Українська література - розробки уроків

Життя і творчість філософа, просвітителя, поета та педагога Г. С. Сковороди. Його християнські морально-етичні ідеали, філософські погляди та поетична творчість

Всі публікації щодо:
Сковорода Григорій

Мета: ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом Г. Сковороди, його літературно-естетичними, морально-етичними та філософськими поглядами;

збагатити знання учнів розумінням сенсу філософських праць митця, коротко проаналізувати поетичну творчість;

розвивати логічне мислення, вміння робити висновки, узагальнення, вільно висловлювати власну думку, творчі здібності;

формувати мовленнєву компетентність;

виховувати моральні якості, а саме: працьовитість, чесність, любов до навчання, вміння бути щасливим.

Обладнання: виставка творів Г. Сковороди, презентація фільму про життя митця, дидактичний матеріал, виставка дитячих малюнків до творів, афоризми.

Тип уроку: урок — літературна подорож

Хід уроку

Благословенні ви, сліди,

Не змиті вічності дощами,

Мандрівника Сковороди.

М. Рильський

І. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.

Слово вчителя. Сьогодні у нас дуже цікавий урок, не схожий на інші. Ми відправляємося в літературну подорож сторінками життя філософа, просвітителя, поета та педагога Г. С. Сковороди. Дізнаємося більше про його морально-етичні ідеї, філософські погляди, коротко проаналізуємо його поетичну творчість.

ІІ. Мотивація навчання

— Скажіть, будь ласка, які знання ви отримаєте на цьому уроці?

— Як ви зможете використати ці знання у вашому шкільному та особистому житті?

ІІІ. Сприйняття та осмислення матеріалу

1. Лексична робота. Пояснення епіграфа

— Діти, як ви думаєте, чому Максим Рильський назвав Г. Сковороду мандрівником? (Бо він дуже любив подорожувати. От і ми теж на уроці будемо мандрувати стежками, якими ходив Сковорода).

2. Запис теми та епіграфа у зошити.

— Запишіть, будь ласка, теми та епіграф уроку та послухайте.

3. Розповідь вчителя на фоні музики.

Постать Григорія Савича Сковороди у давній українській літературі — одна з найпомітніших. Вона належить до тих, що з плином часу дедалі більше ваблять уми поколінь. Письменник, філософ, композитор, співак, знавець багатьох мов, Сковорода дивував сучасників різнобічним талантом, енциклопедичними знаннями, відповідністю духовних устремлінь своїм вчинкам і діям. Його творчий доробок по праву є надбанням не тільки української, а й світової культури.

Сковорода — цілий світ, в якому багато цікавого і для вас. Давайте на сьогоднішньому уроці спробуємо відкрити для себе світлицю його душі, щоб відчути той вплив Сковороди, який пробуджує совість, спонукає ще й ще раз замислитись над своїм призначенням у цьому світі.

4. Вислови митців про Сковороду. Виступ групи дослідників

— Яким же був Сковорода?

1)  П. Куліш в поемі «Грицько Сковорода» писав:

Ти був найкращий в нас талант

Ума і серця України —

Передовик, репрезентант.

З тобою, Грицько, воскресіння

Твого народу почалось.

2)  М. Ковалинський так писав про Сковороду:

Ревнильник істини й духовного буття,

Він мудрий словом, розумом, життям,

 Прихильник простоти й найвищої свободи,

 Він щирий друг, йому убогість не біда.

 Досяг верхів наук, пізнавши дух свободи.

 Достойний приклад всім серцям — Сковорода.

5. Словникова робота.

За Тлумачним словником Ожегова слово «репрезентант» означає представник. Отже, Г. С. Сковороду можна вважати гідним представником нашої рідної країни.

6. Портретний опис митця. Виступ групи бібліографів.

Улюблений учень та душевний приятель Григорія Сковороди Михайло Ковалинський писав: «Відмінний образ його думок, вчення, життя швидко привернули до нього увагу … тамошнього громадянства. Він одягався пристойно, але просто, поживу мав з трав, плодів, молочних продуктів; уживав їх увечері після заходу сонця: м’яса та риби не споживав не з причини суєвір’я, а з власної внутрішньої схильності; для сну виділяв не більше чотирьох годин в добу: вставав до світанку і коли дозволяла погода, завжди ходив пішки за місто прогулюватися на чистому повітрі і всади; завжди веселий, бадьорий, всім задоволений, м’якосердий, принижений перед всіма, балакучий, але не силуваний говорити, з усього виводив мораль, поштивий до будь — якого стану людей, відвідував хворих, розраджував засмучених, ділився останнім з незаможними, вибирав та любив друзів за їхнє серце, мав побожність без суєвір’я, вченість без пихи, поводження без улесливості».

Учениця. Як він ішов!

    Струменіла дорога

    Далеч у жадібні очі текла.

    Не просто ступали —

    Співали ноги,

    І тиша музику берегла.

