають його індивідуальність і разом із тим характеризують певну добу, утверджують загальнолюдські цінності.

Звернімося до висловлювань Д. Павличка: «Дитинство — це земля, з якої виростають дерева людських талантів і характерів. Якими високими і широкими ці дерева не були б, там, У дитинстві, сховане коріння, що живить і тримає їх» . І дійсно, Володимир Ткаченко у своїх творах розкриває перед нами моменти свого дитинства, з особливою любовʼю описує родину: батька, маму і особливо бабуню.

5. Виразне читання автобіографічного твору Володимира Ткаченка «Як був я маленьким»

6. Обмін враженнями, евристична бесіда

- Від імені кого ведеться розповідь?

- Що ми дізналися про героя у цьому розділі?

- Що вразило, запам'яталося найбільше, чому саме?

- Знайдіть прикмети часу, про який пишеться.

- Знайдіть елементи гумору в оповіданні.

7. Словникова робота

Пригадаємо відомості про гумор, засоби гумористичного зображення.

(Запис до літературознавчого словничка.)

8. Виступ учнів-літературознавців

Які , на вашу думку, види комічного використовує в оповіданні Володимир Ткаченко? Доведіть свою думку.

9. Спостереження над художнім текстом. Дослідницько-пошукова робота

Назвіть художні образи оповідання. Охарактеризуйте їх (учні заповнюють таблицю).

Образи

Характеристика

Мати

Мама картоплю в городі вибирає, а я, сповитий, в бур'яні лежу і куклу смокчу.

Мама часто хворіла.

Бабуня

Сидить бабуся на низенькому ослінчику і картоплю чистить.

Та бабуся вчасно виштурхала мене макогоном з печі.

«Я (маленький )»

Я небагато в дитинстві робив шкоди, але одного разу мало не спалив хату.

Гра «Промінчики». Визначте сімейні цінності родини маленького хлопчика, героя оповідання «Як був я маленьким».

Слова для довідок: любов, взаємодопомога, справедливість, любов до книги, працелюбність, піклування, доброта…

Виділіть головні, ключові моменти оповідання.

Чому вчить нас цей твір?

Яка тема твору?

Яка ідея твору?

Який настрій подарував вам автор твору?

«Кольоровий диктант». Усно розфарбуйте епізоди твору залежно від вашого емоційного стану.

Кольоровий ключ

V. Закріплення вивченого матеріалу.

«Мікрофон»

· Яке враження справив на вас урок про творчість Володимира Ткаченка?

· Чи розгадали ви секрет популярності письменника — гумориста?

· Чому навчають твори Володимира Тарасовича?

· Яке значення має родина в житті письменника? А у вашому?

· Які родинні цінності є для вас найголовнішими?

Оголошення результатів навчальної діяльності школярів

VІ. Підсумок уроку. Домашнє завдання.

І група — прочитати твір В.Ткаченка «Як був я маленьким», підготувати розповідь про сімейні свята вашої родини.

ІІ група — написати твір-роздум на тему «Хороші діти — це честь батька й матері».