Українська література - розробки уроків

Історичні пісні про національно-визвольну боротьбу «Чи не той то Хміль?», «За Сибіром сонце сходить». Образи історичних осіб, лицарів-оборонців рідної землі, створені народною уявою

Всі публікації щодо:
Пісні

Мета:

навчальна: на прикладі програмових історичних пісень розкрити образи народних оборонців рідної землі, визначити провідні мотиви пісень, зробити їх ідейно-художній аналіз, з’ясувати роль цих образів для українців;

розвивальна: розвивати логічне мислення школярів, активізувати їх словник; формувати вміння грамотно висловлювати свої думки, почуття, спостереження, робити висновки, працювати в групі;

виховна: виховувати гордість за свій рідний край, народ; прищеплювати інтерес до духовної культурної спадщини українців.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Педагогічна технологія: проектне навчання (реалізація проекту, пісумок проекту)

Методи та прийоми: бесіда, словникова робота

Форми роботи: випереджальна робота в групах істориків (представляють презентацію про історичні умови, діяльність історичних постатей, зображених у піснях), літературознавців (готують аналіз пісень), дизайнерів (роздруковують необхідний ілюстративний матеріал для оформлення сторінки лепбука)

Обладнання: текст творів, учнівські презентації, ілюстративний матеріал про Б. Хмельницького, І. Кармалюка, аудіозапис пісень

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

(Звучить мелодія української пісні)

Добрий день, любі друзі! Чарівна мелодія, знайома й рідна зустрічає нас. Мені аж теплішає на душі. А які емоції вона викликає у вас? (Назвати одне слово)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Так, радість, захоплення, гордість відчуваємо ми, слухаючи народні пісні. Глибоку вдячність і пошану пробуджують твори про лицарів української землі.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

- Яких ватажків-борців за справедливість і захист інтересів народу ви знаєте? Чим ці герої запам’яталися вам?

- Для чого народ складав пісні про своїх захисників?

- Які риси характеру притаманні народним героям?

- Про які історичні події згадується у піснях?

ІV. Оголошення теми, мети уроку.

Сьогодні ми закінчуємо роботу над проектом «Історичні пісні — скарбниця народної пам’яті». До нашої уваги — перлини народної творчості, які дослідили наші групи.

V. Засвоєння нових знань.

Прослуховування аудіозапису пісні «За Сибіром сонце сходить»

Обмін враженнями. Словникова робота

Виступ групи істориків (випереджальне завдання)

Боротьба народу проти кріпацтва як системи. Відомості про життя і діяльність І. Кармалюка.

Виступ літературознавців (випереджальне завдання)

Паспорт-характеристика пісні «За Сибіром сонце сходить»

Рід літератури: ліро-епос

Жанр: історична пісня.

Тема: розповідь про Устима Кармалюка, який після повернення із Сибіру продовжує захищати інтереси простого люду від «владик».

Ідея: возвеличення прагнення народного месника боротися за волю, справедливість; надавати допомогу тим, хто її потребує.

Художні засоби: метафори: «сонце сходить», «прийшла туга до серденька».

Епітети: «славні хлопці», «хороші хлопці», «світ великий і розкішний».

Повтори: «дзвони дзвонять», «нехай…», «світ великий», «при дорозі подорожньою».

Риторичні оклики: «Ви на мене Кармалюка, Всю надію майте!», «Як не має він грошей — Треба йому дати!», «А здорові, хлопці!», «Благослови, отче!», «Світ великий і розумний Та ніде ся діти!», «Нехай мене, Кармалюка, В світі споминають!».

Порівняння: «А мене, Кармалюка, Як звірюку гонять!» Риторичні запитання: «Зібрав собі славних хлопців,— Що ж кому до того?», «Прийшла туга до серденька, Як у світі жити?».

Композиція.

Експозиція: повернення У. Кармалюка із Сибіру.

Зав’язка: продовження народним месником діяльності на благо знедолених.

Кульмінація: неможливість Устима жити з родиною.

Розв’язка: переслідування і засудження героя владою.

Цей твір побудований у формі розповіді самого героя, що надає пісні глибокого ліризму, задушевності.

Бесіда за змістом пісні.

- Чи був Кармалюк взірцем для своїх побратимів?

- Як жив месник після повернення із Сибіру?

- Який шлях боротьби з гнобителями обирає захисник народу? Чи допоможе він простому люду влаштувати їх життя?

