Українська література - розробки уроків
Омелян Лупул — визначний буковинський байкар, поет. Викривальна і повчальна спрямованість байок письменника
Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр

Мета: ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом О. Лупула, його байками, допомогти їм визначити прихований зміст цих творів, пояснити алегоричні образи; розвивати навички виразного, вдумливого читання байок; коментування, визначення елементів їхньої побудови; розвивати вміння зіставляти описане із сьогоденням виховувати самокритичність, оптимістичні погляди на життя.
Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації байок, опорно-логічна схема байки.
Епіграф:
«Байка, це таке дзеркало ̶ чи не чарівне! ̶
у якому кожен може побачити себе.
Але ніхто в цьому ніколи не зізнається «
(О. Лупул.)
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Складання сенкану до поняття байка.
Байка цікава, алегорична розповідає, висміює, вчить в кінці містить мораль вигадка
2. Бесіда і складання опорно-логічної схеми.
- Що називається байкою?
- Кого вважають засновником жанру байки у світовій літературі?
- З яких частин складається байка?
- Героями байки виступають...
- Перелічіть ознаки байки ( Ознаки байки: має висновок — мораль; наявність оповідної частини; алегорії; твір повчає; звірі, птахи, комахи, рослини розмовляють; автор висміює певні риси людини).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
«Зимовими вечорами бабусі, сидячи біля вогню, розповідали її своїм онукам, а ті, коли виростали й старіли, своїм. Пташки в маленьких гніздечках вищебечували її своїм маленьким діткам, які ще не вміли літати. Кози в загонах розповідали її козенятам, що вони ввечері лежали спокійно, а від кіз чули цю історію і корови, і телята, і ослики, і ягнята, і поросята…»̶ так починає Езоп свою байку «Лисиця і виноград».
Про значення і сенс цих творів для людини говорив і український байкар Леонід Глібов.
Здається ,байка просто бреше,
А справді ясну правду чеше,
Нікого в світі не мине,
Читайте, згадуйте мене.
А сьогодні ми познайомимось з прекрасними творами цього жанру буковинського письменника Омеляна Володимировича Лупула, який так характеризує байку, ̶ «Байка, це таке дзеркало ̶ чи не чарівне! ̶ у якому кожен може побачити себе. Але ніхто в цьому ніколи не зізнається».
Байки, як хороші вчителі, пояснюють правила поведінки в суспільстві, навчають жити за правилами — толерантності, спрямовують людину в майбуття. І нам випала чудова нагода долучитися до цього доброго знання, поринути з головою у прекрасний та дивний світ під назвою — байка.
ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Слово вчителя.
Омелян Лупул прекрасний творець лірики, гумору та сатири. Однак він більше відомий як байкар — у його творчому доробку більше 1000 творів цього жанру! Цікаво, а як же стають митцями? Сьогодні ми про це дізнаємось, адже до нас завітав сам Омелян Володимирович. Скористуйтеся можливістю, шановні журналісти, візьміть інтерв’ю у відомого буковинського байкаря.
2. Прийом «Інтерв’ю» (група Журналісти беруть інтерв’ю у О. Лупула)
О. Лупул : мене звати Омелян Володимирович Лупул. Я народився у 1950 році в селі, яке вже мало своє літературне відлуння. Це Раранча (нині Рідківці) під Чернівцями, де жила і вчителювала буковинська письменниця, етнограф і фольклорист Євгенія Ярошинська.
Журналісти: під чиїм впливом формувалась Ваша творча уява? О. Лупул: У школі я захоплювався С. Олійником, П. Глазовим, О. Вишнею, а особливо С. Руданським, звідки взяв гумористичний характер творів.
Журналісти: де Ви здобували освіту?
О. Лупул: навчався у середній школі в селі Раранча, нині Рідківці. У 1968 році став студентом Чернівецького медінституту. Але зрозумів, що медицина — це не моє. Я прагнув літературного розвитку і вступив на філологічний факультет Чернівецького університету.
Журналісти: Вам судилося стати найвидатнішим буковинським байкарем. Яка з байок Вам найбільше подобається?
О. Лупул: я написав багато прекрасних творів цього жанру і всі вони - рідні, бо мої.
3. Слово вчителя.
Байки Омеляна Лупула дуже актуальні: вони не лише цікаві й кумедні за змістом, а і навчають нас жити!
