Українська література - розробки уроків

Омелян Володимирович Лупул. Життєвий і творчий шлях. Збірка «1000 байок»

Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю митця слова рідного краю О. В. Лупула, розкрити ідейно-тематичне спрямування збірки «1000 байок»; розвивати в учнів читацький кругозір, навички виразного декламування байок, вміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, робити висновки й узагальнення; формувати естетичні смаки учнів; виховувати любов до рідного краю, інтерес до творчого доробку байкаря, прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: портрети О. В. Лупула, мультимедійна презентація, виставка збірок письменника.

Епіграф:

У житейськім суцвітті

Ходить Байка по світі,

Споконвіку мандрує

І розраду дарує.

А бува, дасть і перцю,

Хоч не всім те по серцю.

В кому правди немає,

Байку той проклинає.

(О. В. Лупул)

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Слово вчителя

Скільки талановитих імен — письменників, художників, скульпторів і композиторів в Україні! Кожен історичний період багатий на видатних осіб. Та й наша Буковина має ким пишатися. Діти, кого ви знаєте із видатних людей нашого краю?

Відповідь учнів

Буковинський край є батьківщиною багатьох відомих людей країни. Серед талановитих уродженців Буковини: Ольга Кобилянська, Юрій Федькович — класики української літератури; Міхай Емінеску — видатний румунський поет; Воробкевич Сидір Іванович ̶ письменник та композитор; Марія Василівна Матіос ̶ відома письменниця та політичний діяч. Творчість Пауля Целана увійшла до скарбниці світової літератури. Всі вони писали різними мовами, у кожного був свій неповторний стиль. Більшість з них народились у Чернівцях, тут отримали освіту й сформувались як творчі особистості. На весь світ відомий тенор Йозеф Шмідт — «німецький Карузо» з Буковини. Він розпочинав кар’єру співака у дитячому хорі Чернівецького Темпля, а з часом його пісня облетіла весь світ. В Чернівцях жив і творив відомий український композитор Володимир Івасюк — автор легендарної «Червоної рути». У філармонії починали своє сходження на велику сцену народні артисти України Софія Ротару, Назарій Яремчук, Василь Зінкевич, Павло Дворський та інші талановиті співаки.

ІІІ. Оголошення теми, мети

Слово вчителя. Серед названих вами відомих людей не прозвучало ім’я ще однієї безумовно талановитої людини, лірика та байкаря ̶ Омеляна Володимировича Лупула. Ця людина — наш земляк, який народився в с. Рідківці, а зараз проживає і продовжує творити у м. Чернівці. Саме з його життям та творчістю ми познайомимося на сьогоднішньому уроці.

ІV. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя. «Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього, хто не відає про славу своїх предків, той сам не вартий пошани», — цей безсмертний вислів М.Т. Рильського відомий, напевно, кожному українцеві. Хто не знає історії рідного краю та людей, які творили і творять цю історію, чи може осягнути минуле всієї держави? Тож, ми сьогодні почнемо із малого — вивчення літератури рідного краю. Саме такі уроки мають на меті познайомити з творчістю земляків, які найбільш дієво впливають на зміцнення духу українства.

V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. Робота з портретами О. В. Лупула

Завдання. Уважно розгляньте фотографії митця. Використовуючи прийом «Намисто», розкрийте внутрішній світ байкаря, особливості його характеру:

інтелігентний, проникливий погляд, щирий, задумливий…

2. Розповідь вчителя про життя та творчість О. В. Лупула. Учні конспектують важливі відомості про буковинця.

Омелян Володимирович Лупул народився 1 серпня 1950 р. в селі Раранча (нині Рідківці) під Чернівцями Рано втратив батьків, тому виховувався у близьких родичів. Так у своєму вірші лірик згадує про рідне село.

Учень декламує вірш напам’ять

Раранча… Ти маленький мій Париже,

Люблю тебе о будь-якій порі,

Коли скидає осінь листя риже,

Коли щебечуть весни у дворі…

Як Острів сонця в морі суєти,

Тебе, мабуть, придумав сам Томазо,

Надій і мрій, розкішних дум Оазу,

Мені довічно зіркою світи.

Навчався на філологічному факультеті Чернівецького університету. Вчителював на Миколаївщині, Вінниччині. З 1980 року працює редактором у видавництві «Рута» при Чернівецькому університеті. У літературу О. Лупул прийшов у зрілому віці. Першу свою поетичну збірку видав 1993р. під назвою «Скрижалі» У його літературній скриньці близько 32 видання, майже три тисячі поезій і понад тисячу байок. Саме найбільшу популярність О. В. Лупулу принесли байки. Його байки ̶ унікальні тексти, які вражають своєю кількістю та формою. Сьогодні на уроці ми поговоримо про збірку «1000 байок « Омеляна Лупула, яка вийшла у світ 2010р.

