Українська література - розробки уроків
За добро добром платять. «Кривенька качечка» (українська народна казка) Метод критичного мислення «Шість капелюхів мислення»
Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр
Матеріал до уроку: українська народна казка «Кривенька качечка»
Мета: познайомити учнів з українською народною казкою «Кривенька качечка»; вчити усвідомлювати основні ознаки чарівної казки та познайомити з особливістю чарівної казки (співпадання назви казки і імені головного героя); формувати вміння визначати і називати героя чарівної казки, складати його характеристику, висловлювати свою оцінку щодо вчинків персонажів; вчити аналізувати казку, роботи висновки про настрій героїв, співвідносити події з твору з подіями в особистому житті; розвивати навички читання вголос і мовчки, уміння усного мовлення учнів, висловлювати і доводити свою думку, вислуховувати думку товариша; поповнювати словниковий запас учнів; виховувати почуття доброти, співчуття, поваги до людей похилого віку.
Обладнання:, мікрофон, аудіо казка «Кривенька качечка», презентація до уроку, наочність, ноутбук, кольорові капелюхи, завдання для кожної групи, матеріал для експерименту.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Форма проведення: групова
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Нумо, дітки підведіться ! Всім приємно посміхніться, Продзвенів уже дзвінок, Починається урок! Чи цікаво вам дізнатися, Що сьогодні може статись? Ну , то ж всядьтеся зручніше Почнемо урок скоріше! Перевірте чи все готове у вас до уроку .А щоб наш урок пройшов добре, посміхніться один одному і скажіть на вушко щось приємне.
Девіз нашого уроку: Гарно читаємо, чітко відповідаємо, Мову свою розвиваємо.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Розвиток читацьких навичок.
Зійшли хмарки, і небо засиніло, і сонце ген з-за обрію пливе, І всюди заіскрилось, засвітилось, напевне диво-казка тут живе. А до неї ми потрапимо, якщо відчинимо чарівне віконце. Для цього треба справитися із завданнями.
Гра «Блискавка»
Казка, казати, качка, казкар, казковий.
Яке слово зайве? Чому? (КАЧКА, бо всі інші спільнокореневі) Робота з деформованим прислів’ям. добром За платять добро. У реченні заблукали слова, допоможемо їм знайти їхнє місце. За добро добром платять.
Що це? Як ви розумієте це прислів’я?( читаємо хором) Це і є темою нашого уроку. (відкрите вікно) Наше віконечко запрошує в чарівну країну народної казки.
Відкриваю дошку!
III. Вивчення нового матеріалу. 1. Підготовка до сприймання теми уроку.
- Що нового Ви побачили на дошці?
(Кольорові капелюшки)
- Саме за допомогою Кольорових капелюхів ми і опрацюємо сьогоднішній урок Позакласного читання . Сьогодні ми будемо читати Українську народну казку «Кривенька качечка»
(Учні сидять в групах.(4 групи) На парті у кожного лежать маленькі капелюхи відповідних кольорів: чорного, жовтого, червоного, зеленого).
Перш ніж розпочати роботу пропоную Вам на капелюхах відповідного кольору, які є на партах написати очікування від сьогоднішнього уроку позакласного навчання.
(Учні записали очікування відклали в сторону )
Зараз пропоную пригадати, як ми повинні мислити одягаючи капелюх певного кольору!
Білий- коли ми одягаємо капелюх Білого кольору, ми отримаємо інформацію!
Чорний- коли ми одягаємо капелюх Чорного кольору, ми думаємо :чи правда це?...які недоліки є ?....., тобто шукаємо щось негативне!
Жовтий- коли ми одягаємо капелюх Жовтого кольору, ми шукаємо переваги, позитивні сторони тієї чи іншої події!
Червоний- коли ми одягаємо Червоний капелюх, ми передаємо емоції, шукаємо відповіді на запитання: які в мене з цього приводу виникають почуття!
Зелений- коли ми одягаємо Зелений капелюх, це означаю, що ми творчо втілюємо нові пропозиції та ідеї!
Синій- коли ми одягаємо Синій капелюх, ми підбиваємо підсумки . Чого ми досягли?!
- Отже, починаємо працювати?!
- Я одягаю Білий капелюх…Що він нам дає?! Що ми отримаємо?
(Інформацію)
IV. Підготовка до вивчення теми.
1. Словникова робота.
-Перед тим, як ми будемо читати казку, ми будемо зустрічати слова, які будуть дещо незрозумілі…застарілі в мовленні, - Під час читання казки нам зустрінуться незнайомі або малознайомі слова.
- Підготовлені учні заздалегідь підготували пояснення словникових слів
Зверніть увагу на дошку
Словникові слова
(На екрані висвічуються слова, пізніше їх пояснення).
Починочок — пряжа, намотана на веретено.
Кужілочка - частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу.
Веретенце - дерев’яний пристрій для ручного прядіння.
Галочко - звертання до дівчини
Іва-діва - звертання до дівчини
Жалувати — жаліти
Полинули - полетіли.
V. Сприйняття й первинне усвідомлення учнів навчального матеріалу.
1. Прослуховування казки «Кривенька качечка».
Знайдіть на Вашій парті текст Української народної казки «Кривенька качечка». Будьте уважні, адже Білий капелюх може перейти і до Вас!!!
(Учні слідкують за текстом на партах. Вчитель зупиняє аудіозапис , підходить до учнів тримаючи над головою Білий капелюх — учні продовжують читати.
2. Запитання до прочитаного
- Куди пішли дід та баба?
- Кого знайшли вони?
- Чим обмостили гніздечко?
- Що саме здивувало діда та бабу, коли поверталися в хату?
- Що зробили дід та баба з гніздечком?
- Де поділась качечка?
Молодці учні гарно відповідали на питання по казці!
