Українська література - розробки уроків

На гостинах у казки

Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр

Мета. Узагальнити й систематизувати заняття учнів про казку як жанр усної народної казки та літератури; удосконалювати вміння аналізувати казки, визначати їх види та ідейно-тематичне спрямування; розвивати навички виразного читання й говоріння; сприяти вихованню в учнів любові до українського слова, моральних якостей; створювати ситуацію успіху для кожної дитини; формувати в учнів читацькі інтереси, інформаційну, ціннісно-світоглядну, когнітивну компетентності.

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.

Урок - конкурс.

Обладнання: мультимедійна презентація, виставка літературних та українських народних казок, виставка дитячих малюнків до казок, «квітка-емблема».

Очікувані результати:

- учні розуміють призначення й особливості казок як жанру усної народної творчості та художньої літератури;

- володіють навичками виразного читання казок;

- коментують зміст творів;

- аргументують власні судження, посилаючись на текстовий матеріал;

- емоційно сприймають українські народні та літературні казки, висловлюють своє ставлення до казкових персонажів.

Хід уроку

Казка невіддільна від краси.

В. Сухомлинський

І. Організаційна частина

1. Створення емоційного настрою. Вступне слово вчителя.

Дорогі діти! Кажуть, усі ми родом із дитинства, а я б сказала, що всі ми родом із казки. У ній добро завжди перемагає зло; тут здійснюються найзаповітніші бажання. У казці немає нічого неможливого: можна політати на килимі, поїсти чогось смачненького зі скатертини-самобранки. А бридка жаба від одного поцілунку вмить перетвориться на писану красуню.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку

Мотивація навчальної діяльності, формування пізнавальних інтересів учнів, потреби в знаннях.

Учитель. Сьогодні ми з вами здійснимо цікаву пізнавальну подорож у чарівний світ казок. Зупиняючись на незвичайних станціях і виконуючи непрості завдання, повторимо все, що знаємо про жанр казки, пригадаємо її особливості, зможемо виявити і власні творчі здібності.

Наше заняття проходитиме у вигляді конкурсу. Як і в кожному змаганні, нам потрібне компетентне журі. (Обираються члени журі).

1. Представлення команд (поділ на команди діти здійснювали завчасно, готуючись до їх презентації)

Команда І. « Міцні горішки».

Команда ІІ. « Веселі совенята».

Команда ІІІ. «Шалені бджілки».

2. Ознайомлення команд з умовами турніру. (За кожну правильну відповідь команди отримуватимуть жетони-росинки й прикрашатимуть ними велику квітку-емблему. Переможця буде визначено за кількістю росинок).

ІІІ. Узагальнення й систематизація вивченого матеріалу

1. Станція « Загадкова».

Кожній команді пропонується по три загадки, за кожну правильну відповідь вона отримує жетон-росинку .

1. Улітку наїдається, узимку відсипається. ( Ведмідь).

2. У зеленому жакеті, хоч і плавати мастак, а не риба і не рак. (Жаба).

3. Повзун повзе, сімсот голок везе. (Їжак).

4. Двічі родився, у школі не вчився, а час знає. ( Півень).

5. Уночі гуляє, а вдень спочиває, має круглі очі, бачить серед ночі. (Сова).

6. У воді купається, водою обливається, вода до неї не чіпляється. (Качка).

7. Довгі ноги, чорний хвіст і довгий ніс, по болоту ходить скрізь. (Лелека).

8. Я веселенький звірок, плиг з ялинки на дубок. (Білочка).

9. Летить дід, сів на цвіт, волосинки розгортає, солоденького шукає. (Джміль).

2. Станція « Вікторина»

За поданими цитатами командам необхідно назвати казку. За кожну правильну відповідь правильну відповідь — росинка-жетон.

Перша команда «Міцні горішки»

1. «В одного чоловіка був кіт, старий такий, що вже не здужав і мишей ловити. От хазяїн його взяв і відвіз у ліс. Покинув його , а сам поїхав додому». ( «Пан Коцький»).