3. Опрацювання ідейно-художнього змісту байок О. В. Лупула

Вашим домашнім завданням було ознайомитися із творами збірки «1000 байок» і сьогодні кожна група має презентувати свою роботу. Отже, слово вам, діти.

Робота першої групи

Наша група досліджувала термін байка та її різновиди.

У словнику літературознавчих термінів В. М. Лесина подане таке визначення поняття ̶ байка ‒ ліро-епічний жанр: невеличкий, здебільшого віршований повчально - гумористичний чи сатиричний твір з алегоричним змістом, у якому людське життя відтворюється або в образах тварин, рослин і речей, або зведене до простих і умовних стосунків. Фабула байки коротка, динамічна і драматична. Жанрові різновиди байки: байки-памфлети, байки-фейлетони, байки-жарти, ліричні байки, байки-приповідки. В О. Лупула представлені у великій кількості сюжетні байки та байки-фейлетони.

Робота другої групи

Учень декламує байку

Щоб не піти ніколи у солдати,

Скаженого замислив Лис удати

(До цього, хитрий, мав задатки гарні) ̶

Візьмуть, гадав, його до психлікарні…

Зіграв. Талановито ̶ нота в ноту!

Ніхто не запідозрив ні на йоту.

І Лікар мовив: ̶ Ясно й для маляти ̶

Скажений справді. Отже, розстріляти.

У цій байці О. Лупул вдало змалював проблему сьогодення ̶ ухилення від військової служби, що проявляється в симуляції хвороби та підробки документів. Автор вдало підібрав головного героя байки ̶ Лиса, який характеризується хитрістю, підлістю, безвідповідальністю. Поет хоче застерегти майбутнє покоління від таких дій і підкреслити важливість захисту батьківщини від чужинців.

Висміює, засуджує: егоїзм, незгоду, відсутність злагоди і безвідповідальності у діях.

Мораль байки: захист рідної землі ̶ святий обов’язок кожного.

Робота третьої групи

Учень декламує байку

Ведмеді, бродячи в бору,

Обдерли із дерев кору.

І не тому, щоб ліс губити.

А так, від нічого робити.

Гадаєте, таких Ведмедів

Я тільки у лісах нагледів?

Скрізь дурість вихваляється сама,

Де сила є, а розуму ̶ нема.

У даній байці автор засуджує необдумані вчинки людей, які своєю недалекоглядністю шкодять суспільству і країні. Ведмідь характеризується силою, лютістю ̶ вдалий образ для могутньої але нерозсудливої людини. Байкар закликає не губити, а берегти природу, пам’ятати, що погані вчинки завжди знайдуть покарання.

Висміює, засуджує: безтурботність, гультяйство, легковажність, лінь, необачність.

Мораль байки: Скрізь дурість вихваляється сама,

Де сила є, а розуму ̶ нема.

Робота четвертої групи

Учень декламує байку

В Лісній Раді охи-ахи,

Виступають звірі, птахи,

Виголошують промови

Всі без винятку, про мови:

Кожен хай, мовляв, гелгоче,

Хто якою хоче.

Лев завершив: Гра-ці-я!..

То яка ж ми… нація?

У цій байці О.Лупула хвилює мовне питання, його роль в житті українців. Ще донедавна звучали пропозиції щодо ухвалення «другої державної мови» чи «регіональної мови», які безумовно хвилювали суспільство. Автор закликає до ідеї, що кожна нація повинна володіти своєю мовою. Політики впродовж століть зловживали мовним питанням, та все ж наша мова вистояла, і отримала статус державної.

Висміює, засуджує: зраду, легковажність, необачність.

Мораль байки: То яка ж ми… нація?

2. Робота з епіграфом

- Поясніть, як ви розумієте слова О. Лупула?

- Як цей вислів стосується нашого уроку?

Слово вчителя. Людина, яка себе поважає, повинна знати історію не тільки рідного народу, а й рідного краю. Я сподіваюся, що після сьогоднішнього уроку ви ще більше будете пишатися нашою Буковиною і краще вивчатимете історію рідного краю.

VI. Мотивація оцінювання

VII. Домашнє завдання

- за конспектом вивчити про життя і творчість О. В. Лупула

- вивчити байку, яка найбільше сподобалася;

- написати твір за творчістю Омеляна Лупула «Людина — частинка рідного краю»