    Як він ішов!

    Зачарований світом,

    Натхненно і мудро творив ходу —

    Так нові планети грядуть на орбіти

    З шаленою радістю на виду! (В. Симоненко)

7. Слово вчителя.

Життя українського мудреця — це втілення в конкретних діях і творах його переконань. Було те життя дуже різним: від стриманості й аскетичності у побуті до найвищого злету у слові, музиці, любові до Батьківщини, в істині, добрі й красі. Тому так виразно, чітко видно у філософських творах Сковороду-поета, а в поетичних — Сковороду-філософа.

8. Перегляд фільму про життя Сковороди

— Щоб переконатися в цьому, помандруємо сторінками історії, дізнаємося про життя Сковороди. Будьте дуже уважними, потім обговоримо цей фільм.

9. Обговорення фільму. Ігрова робота в парах.

У учнів на партах запитання. Один учень виступає в ролі журналіста, другий входить в роль Г. Сковороди. Журналісти задають запитання:

— Шановний Григорію Савичу, де і коли Ви народилися?

— У якому віці поступили до Києво-Могилянської академії? (в 16 років і провчився 10 р.)

— Які мови вивчили?

— Які країни відвідали у складі токайської дипломатичної місії? (Побував в Угорщині, в Австрії …)

— Чому Ви відмовилися від пропозиції Катерини ІІ залишитися у царських палатах?

— В яких колегіумах Ви працювали педагогом? (У Переяславському та Харківському)

— До чого Ви прагнули у своїх поглядах? (Щоб совість була чистою, як кришталь)

— У чому полягає сенс вашої теорії «спорідненої» праці? (Людина повинна працювати, маючи природний хист, тобто здібності до певного виду занять)

— Як Ви ставилися до простих і бідних людей? (З повагою і пошаною, навчав дітей безкоштовно).

- Що Ви завжди брали із собою у дорогу? (Біблію та флейту)

- Якими були ваші останні хвилини життя?

Загальні питання до учнів:

- Що вас найбільше вразило в біографії митця?

- У чому б ви хотіли бути схожими на Г. Сковороду?

10. Самостійна робота в групах. Відтворення багатогранного образу та психологічного портрету Г. Сковороди методом гранування на окремих аркушах — завдання історикам та літературознавцям

— Діти, напишіть на аркушах група істориків — багатогранний образ Г. Сковороди, група літературознавців — психологічний портрет митця.

11. Інсценізація діалогу «Розмова з Г. Сковородою»

— Уявимо собі, що ми перенеслися в часи, коли жив Г. Сковорода, і ми стали свідками цікавої події, що сталася в житті хлопчика — учня - гімназиста. Будемо, діти, дуже уважними до цієї розмови, бо потім треба дати відповідь на проблемне запитання: «Що означає бути по-справжньому щасливим?»

Бесіда філософа з учнем

 Філософ: Чому, юначе, такий засмучений?

 Гімназист: Мене ніхто не любить.

 Філософ: Щоб тебе любили, спершу сам полюби, бо любов викликається любов’ю. Хто любить, той і щасливий.

 Гімназист: Я швидше хочу виїхати за кордон, тому в гімназії вчу лише іноземні мови.

Філософ: Не може бути повного щастя без любові до рідного краю. Тож шукай щастя на своїй землі, а не за морями.

 Гімназист: Добре вам говорити спокійно.

 Філософ: Мова моя тоді спокійніша, коли кожна людина не лише добра, але і споріднену собі всіма сторонами знаходить роботу. До речі, се і є бути щасливим, пізнати себе чи свою природу, взятися за своє споріднене діло і бути з ним у злагоді з загальною потребою.

 Гімназист: Добрі люди нещасні і бідні.

 Філософ: Найдобріша людина тим неспокійніша і нещасніша, чим більшу посаду вона займає, але до неї не народжена. Та й як їй не бути нещасною, коли загубила той скарб, що дорожчий за все на світі.

 Гімназист: А чи я зможу стати щасливим?

 Філософ: Звичайно. Як не буде погано, коли немає завзятості і невтомної праці? Як не зашкодити, коли погано виконувати обов’язки? Звідки ж з’явиться працелюбність, коли немає бажання і старанності? Де ж візьмеш бажання без природи. Природа, юначе, всьому початкова причина і рушійна сила. Вона і є матір’ю бажання. Бажання, за приказкою, сильніше неволі. Воно прагне до праці і радіє з неї, як зі свого сина.

 Гімназист: Дякую, Григорію Савичу. Щоб гарно навчатися, треба мати бажання навчатися згідно своїх природних здібностей. Я все зрозумів. Не буду більше сумувати.

 Філософ: Ну, ось і добре. Іди і викорчовуй із себе духовні злидні.

12. Відповідь на проблемне питання.