- А зараз ми з вами попрацюємо в групах
3. Робота в групах
- Але перш ніж розпочати роботу в групах, ми пригадаємо правила роботи в групах
Правила роботи в групах:
1. Ми працюємо разом, щоб добре було всім.
2. Говорити коротко й чітко. Головне не перебивати один одного.
3. Критикуй не товариша і ідею.
4. Працюють всі : головне не перебивати один одного.
У кожного з Вас на парті є конверт. В цих конвертах є завдання для Вашої групи. Починаємо працювати. На виконання завдання у Вас 2-3 хвилини. Команда яка впоралась із завданням — піднімає руки вгору, тим самим сигналізуючи про готовність доповідати.
(діти відкривають конверти, працюють в групах, пишуть свої ідеї на аркушах, заздалегідь підготовлені вчителем. Вчитель до кожної групи підходить, за потреби допомагає.)
Зараз групи будуть звітувати в такому порядку:
-ЧОРНА
-ЖОВТА
-ЧЕРВОНА
- ЗЕЛЕНА
Прошу доповідачів групи Чорного капелюха вийти до дошки з завданням і капелюхом!
Чорний капелюх
Які погані вчинки , зробили герої казки дід та баба
(Дід з бабою зробили погані вчинки, що вони підглядали за дівчиною, за те що Вони спалили гніздечко…)
Кривенька качечка
(Кривенька качечка зробила погане те, що вона полинула й покинула діда з бабою)
Табуночок качок
(Табуночок качок зробив погане те, що вони покинули качечку зі зламаною ніжкою…)
Добре! Дякую нашим доповідачам Чорного капелюха!
Прошу доповідачів Жовтого капелюха вийти до дошки з завданням і своїм капелюхом
Які добрі вчинки зробили герої казки
Дід та баба
(Дід та баба зробили добре те, що Вони забрали качечку додому, зробили їй гніздечко, бо в неї була переломлена ніжка… )
Кривенька качечка
(Кривенька качечка зробила добрий вчинок — вона допомогла діду з бабою по господарству…)
Табуночок качок
(Табуночок качок зробив добрий вчинок той, що він скинув їй по пір’ячку, і вона перевтілилась в качечку і полетіла з ними… )
Добре! Дякую нашим доповідачам Жовтого капелюха!
Прошу доповідачів Червоного капелюха вийти до дошки з завданням і своїм капелюхом.
Які почуття у Вас виникли на …початку казки…
(Ми вирішили, що початок казки ….сумний, тому що дід і баба були самотні…)
В середині казки…
(Ми вирішили, що середина казки…весела, бо в діда з бабою була помічниця вдома- качечка…)
В кінці казки…
(Ми вирішили , що кінець казки сумний, тому що качечка полетіла…і дід з бабою залишились самотні…. )
Добре! Дякую нашим доповідачам Жовтого капелюха!
Прошу доповідачів Зеленого капелюха вийти до дошки з завданням і своїм капелюхом.
Пофантазуйте і придумайте свою кінцівку казки. Як би по-іншому могла закінчитися казка. (придумати розповідь…)
Добре! Дякую нашим доповідачам Зеленого капелюха!
ЕКСПЕРИМЕНТ!
VI. Самостійне застосування учнів знань у стандартних ситуаціях.
-Ми гарно, творчо попрацювали, Ви справжні молодці. Тепер хотілось почути про що ми сьогодні з вами говорили .
Вчитель дістає Синій капелюх — підходить до учнів з капелюхом, тримаючи над головою.
- Над якою казкою ми сьогодні працювали?
- Хто є головні герої казки?
- Чого нас навчає ця казка?
- А що означає « творити добро»?
(Відповіді учнів)
VII. Підсумок уроку. Так, за кожен свій вчинок , добрий чи не зовсім, обдуманий чи ні , людина несе відповідальність. А що ми , школярі та просто діти , можемо робити доброго? Над цим питанням задумались учні нашого класу. Що можу я на світі доброго зробити? Я можу хатку пластилінову зліпити. А біля неї тин, а поруч квіти, А далі граються маленькі діти. Що можу я на світі доброго зробити? Природу можу, ліс, річки любити, Кота і песика приблудного нагодувати, І годівничку для птахів побудувати. Що можу я на світі доброго зробити? Я можу математику учити, Писати вчитись і учити рідну мову, Щоб грамотно вести мені розмову. Що можу я на світі доброго зробити? Я можу вдома прибирати й гарно шити, Я можу радувати тата й маму, Коли я роблю такі добрі справи. Я можу радувати дідуся й бабусю, Як прийду в гості і привітно посміхнуся. І защебечу — цим здоров’я їм додам, А ще у мене є багато інших справ. Сподіваюсь, що після цього уроку ви будете робити тільки добрі та обдумані вчинки. А ще свої побажання вам на чарівних пір’їнках залишила кривенька качечка. Одною із хороших справ буде виконання домашнього завдання.
IХ. Повідомлення домашнього завдання.
Уявіть собі, що ви потрапили у казку і можете її змінити. Напишіть продовження до казки: - Що було б, як би дід з бабою не спалили гніздечка? Намалюйте ілюстрацію до казки.
Х. Рефлексія.
- Оберіть і покажіть смайлик, який відповідає саме тому, як Ви сьогодні працювали на уроці. Чи Ваші очікування — справдились ?!
- А хочете дізнатись, який я обрала смайлик?! (показую свій смайлик)
- Тому , що сьогодні мої очікування теж справдились. Мої учні були активні, творчі, гарно попрацювали!!
- І наостанок хочу побажати Вам щоб оте добро, про яке ми сьогодні говорили, щоб Ви несли у люди. Щоб Ви в своєму житті робили тільки добрі вчинки, і забували про зло.