Українська література - розробки уроків

І. Котляревський — зачинатель нової української літератури. Огляд життя і творчості письменника. «Енеїда» — бурлескно-травестійна поема. Зміст поеми, історія написання

Всі публікації щодо:
Котляревський Іван

Мета уроку: розвивати в учнів відчуття образного слова, спостережливість, виховувати патріотичні почуття.

Очікувані результати:

Після цього уроку учні зможуть:

— презентувати основні факти життя та творчості;

— орієнтуватися в подіях життєвого та творчого шляху письменника;

— розкрити історію написання поеми;

— аналізувати прочитане (текст поеми);

— закріпити поняття про бурлескно-травестійну поему;

— виразно читати художні твори та розмірковувати над прочитаним, над змістом;

— дати характеристику основним героям.

Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.

Обладнання: портрет І.Котляревського, твори письменника, ілюстрації до поеми.

Інтерактивна частина уроку проводиться із застосуванням технологій «Акваріум».

Перебіг уроку

І. Організація класу

ІІ. Оголошення теми та мети уроку

Слово вчителя.

— Перенесемось у ті далекі часи, познайомимося з історичними подіями того часу, візьмемо інтерв’ю у письменника, проаналізуємо його поему, визначимо поняття «бурлескна травестія».

ІІІ. Робота над темою уроку

Ознайомлення з життєвим та творчім шляхом І. Котляревського. Інтерактивна технологія «Акваріум»

Перша група займає місце в центрі «Акваріуму» для ознайомлення з біографією І. Котляревського.

Виступ першої групи

Діалог:

— Розкажіть про себе, Іване Петровичу! Про свою співучу і мужню Полтаву.

— Родом я з Полтави. Мати моя була з давнього козацького роду Жуковських. Тато мав дворянське звання, але жили ми небагато. Полтава — невелике мужнє «полкове» містечко в тисячу хат.

— Хто був вашим першим учителем? Яке було навчання?

— Учився я спочатку в дяка. Навчання було важким, бо вчили по-церковнословянськи. Єдина відрада-читання книжок і слухання кобзарів, які йшли битим шляхом.

— Які дисципліни вивчали ви в духовній семінарії?

— У семінарії грунтовно вивчали латину, німецьку і французьку мови, риторику, богослов’я, античну літературу, арифметику.

— Чому ви не закінчили семінарію?

— Помер батько, і на мене лягла відповідальність про сім’ю.

— Чи це правда, що ви працювали домашнім вчителем?

— Так два роки навчав дітей золотоносівського поміщика.

— На якому музичному інструменті ви граєте?

— Я граю на скрипці, яка висіла на стіні в моїй кімнаті.

— Чи служили ви в армії, маєте нагороди?

— Так. Маю орден Анни та інші нагороди за бойові подвиги.

— Хто наштовхнув вас на думку написати «Енеїду»?

— Саме наш народ, бо часто спілкувався з людьми, бував на ярмарках, слухав лірників і кобзарів.

Виступ другої групи

Завдання для другої групи: пояснити специфіку жанру «Енеїди», проблематику твору та використану літературу.

Джерела написання «Енеїди»:

1) Різдвяні, великодні вірші мандрівних дяків

2) Творчість Г.С.Сковороди

3) Вірші І.Некрашевича

4) Реальна дійсність того часу та усна народна творчість

5) Жартівливі, ліричні вірші

За жанром «Енеїда» — травестійна бурлескна поема.

Травестія (з франц.) — переодягання

І.Котляревський переодягає своїх героїв в український одяг, згадує про українські страви, пісні.

Жанр бурлеску (від італ. бурла - жанр) вимагав, щоб про буденне говорилося піднесено, а героїчний зміст викладався вульгарно.

Основні проблеми:

1) соціальна нерівність;

2) захист рідної землі, громадянського обов’язку; оспівування патріотизму народних мас; піднесення козацької доблесті;

3) виховання дітей;

4) дружба, кохання.

Проблеми: показ сучасної дійсності ХVІІІ ст.; розкрити суті панівних класів, показує паразитизм, хабарництво, пияцтво, зажерливість, соціальну та моральну нікчемність.

Виступ третьої групи

Третя група сідає в «Акваріум»

Завдання: розігрування ситуації «Інтерв’ю з російським письменником Осиповим про спільність та відмінність його поеми з поемою І.Котляревського».

— Чи знав І.Котляревський ваші поеми («Енеїда»)?

— Котляревський, безумовно, знав і використовував наші травестії, але не наслідував їх, а створив свою оригінальну поему.

— Що взяв І.Котляревський для своєї поеми «Енеїда»?

— Сюжетну схему (деякі епізоди, деталі).

— Ви розкриваєте у своїй поемі могутніх богів (Нептуна), а кого показує І.Котляревський, надавши античному богові риси чиновника-дряпічки?

— Ви перелічуєте у своїй поемі грішників, що мучаться у пеклі, називаєте позашлюбних дітей, чоловіків, які зраджують жінкам. А кого змальовує І.Котляревський?

— І.Котляревський змальовує самовбивць, розпусників, панів, чиновників, духовенство.

— Де відбувається дія в поемі І.Котляревського?

— На Україні , бо поет називає чимало сіл, міст Полтавщини. Яким постає Еней за вашими поемами?

— У мене Еней — «щегол», «удалой детина», «кабацький гуляк». А у І.Котляревського Еней — «парубок моторний і хлопець хоч куди козак»

— Чи використовував багато картин народного побуту?

ІV. Підсумок уроку

Висновки учнів. Доповнення вчителя.

Підсумки роботи учнів у групах.

V. Домашнє завдання. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

Початковій рівень: розкриття образ Енея, виписати цитати до образу.

Середній рівень: розкрити образи троянців, богів, виписати цитати.

Достатній рівень: творча робота «Відображення старої України в поемі І.Котляревського «Енеїда»; написати листа одному з героїв.

Високий рівень: створення колажу, вікторини за текстом; підготувати інсценування одного з уривків вивчених творів.