- Як злочинці розпоряджалися награбованим?

- У яких умовах живе Кармалюк-злочинець? З чим це пов’язано?

- Чи згодні ви, що Кармалюк — розбійник? Відповідь аргументуйте.

- Як пояснює герой свою безгрішність?

- Чому Устим журиться?

- За що будуть «в світі споминати» Кармалюка?

Прослуховування аудіозапису пісні «Чи не той то Хміль»

Виступ істориків(випереджальне завдання)

Повідомлення про Богдана Хмельницького та битву під Жовтими Водами

Богдан Хмельницький (1595—1657) — прославлений керівник національно-визвольної війни українського народу середини ХVІІ ст., засновник Української козацької держави, гетьман України 1648—1657 років, організатор українського війська. Жоден гетьман не мав такого високого авторитету, такої популярності й визнання, як Богдан Хмельницький. Маючи великий досвід козацького полководця і дипломата, він очолив відроджену Українську державу. У пісні «Чи не той то хміль» звеличено першу славну перемогу десятитисячного українського війська на чолі з Богданом Хмельницьким, здобуту в бою з дванадцятитисячним польсько-шляхетським військом під Жовтими Водами 6 травня 1648 р. Битва закінчилася цілковитою поразкою польського війська. У багатьох піснях Жовті Води символізують силу, могутність і непереможність військ Богдана Хмельницького.

Виразне читання тексту пісні «Чи не той то Хміль»

Бесіда за змістом прочитаного

- Про які події йдеться в пісні?

- Що таке «Золотий Брід»? Як ви гадаєте, навіщо згадується перемога під Жовтими Водами?

- Як зображено в тексті пісні Богдана Хмельницького? Свої міркування доведіть цитатами.

- Хто був союзником Богдана Хмельницького в боротьбі з польською шляхтою?

Виступ літературознавців (випереджальне завдання)

Паспорт-характеристика пісні «За Сибіром сонце сходить»

Рід літератури: ліро-епос

Жанр: історична пісня.

Тема: оспівування мужності, героїзму, винахідливості Б. Хмельницького — видатного українського гетьмана, його прагнення здобути волю і щастя народу в боротьбі з ляхами.

Ідея: уславлення Б. Хмельницького — народного ватажка, талановитого полководця, мудрого державного діяча.

Художні засоби:

метафори: «Хміль в’ється, грає, кисне», «становили хати».

епітети: «Золота Вода», «хороша врода».

гіпербола: «Гей, поїхав Хмельницький К Золотому Броду,— Гей, не один лях лежить Головою у воду».

повтори: «Чи не той то хміль?», «Ой, той то Хмельницький», «…вражі ляхи».

риторичні запитання: «Що коло тичини в’ється?», «Що по ниві грає?», «Що у пиві кисне?».

Композиція.

Експозиція: розповідь про Б. Хмельницького, порівняння його з хмелем.

Зав’язка: застереження гетьману — перед битвою з ляхами не пити Золотої Води.

Кульмінація: перемога над ворогом.

Розв’язка: «Утікали вражі ляхи…».

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

Виступ груп дизайнерів: результати проекту.

Кожна група представляє власноруч оформлену сторінку лепбука «Історичні пісні — скарбниця народної пам’яті» та можливості її використання на уроках з даної теми (ілюстрації, визначення, текст, аналіз пісні, матеріал для перевірки знань);

- пояснює актуальність історичних пісень на прикладі вивчених;

- розкриває роль та значення народних пісень у своєму житті.

VІІ. Підсумки уроку.

Друзі! Кожен із вас доклав зусиль, аби проект «Історичні пісні — скарбниця народної пам’яті» став успішним. Проектна робота закінчена, але краса української пісні залишиться з вами назавжди.

Подвиги відважних героїв, зображені в піснях, виховують у нас мужність, сміливість, стійкість у боротьбі. У щоденному житті пісні полегшують працю людей, звеселяють їх під час відпочинку, підтримують у нещасті. Пісні, що виникли в різні часи, становлять разом поетичну історію народу. Ці народні твори своїм правдивим змістом, поетичною формою, красою мелодії зачарували сьогодні нас і завжди захоплюватимуть людей. Дякую за роботу!

VІІІ. Оцінювання роботи над проектом

ІХ. Домашнє завдання.

Написати есе «Українські лицарі-оборонці», використавши знання, здобуті під час аналізу всіх вивчених історичних пісень.



На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.