2. «Жили собі дід і баба, та такі убогі, що нічого в них не було. Ось одного разу дід і каже:

- Бабусю, піди в комору назмітай у засіці та спечи…». («Колобок»).

3. « - Здоров була, Лисичко-Сестричко!

- Здоров!

- А що робиш?

- Рибку їм.

- Дай і мені.

- Отак. Я стільки морочилась, ловила - та віддай йому. Піди налови - та й їж». («Лисичка-Сестричка та Вовк-Панібрат»).

Друга команда « Веселі совенята»

1. « Йшов дід лісом, а за ним біг собачка. Та й загубив дід …» («Рукавичка»).

2. « Жили собі дід та баба. Уже старі, а дітей нема. Журяться: « Хто нашої смерті догляне, що в нас дітей нема?»

От баба просить діда:

- Поїдь, діду, у ліс, вирубай мені деревинку, та зробимо колисочку, то я положу деревиночку в колисочку та й буду колихати. От буде мені хоч забавка». («Телесик»).

3. « А він кричить:

- Котику-братику,

Несе мене лиска

По каменю - мосту

На своєму хвосту,

Порятуй мене!» («Котик і півник»).

Третя команда «Шалені бджілки»

«Вовк підійшов до козиної хатки і затяг:

Козеняточка мої хлоп’яточка,

Ваша мати прийшла,

Молочка вам принесла». («Вовк і семеро козенят»).

1. «Жили собі дід та баба. Дід служив на майдані, а баба вдома сиділа, лички пряла. От баба й напала на діда:

- Зроби мені … бичка і осмоли його ». («Солом’яний бичок»).

2. « Стоїть біля стовпчика козенятко і жалібно плаче:

Поможи, врятуй, Оленочко.

Поможи, врятуй, ріднесенька.

Вогні горять горючі,

Котли киплять кипучі,

Ножі точать булатні,

Мене хочуть зарізати…» («Сестриця Оленочка і братик Іваночко»).

Поки члени журі визначають проміжні результати, члени команди «Міцні горішки» демонструють своє домашнє завдання. Звучить пісня у виконанні представників даної команди.

Конкурс 3. Станція « Відгадаймо».

Очікувані відповіді учнів

У багатьох казкових героїв і предметів є подвійні імена. Пропонуємо першу частину, а ваше завдання продовжити дану назву чи ім’я.

Перша команда

1. Кощей (Безсмертний).

2. (Олена) Прекрасна.

3. Івасик — (Телесик).

Друга команда

1. Коцький — (пан).

2. (Вовчик ) - братик.

3. Змій — (Горинич).

Третя команда

1. (Жар) - птиця.

2. Скатертина — самобранка.

3. Килим — літак.

Слово вчителя. А зараз у нас хвилинка відпочинку. Пропоную вам для перегляду мультфільм «Котик і півник».

Конкурс 4. «Згадай — і запиши».

Як відомо, народна казка має своєрідну побудову. Згадайте та запишіть якомога більше:

Перша команда

· зачинів.

Друга команда

· кінцівок.

Третя команда

· авторів та назв літературних казок.

Учитель. І знову ми повертаємося до домашнього завдання. Команда «Веселі совенята» підготувала інсценівку уривка із казки « Ріпка».

А команда «Шалені бджілки» виразно прочитає в особах уривок із казки.

Слово вчителя. От і підходить до кінця наше свято. За кілька хвилин ми надамо слово журі. А доки його члени радяться, я пропоную вам для перегляду фрагмент ще одного мультика - « Солом'яний бичок».

ІV. Підсумок уроку.

Визначення команди - переможця; відзначення найбільш активних учасників турніру; вручення призів.

V. Домашнє завдання.

Виконати творче завдання: сьогодні ми побували на гостинах у Казки. Продовжуючи подорож у світ усної народної творчості, наступного побуваємо в Країні загадок. А щоб наша мандрівка була цікавішою, доберіть (складіть) 5 — 6 загадок про персонажів, згадуваних сьогодні на уроці.