Українська література - розробки уроків

Мандрівка до країни яян (за казкою-притчею Емми Андієвської «Казка про яян»)

Всі публікації щодо:
Гаврош Олександр

Цілі уроку:

Навчальна: перевірити знання змісту казки, повторити поняття «казка» та «притча», усвідомити притчовий зміст і художню цінність твору.

Розвиваюча: вчитися аналізувати твори, давати власну оцінку зображуваному, робити висновки, розвивати культуру усного і писемного мовлення, абстрактне, логічне і критичне мислення, пам’ять, увагу, вміння працювати з додатковою літературою, складати сенкани, розвивати акторські здібності.

Виховна: виховувати непримеренність до зла, жорстокості, надмірної хвалькуватості, прищеплювати почуття милосердя, поваги до літніх людей, друзів, вміння чути один одного.

Міжпредметні зв’язки: психологія, зарубіжна література, образотворче мистецтво.

Обладнання: підручники, презентація, ілюстративний матеріал, малюнки учнів, зірочки, скринька, учнівські повідомлення, мікрофон, Біблія.

Тип уроку: урок — подорож.

Компетенції учнів на уроці:

- вільне володіння державною мовою;

- вміння усно і письмово висловлювати свої думки, почуття, чітко та аргументовано пояснювати факти;

- читати та розуміти прочитане;

- розвивати духовні та естетичні цінності;

- уміння застосовувати здобуті знання у практичних ситуаціях, пошук шляхів вирішення;

- виховання толерантного ставлення один до одного.

Хід уроку

І. Актуалізація. Емоційне налаштування класу.

Завдання:

1. Вітання з учнями (віршик)

2. На паперових листочках учні пишуть все те, що може стати на заваді роботі на уроці. Вкидають це в спеціально підготовлену скриньку.

3. Учитель оголошує девіз уроку, а також повідомляє, що кожному сьогодні на парту упаде зірочка. За допомогою цих зірочок буде визначено найактивнішого учня.

Афірмація: «Я все зможу», «Я — зірка!».

Методи та прийоми:

1. Інформаційно-рецептивний: повідомлення учнів, інструктаж, активізація уваги.

2. Репродуктивний: словесний, подання матеріалу в готовому вигляді.

ІІ. Мотивація.

1. Оголошення теми і мети уроку.

2. Гра «Заповни бак»

Завдання:

- пояснити епіграф уроку: «Найщасливіша та людина, яка дає щастя найбільшій кількості людей».

- Висловити свої судження про поняття «добро» і «зло». Скласти сенкани.

Добро

Безкорисливе, безмежне.

Облагороджує, надихає, звеличує.

Його треба творити постійно.

Істина.

Зло

Убивче, руйнівне.

Занапащує, гнобить, знищує.

Воно спустошує людську душу.

Неволя.

3. Дати відповідь на питання: «Хто такий егоїст?» (Егоїст — це людина, яка ставить над усе особисті інтереси.)

Методи та прийоми:

1. Навчально-дослідницькі: творча робота (створення сенканів)

2. Проблемно-пошуковий: постанова проблемних питань, активізація уваги та мислення.

3. Репродуктивний: словесні.

ІІІ. Основний зміст уроку.

Зупинка «Я і моє ім’я»

Завдання:

- Подивитися в люстерко і сказати, кого бачу: егоїста чи добру, товариську людину?

- З чим асоціюється ім’я?

- Що може учень сказати про себе?

Я

Добрий, розумний.

Учусь, пізнаю, творю.

Я — частина цього Всесвіту.

Людина.

Зупинка «В гостях у Робінзона Крузо».

Мозковий штурм.

Зупинка «Казка про яян»

Завдання:

- Переказати казку за планом, який складали вдома (випереджувальне завдання).

- Літературна гра «Так — ні» (відповідь «так» - учні плескають в долоні).

Зупинка «Острів фантазій»

Завдання:

- Усне малювання. Якими ви уявляєте собі яянів? (презентації малюнків учнів)

- Незвичайне ім’я яянів. Якими вони є? (виступ-дослідження мовознавців).

Яянин — кожен яянин знає тільки своє я; ніхто не може догодити йому; усі тут харчуються власним «я».

- Назвати дійових осіб: уявні, фантастичні, реальні.

- Займи позицію: чи були яяни щасливими людьми? Чому?

Зупинка «Зустріч із героями»

Завдання:

- Перевтілення: виступи пастушка і дідуся.

«Мікрофон»

- Чи є в яянців шанс щось змінити?

- Чи зустрічали ви у своєму житті яянів?

- Що треба зробити, щоб змінитися?

Зупинка «Вавилонська башта та вежі міста яян»

Завдання: розповісти про «архітектуру» міста яян та пригадати біблійну легенду про Вавилонську вежу (виступ екскурсовода).

Зупинка «У гостях у числа «7»

Завдання:

- Виступ другого екскурсовода про символізм, значення числа «сім».

- Визначити тему та ідею казки.

- Літературна вікторина.

Казка — епічний розповідний сюжетний, художній твір про вигадані, а часом фантастичні події.

Притча — коротке оповідання алегоричного змісту з яскраво вираженою мораллю (повчанням)

Казкові особливості

Спосіб життя яян

Пастушок потрапив до іншої місцевості

Брама — жива істота

Замість дідуся на плечах хлопця — мішок, який наповнений самоцвітами

Сім брам

Місто вузьких веж, що весь час завалювались

Щасливе закінчення твору

Повчальне притчове значення твору

Повага до старших

Уміння боротися з труднощами і долати їх

Відчувати своє «Я», а також «Я» оточуючих

Нічого немає кращого за рідну домівку, країну

- Складання та зачитування пам’ятки «Як не стати яянином»

· Поспішайте робити добро і Бог віддячить тобі.

· Учися в мудріших, прислухайся до розумних порад.

· Почуймо один одного.

· Думай не лише про себе, а й про інших.

Методи та прийоми

1. Інформаційно-рецептивний: бесіда, повідомлення учнів, ілюстрації, виклади інформації, робота з підручником.

2. Навчально-дослідницький: самостійна форма (дослідницька робота учнів на здобуття та розширення знань, робота з іншими джерелами.

3. Проблемно-пошуковий: пошукова діяльність учнів, постановка та розв’язання проблемних питань.

Також є інтерактивні вправи: «Мікрофон», літературна гра «Так — ні», перевтілення «Впізнай героя», літературна вікторина, «Займи позицію», «Мозковий штурм».

ІV. Рефлексія.

Завдання:

- Закінчити речення

Я сьогодні молодець, бо …

Читаючи казку, я зрозумів …

Бесіда

Чи змінилось протягом уроку ваше ставлення до інших людей, власного «я»?

- Оцінювання (за кількістю зірочок) найактивніших учнів.

Методи та прийоми

Репродуктивний: контроль і самоконтроль, самооцінювання.

Інтерактивна вправа «Незакінчене речення».

V. Домашнє завдання.

На вибір:

1. Рекламне оголошення (письмово), яке презентуватиме казку Е. Андієвської так, щоб інші (друзі, родичі) захотіли прочитати її.

2. Твір-мініатюра «Якби я потрапив до країни яян…»