Українська література - розробки уроків
Тема боротьби українських козаків проти татарської орди. Проблеми, порушені у творі В. Рутківського «На козацьких островах» (із книги «Джури козака Швайки»)
Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр
Мета: - допомогти учням усвідомити глибинний зміст повісті; розкрити образи героїв;
розвивати навички характеристики образів, поглиблювати вміння висловлювати власні думки та враження;
виховувати почуття патріотизму, зацікавленості історичним минулим України, відкритості, відповідальності за свої вчинки.
Тип уроку: комбінований.
Види робіт: виконання вікторини на ресурсі learningapps.org, прослуховування аудіокниги, створеної вчителем, самостійне читання наступних розділів.
Матеріально-технічне оснащення: ресурс learningapps.org , власний канал на YouTube, персональний сайт https://ukrland.in.ua/
Перебіг уроку
Мудрий не той, хто знає багато, а той, хто знає потрібне.
Пауло Коельо
І. Повторення прочитаних частин.
Вікторина за змістом прочитаних частин книги «На козацьких островах»
Розв’язувати тест можна натисканням на варіант відповіді.
Щоб перейти до наступного завдання, натисніть на синій квадратик із галочкою внизу справа. На місці галочки з’явиться стрілочка.
Якщо вам не подобається ваш результат, пройдіть тест ще раз.
ІІ. Новий матеріал.
1. Опрацювання наступних частин повісті В.Рутківського «На козацьких островах» (із книги «Джури козака Швайки»)
«Тишкевич». Аудіозапис. Читає учитель.
2. Аналіз образу Тишкевича.
Тишкевич - негативний персонаж у повісті. Він служить двом господарям - панові Кобильському та багатому татарину Іслам-беку. У манері його поведінки не одразу можна розпізнати небезпечну людину. Тишкевич вміє знайти у жертви слабке місце, спіймати у хвилину смутку або розгубленості, як Демка, лагідними промовами затьмарити пильність недосвідченої людини. Надзвичайна підступність та вміння вивернутись із будь-якої ситуації робить цього героя безнаказаним та нахабним.
Навіть Сашко та Грицик на острові без допомоги старших козаків ледве не повірили пройдисвіту, але слава, якої зазнав Тишкевич серед людей, усе одно наздоганяє його.
Тишкевич живе грабунками чесних козаків, заради здобичі здатний вбити людину. Гроші, легка нажива - кредо його життя. Тишкевич не усвідомлює провини за вчинки, у його роздумах суцільна брехня і крутійство. Це хижа і злодійкувата людина. Скупість, ницість, перевага власних інтересів, безмежна жорстокість - основні риси його характеру.
3. Читання наступних розділів повісті..
- Прочитати частину «Допит».
- Скористайтесь матеріалами сайту учителя.
4. Обговорення прочитаного.
- Якими ви уявили козаків?
- Чи швидко вони роблять свої висновки?
- Чому від них вчились Сашко та Грицик?
ІІІ. Підсумки.
Рефлексія.
- Якого настрою вам додало читання наступних частин твору?
- Які почуття переважають у героїв? Чому вони присвячують своє життя?
- Що бажали б ви зробити для своєї країни?
- Як треба помічати небезпечних людей?
ІV. Домашнє завдання.
- Письмово висловіть свою думку про Тишкевича.
- Яку мету він та його супутники переслідували на острові?
- Чи можна такій людині вірити?
- Прочитати частину «Гонитва».