Українська література - розробки уроків

Тарас Шевченко і Біблія. Світле пророцтво поета («Ісаія. Глава 35»).художня інтерпретація творів із книги псалмів, риси її національної своєрідності у Т. Шевченка

Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр

Мета: (формувати компетентності):

навчальні: познайомити учнів з поезіями, написаними за мотивами Святого письма, обгрунтувати розуміння Шевченком ідеї Бога, аналізувати зміст твору, визначати його тему і головну думку закріпити вивчене про ліро-епічні жанри, в яких автор торкається Біблії;

комунікативні: обговорення порушених у творі проблем, навчати висловлювати власні думки;

інформаційні: формувати навички узагальнення та систематизації отриманої інформації;

загальнокультурні: прищепити любов та повагу до Бога як всерозуміючого Отця та надійної опори для кожної людини, формувати духовний світогляд учнів.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Перебіг уроку

І. Мотиваційний етап

1. Забезпечення емоційної готовності

«І створив Бог людину з пороху земного. І дихання життя вдихнув у ніздрі її — і стала людина живою душею», - читаємо у Книзі книг про появу людини на світ Божий.

Мільярди людей ... Усі вони неповторні й несхожі. Вони, - як зірки на небі. Де кожна горить незвичайним світлом...

2. Актуалізація суб′єктивного досвіду

А чи замислювались ви над тим, чому людей порівнюють із зорями на небі? Мабуть, люди ,так, як і зорі, не тільки горять незвичайним світлом, але і різної величини.

- А щоб ви сказали про зірку Тараса Шевченка?

ІІ. Опрацювання навчального матеріалу

Готуючись до уроку , учні об′єднались у 3 групи :дослідники , історики, літературознавці.

1. Учитель

1840 року «Кобзар» Тараса Шевченка явив світові небаченої величини зірку — щирого співця мальовничої зажуреної України-неньки. Відтоді самого Шевченка стали називати Кобзарем. Спогади дитинства навіяли Шевченкові вірш про старого, сліпого, самотнього музику Перебендю, який вміє заспівати і релігійний псалм, і пісню про кохання, і думу, і обрядову пісню. Ці чотири тематичні компоненти музичного репертуару народних співців - релігійний, історичний, ліричний, обрядово-побутовий- легко відшукати в поезії Т. Шевченка. Власне релігійні переживання і релігійні світовідчуття присутні у більшості творів поета.

2. Дослідники:

Завдання нашого дослідження — довести , що релігійні мотиви в творчості Т.Шевченка були ще в ранніх творах :«Причинна», «Катерина», «Тополя», «До Основ′яненка» та інших.

«Давидові псалми» (1847) були першим переспівом Шевченка біблійних текстів.

Після заслання поет також звертався до переспівів сюжетів із Біблії: «Подражаніє Ієзекіїлю», «Царі», «Осія.Глава 14», «Ісаія. Глава 35».

Роль біблійних мотивів у творчості Кобзаря можна продемострувати на прикладі таблиці М.Гнатишака (1936):

Християнські поняття та уявлення у творах Т.Шевченка

Усіх віршованих творів у «Кобзарі»

218

Вірші, написані в перший період творчості, 1838-1850 рр.

166

7-річна перерва

-

Кількість поем, в основу яких покладено біблійний сюжет

7

Кількість творів, у яких наявні поетичні молитви

17(у деяких творах кілька молитов)

Кількість творів, у яких наявні вислови «молитися», «Богу молитися»

150

Кількість творів, у яких наявні вислови «Господа благати», Бога благати»

Кілька десятків

Кількість творів, у яких наявний вислів «перехрестився» (автор-оповідач або персонаж)

20

Кількість творів, у яких ідеться про святе причастя

6

Скільки разів у «Кобзарі» вживається слово «Бог»

600

Кількість віршів, у яких не згадано Бога

75 (переважно «дрібна лірика»)

У скількох творах згадано Бога

143

Скільки разів у «Кобзарі» згадується Матір Божа

25

3. Учитель

У творах Т.Шевченка присутні морально-етичні моменти, коли автор вступає в суперечку з Богом:

· Нарікання на Господа, викликане соціальною неправдою, гірким становищем українського народу («»Сон»: Чи Бог бачить із-за хмари Наші сльози, горе?»..)

· Протест Шевченка. Богоборство Кобзаря завжди жертовне, нагадує нам богоборство Мойсея, який вступив у суперечку з Єговою, щоб відстояти інтереси свого народу, знаючи , що ризикує життям і буде покараний за зухвалість («Заповіт», «Сон»...)

· Пророцтва («Світе ясний! Світе тихий!»)

4. Літературознавці:

У творах «Сон»(«У всякого своя доля»), «Єретик», «Великий льох», «Кавказ», «І мертвим, і живим...» епіграфами є рядки з Біблії, які співвідносилися з ідеєю.

Ми з′ясували, що для своїх творів Т.Шевченко з Біблії брав:

· Біблійні афоризми, цитати для епіграфів.

· Мотиви творів.

· Сюжети.

· Образи-персонажі, образи- символи.

· Біблійні жанри (псалми, послання, подражанія, переспіви).