4. Група Актори. Читають у ролях байки О.Лупула
Хвалився Півень: - Люди, я —
Павич супроти Солов’я!
Підкралася Лисичка — хап —
Лиш пір’я полетіло з лап.
Отак — то, дорогі мої.
В житті є Півні й Солов’ї.
А хто хвалитись має звичку,
На тих судьба дає Лисичку
5. Аналіз байки
Гра «Хто що символізує»
Завдання: з’єднати стрілочками вади людського характеру з назвами тварин, які їх уособлюють.
Півень краса, пишність
Соловей хижість
Павич хвалькуватість, самовпевненість
Лисиця пісенність
«Мозковий штурм» (усне опитування.)
- Які проблеми порушує письменник у своїй байці? - Чому саме таких звірів увів автор до сюжету байки? - Які типові риси характеру втілює Лисиця? Чи засуджуєш ти їх?
- Чи бувають, на твою думку, люди, які жодного разу в житті нехвалилися?
- Охарактеризуй Півня. -Яка мораль байки?
6. Група Актори. Читають наступну байку
Лев до Кота приїхав на ревізію.
І Кіт, заготувавши всю провізію,
Зігнувся перед ним у три погибелі:
- Безмежно радий, што ви прибилі.
А Лев: - Котюго…Це ти по-якому?..
На рідній мові вже набив оскому?
Котисько опустив поволі хвіст:
- Мур-мур,я — інтер…націоналіст.
7. Аналіз байки
Тлумачний словничок
Ревізія - Обстеження, огляд з метою перевірки стану або виявлення наявності кого-, чого-небудь.
Провізія - Харчові продукти, їстівні припаси.
Набивати (набити) [собі] оскому - втрачати інтерес до чого-небудь, дуже набридати.
Інтернаціоналіст — особа, яка відстоює права рівності всіх народів.
8. Група Актори. Читають у ролях байку
Лисиці кинув Лис: ̶ Ти приготуй
Вечерю добру. Буде сабантуй.
̶ А це з якого дива? ̶ та йому.
̶ Сусіда посадили у тюрму.
Отак собі живем, їмо, п’ємо,
У черзі всі за щастям стоїмо,
А спробуйте потрапить в сіті бід ̶
Найпершим посміхається сусід.
9. Аналіз байки Група Дослідники. Підберіть прислів’я приказки про сусідів.
Нема більшої біди над лихі сусіди.
Тоді сусід добрий, коли мішок повний.
Як маєш сусіду пустити до хати, то в сінях камінь положи.
Група Дослідники. Усне малювання зовнішності Жаби за малюнком (особливу увагу звертають на вираз її очей, бо в народі кажуть: очі — дзеркало душі). Характеризують образ Жаби, пояснюють, яку людську ваду втілено в її образі. Пояснюють мораль байки. V Закріплення вивченого матеріалу
1. Особливості побудови лупулівської байки.(Обговорення)
Всі ці байки написані в оригінальній формі — восьмирядком (дві строфи у кожній байці, лише вісім рядків і ні рядком більше). Перша строфа — засновок (сюжет), друга — висновок (мораль). Хоча байкар здебільшого не формулює мораль, а свідомо залишає на роздуми читача.
2. Робота з таблицею «Байки О. Лупула»
Завдання: заповнити таблицю. Учні працюють на дошці та у себе в зошитах, коментують.
|
Байка |
Алегорія |
Прислів’я, що відповідає основній думці байки |
|
«Хвалився Півень: - Люди, я — « |
Хвалькуватість |
Хвальби повні торби, та вони порожні. |
|
«Лев до Кота приїхав на ревізію.» |
Підлабузництво |
Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається. |
|
«Лисиці кинув Лис:…» |
Сміх із чужого горя |
Тоді сусід добрий, коли мішок повний. |
3. Прийом «Вільний мікрофон»
Чим приваблюють сучасних читачів байки О. Лупула?
Яка байка вам найбільше сподобалась?
V. Рефлексія
- Чи сподобалось вам сьогодні на уроці?
- Чи добре ви попрацювали? (Учні піднімають відповідний смайлик.)
- Чи досягли ми очікуваних результатів? (Учитель оцінює роботу учнів на уроці.)
VІ. Пояснення домашнього завдання
Прочитати інші байки Омеляна Лупула.
Приготувати творчі роботи з теми «Байки О. Лупула» (кросворди, ребуси).