Українська література - розробки уроків

Чисте кохання не вкрите серпанками... Утвердження духовної цінності почуття любові у віршах інтимної лірики Лесі Українки

Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Вид уроку: дослідження- візуалізація з використанням мережі Інтернет.

Мета:

Навчальна:

дослідити автобіографічні мотиви написання інтимної поезії Лесі Українки;

розкрити мотиви утвердження духовної цінності почуття любові у віршах поетеси, красу глибокого почуття;

окреслити світ Лесі Українки, як митця, закоханої жінки, донести розуміння високої художньої майстерності поетеси у вираженні власних почуттів;

Розвивальна:

розвивати вміння визначати художні особливості поезії, віршові розміри, образотворчі засоби;

розвивати навички проектної діяльності;

Практична:

укласти збірку віршів інтимної поезії Лесі Українки;

Виховна:

прищеплювати любов до поетичного слова, як засобу вираження власних емоцій

і почуттів.

Методи: дослідницький, метод проектів, групова робота, візуалізація.

Прийоми: сенкан, складання діаграм, тестові питання, оцінювання в групах, куточки, укладання збірки.

Засоби навчання:

технічні: комп’ютер, проектор, інтерактивна дошка, мережа Інтернет.

дидактичні: випереджувальні завдання, картки із завданнями для груп, алгоритм для оцінювання роботи груп, кодовий диктант, поезії інтимної лірики Лесі Українки.

План уроку №1.

І. Початковий етап уроку

1. Організаційний момент.

2. Мотивація роботи на уроці.

3. Робота з епіграфом до уроку.

4. Стратегія «Асоціативне гроно». .

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Створення образу поетеси за допомогою сенкана.

ІІІ. Оголошення теми уроку. Цілевизначення і планування.

1. Розв’язання проблемного запитання.

2. Узгодження цілей і завдань уроку у групах.

ІV. Сприйняття та осмислення навчального матеріалу.

1. Презентація і захист проектів групами

2. Оцінювання в групах

3. Виконання кодового диктанту у мережі Інтернет, відправлення відповіді на сайт.

V. Заключний етап уроку

Висновки.

План уроку №2

І. Мотиваційний етап.

Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.

ІІ. Застосування нових знань, умінь і навичок.

1. Ознайомлення з правилами користування мережею Інтернет.

2. Постановка завдань перед групами.

3. Пошукова робота в мережі Інтернет.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Опрацювання дібраного матеріалу з мережі Інтернет.

2. Візуалізація результатів пошуку на інтернет-дошці.

3. Оцінювання за критеріями.

4. Формування електронного продукту.

ІV. Рефлексивно —оцінювальний етап.

1. Стратегія «Займи позицію»

2. Підбір нових асоціацій, порівняння міркувань до і після вивчення матеріалу.

V. Домашнє завдання.

Підготовка до написання твору-роздуму.

Хід уроку №1

І. Початковий етап уроку

1. Організаційний момент.

Учитель читає епіграф.

Любов всевладна й переборна,

Любов у ревнощах і муках,

Любов у радостях й зітханні,

Любов у горі і розлуках.

2. Мотиваційний етап.

Стратегія «Асоціативне гроно» (діаграма на інтерактивній дошці).

Які асоціативні синоніми ви б дібрали до слова любов? Свій вибір обгрунтуйте.

Слово вчителя: Сьогодні ми будемо говорити саме про це високе почуття кохання, бо немає жодного поета, який би не писав про нього — відлуння своєї душі.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Ми познайомилися з вами з життям і творчістю Лесі Українки як поета — громадянина.

Якою ж постала перед вами поетка? Запишіть у вигляді сенкана.

Творча робота у групах(складання сенкана)

ІІІ Оголошення теми уроку. Цілевизначення і планування.

1. Представлення концепту теми.

Сьогодні ми познайомимося з іншою Лесею — закоханою жінкою, вразливою і тендітною, яка страждає від нерозділеного кохання.

Учитель напам’ять читає вірш «Чого являєшся мені у сні?»

Проблемне питання: З якого приводу і ким написаний цей вірш? Чому саме його я вирішила прочитати вам?

До якої збірки увійшов цей вірш?

Спробуйте спрогнозувати тему сьогоднішнього уроку.

(Учитель, прослухавши пропозиції учнів, формулює тему уроку й записує на дошці).

Учні записують тему й обирають цілі уроку, що представлені на картці-інформаторі.

Учитель: А ось у Лесі Українки, на жаль, такої збірки не вийшло, але є ряд поезій, що присвячені болючій її серцю темі.

На уроці ми спробуємо укласти таку збірку, написати біографію кохання Лесі Українки, побачити на власні очі ті місця, які пов’язані з історією кохання.

Для більш детального дослідження нами було обрано три проекти, які створювали три групи, готуючись до уроку

2. Узгодження цілей уроку і плану роботи.

Перед кожною з груп стояли певні завдання, які групи мають розв’язати на даному етапі роботи:

ІV. Сприйняття та осмислення навчального матеріалу

1. Звіт груп та обмін враженнями й думками.

1 група. Біографи.

Мета проекту: дослідити біографічні мотиви написання інтимної лірики.

Завдання:

1. Знайти відомості про історію знайомства стосунків Л. Українки та С. Мержинського.

2. Дослідити, як розвивалися дружні взаємини Л. Українки і С. Мержинського, і який вплив вони мали на долю

Л. Українки.

3. Підготувати запитання для іншої групи.

Результат (реалізація): нарис.

Вид проекту: дослідницький.

ІІ група. Музеєзнавці.

Мета проекту: окреслити світ Л. Українки як митця, закоханої жінки.

Завдання:

1. знайти фотоархіви, відеоматеріали, листи про історію кохання.

2. Створити презентацію.

3. Підготувати запитання для іншої групи.

Результат: замальовка.

Вид: інформативний, ілюстративний.

ІІІ група. Літературознавці.

Мета: розкрити високу художню майстерність письменниці у вираженні власних почуттів, визначити художні особливості поезій.

Завдання:

1. Проаналізувати поезії за поданим алгоритмом, визначити їхню художню цінність.

2. Підготувати виразне читання поезій.

3. Підготувати запитання для іншої групи.

Результат: презентація — аналіз

ІV. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Групи представляють домашню роботу.

Учитель. Після захисту груп ви повинні будете пройти тест за почутим. (тест вміщено за адресою в Інтернеті).

2. Кожна група оцінить іншу за шістьма критеріями:

- Актуальність, значимість

- Самостійність

- Оригінальність

- Захист

- Використання технічних засобів, мережі Інтернет

- Рівень розкриття теми, досягнення мети.

3. Виконання кодового диктанту за презентованим матеріалом. Кодовий диктант розміщено за посиланням у мережі Інтернет.(З використанням мережі відповіді відправити на сайт учителеві).

V. Підсумок. Оцінювання літературного диктанту.