· Біблійні заповіді

· Специфічну лексику (старослов′янізми, фразеологізми)

5. Учитель

Шевченко допомагає нам не тільки краще усвідомити себе як народ, зрозуміти те добро і зло, що були в нашій історії, а й надає віри в своє майбутнє. Ця функція Шевченкової поезії завжди була і буде особливо значимою для українського народу з його непростою , сповненою важких випробувань долею.

Тема соціальної та національної неволі України була наскрізною у творчості поета. Поезія «Ісаія. Глава 35», яка була гімном вільній людині на вільній землі, зрівноважує цю тему і тим самим надає художньому світу митця певної завершеності: завдяки їй він перестає бути одновимірним і набуває більшого простору, отримує перспективу.

6. Історики:

«Ісаія. Глава 35» є чи не єдиною поезією у творчості Шевченка, яка повністю присвячена темі щастя народу, що дочекався волі.

Очевидно, вона потрібна була Шевченкові, бо дала віру в майбутнє, без якої було б важко жити. Поет ніби відпочив душею в цій поезії, яка є справжнім гімном Волі.

Майже немає даних про історію створення «Подражанія». Відомо тільки, що вірш у чорновому варіанті був записаний на звороті офорту, над яким працював митець. Саме весною 1859 року (поезія датується 25 березня) Шевченко дуже багато працював як художник. Доводилось днювати й ночувати в майстерні. Раптова поява задуму поезії і натхнення відірвала його від гравірування на міді, змусила взятись за перо. Чистого паперу не було, - і він, роблячи багато закреслень, записав вірш на зворотному боці нещодавно виконаного офорта.

Цей твір є переспівом («подражанієм») 35-ї глави біблійної книги пророка Ісаії.

Ісаія — стародавній єврейський пророк, автор однієї з книг Біблії. Він пропокував нове пришестя Ісуса і майбутнє райське життя на землі.

7. Словникова робота:

Переспів — вірш , написаний за мотивами поетичного твору іншого автора. На відміну від перекладу, автор переспіву може змінювати ритм, трансформувати чи додавати нові образи.

Офорт — вид гравіювання, при якому лінії малюнка роблять різцем або голкою на смоляному покритті металевої гравюрної дошки і протравлюють кислотою.

8. Завдання за змістом вірша:

· Прочитати вірш Т.Шевченка «Ісаія. Глава 35».

· Порівняти його з біблійним твором (додаток)

1. Які образи з Біблії використано без змін у переспіві?

2. Які образи біблійного тексту зазнали певних змін?

3. Що нового вніс поет у текст свого твору?

4. До яких засобів вдався Шевченко для створення в читача враження, що в переспіві з Біблії йдеться про майбутню волю і щасливе життя саме українського народу?

5. Схарактеризуйте кольористику в певній частині твору. Як ви думаєте : вибір кольорів — це художній прийом, застосований поетом?

6. Знайдіть у поезії вислови, що стали крилатими

9. Учитель:

- Через які конкретні образи показано настання блаженства Божого?

Літературознавці:

Всі образи поділяються на три групи:

- 1-ша група образів показує прихід блаженства як фізичного одужання людей, коли сліпим повертається зір, глухим — слух, кривим — здатність рухатися;

- 2-га група образів стосується показу оводнення пустелі;

- 3-я - образ святої дороги до Бога, по якій піде звільнений народ.

Дослідники

Карміл (Кармель) —це вкрита пишною рослинністю гора в Палестині, стала біблійним символом краси;

Ліван — гірське пасмо на півночі Палестини, яке біблійні пророки часто символізували як славу і велич Іудейського царства;

Омофор — багатий , золотом вишитий покров.

ІІІ. Підсумок уроку

Доведіть твердження:

Шевченкова ідеальна Україна — це по суті біблійна обітована земля.

ІV. Домашнє завдання:

Написати твір-мініатюру «Бог та релігія через призму однієї поезії Кобзаря»

Додаток

Ісаія. Глава 35

1. Звеселиться пустиня та пуща, і радітиме степ, і зацвіте, мов троянда.

2. Розцвітаючи, буде цвісти та радіти, буде втіха також та співання, бо дана йому буде слава Лівану, пишнота Кармелу й Сарону, вони бачитимуть славу Господа, велич нашого Бога!

3. Зміцніть руки охлялі, і підкріпіть спотикливі коліна!

4. Скажіть тим, що вони боязливого серця: Будьте міцні, не лякайтесь! Ось ваш Бог, помста прийде, як Божа відплата, Він прийде й спасе вас!

5. Тоді то розплющаться очі сліпим і відчиняться вуха глухим,

6. Тоді буде скакати кривий, немов олень, і буде співати безмовний язик, бо води в пустині заб′ють джерелом, потоки в степу!

7. І місце сухе стане ставом, а спраглий край збірником вод джерельних; леговище шакалів, в якім спочивали, стане місцем тростини й папірусу.

8. І буде там бита дорога та путь, і будуть її називати: дорога свята, не ходитиме нею нечистий , і вона буде належати народові його; не заблудить також нерозумний, як буде тією дорогою йти.

9. Не буде там лева, і дика звірина не піде на неї, не знайдеться там, а будуть ходити лиш викуплені.

10. І Господні викупленці вернуться та до Сіону зо співом увійдуть, і радість довічна на їхній голові! Веселість та радість осягнуть вони, а журба та зітхання втечуть!