- Що, за словами філософа, означає бути по-справжньому щасливим? (Це означає, що людина повинна займатися тою справою, до якої у неї є здібності. Наприклад, учні можуть гарно навчатися, бо в них природою закладено здібності до навчання)

13. Перевірка самостійної роботи учнів групи істориків та літературознавців

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

14. Слово вчителя.

Поєднання практичного життя з покликанням — це ідея філософського трактату Сковороди «Ідея «сродної» праці». Людина повинна, на думку філософа займатися тим, до чого вона має здібності.

15. Бесіда з учнями про заняття за покликанням.

— Сергію, ми не раз бачили ваші вироби з бісеру на виставках, вони є також і у нас в класі, розкажи, коли у вашій родині виникло бажання займатися плетінням виробів із бісеру?

— Де ви знаходите зразки виробів: самі створюєте власні чи в журналах?

— Чи є у вас якийсь найдорожчий для вас виріб? Розкажи, про ваші вироби.

— У нас у класі є діти, які теж займаються плетінням з бісеру, із соломки, вишивкою, малюванням — тим, що приносить їм задоволення. Так, наприклад, Ковальчук М., Воротило О., Мазурик. А. гарно малюють, Срібняк О. — робить вироби із соломки, Рабарчук І. плете з бісеру.

— Загальне запитання до класу.

— Як ви думаєте, яку користь людині приносить заняття улюбленою справою? (вона удосконалює свої здібності, розвиває таланти)

16. Самостійне завдання групі дослідників: скласти сенкан

Діти пишуть сенкан за творчістю Г. Сковороди.

Наприклад:

1. Г. С. Сковорода.    1. Г. С. Сковорода.

2. Добрий, мудрий.    2. Щедрий, наполегливий.

3. Співає, грає, навчає.    3. Подорожує, працює, навчає.

4. Нам світ істини відкриває.   4. Усіх до пізнання себе закликає.

5. Педагог.     5. Філософ.

17. Аналіз афоризмів Г. Сковороди. Робота із групами істориків та літературознавців

— Щоб краще зрозуміти філософські погляди Г. Сковороди, проаналізуємо його деякі афоризми та запишемо їх у зошит.

✵  Ні про що не турбуватися, ні за що не переживати — значить не жити, а бути мертвим, адже турбота — рух душі, а життя — це рух.

✵  Правильно використав час той, хто пізнав, чого треба уникати і чого домагатися.

✵  Довго сам учись, коли хочеш навчити інших.

✵  Любов виникає з любові; коли хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю.

✵  Уникай товариства поганих людей.

18. Перевірка самостійного завдання групі дослідників: написання сенкану.

- Діти читають написані ними сенкани.

V. Домашнє завдання

19. Слово вчителя.

 - На даний момент ми з вами, діти, гарно опрацювали біографію Г. Сковороди,

 дізналися про його морально-етичні та філософські погляди, а також, відмітили, що він прекрасний співак та музикант, але ж окрім того Г. С. Сковорода - талановитий поет. У нього є збірка «Сад Божественних пісень». На наступний урок треба вивчити пісню «Всякому городу нрав та права». Запишіть у щоденники домашнє завдання, а також ще додаткове завдання - творче й пошукове: віднайти 5-7 афоризмів та красиво їх оформити

на альбомному листі з ілюстраціями.

Запис пісні «Всякому городу нрав та права»

— Послухайте, діти, запис пісні «Всякому городу нрав та права», її зміст та мотив використав у п’єсі «Наталка Полтавка» І. Котляревський, яку згодом

ми будемо вивчати.

20. Слово вчителя.

У творчості Г. Сковороди почесне місце посідають байки і притчі, які здавна були улюбленим та популярним жанром серед українців. Поет створив збірку «Байки Харківські», до неї увійшло 30 байок . Тож торкнемося краси та глибини поетичної творчості митця.

— Подивімося інсценізацію байки «Бджола та Шершень», яку представить акторська гр. прошу вас, діти, будьте уважними, щоб визначити символічність героїв байки.

21. Інсценізація байки «Бджола та Шершень» (виступ акторської групи.).

22. Обговорення.

- У чому символічність головних героїв? ( Бджола — це символ працелюбності, а шершні живуть крадіжкою чужого)

- Яка основна думка байки?(Бути працьовитим, як бджола, не лінуватися і тоді будеш щасливим)

VІ. Підсумок уроку. Оцінювання

-Ось і закінчується наша літературна подорож сторінками життя і творчості Г. С. Сковороди та хотілося запитати у вас, діти:

- Що ви дізналися про Г. С. Сковороду?

- У чому ви б хотіли бути схожими на Г. Сковороду?

— Сьогодні на уроці ви всі прекрасно працювали, тому отримали високі бали…

За творче завдання - малюнки до байок Ковальчук М. отримує 12б.

23. Показ відео мандрів Сковороди стежками України

Щоб у вашій пам’яті надовго залишився образ мандрівного талановитого поета, хочеться закінчити урок цим відео.