Українська література - розробки уроків

Євген Гуцало. «Сім’я дикої качки»

Всі публікації щодо:
Гуцало Євген

Мета: допомогти учням усвідомити проблематику твору, його сюжет та ідейно-художні особливості, охарактеризувати образи Юрка і Тосі в порівняльному аспекті; розвивати навички аналізування твору, визначення його сюжетних елементів, дослідницько-пошукової діяльності; виховувати почуття необхідності осмисленого і критичного ставлення до власних вчинків; бережного ставлення до природи.

Тип уроку: комбінований; урок-проект.

Тип проекту: навчальний, міжпредметний (література, етика, інформатика), інформаційний, колективний (груповий).

Методи проведення: робота в групах, презентації, евристична бесіда; інтерактивні елементи: інсценівка, «займи позицію», «незакінчене речення», «мозковий штурм».

Обладнання: презентації, портрет письменника, виставка його творів; мультимедійне устаткування.

Перед лицем краси природи я бачу кожну

дитину такою, якою вона є насправді.

В. Сухомлинський

Хід уроку

I. Організація класу

II. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

На сьогоднішньому уроці ми з вами спробуємо дослідити і дати відповіді на кілька питань.

Ключове питання:

- Чи здатна людина жити в гармонії з природою?

Тематичні питання:

- Як розгортається сюжет у оповіданні Є. Гуцала «Сім’я дикої качки»?

- Чи можна охарактеризувати героїв оповідання за їхніми вчинками?

- Які морально-етичні проблеми порушує Є. Гуцало у оповіданні «Сім’я дикої качки»?

- Чи треба оберігати природу і не втручатися в її розмірений ритм?

Змістові питання:

- Чому письменник починає свій твір з опису ранку?

- Хто на початку твору видається цікавим як особистість — Тося чи Юрко?

- Що вирішив зробити Юрко, побачивши дику качку з виводком каченят?

- Як поводила себе качка-мати, коли хлопець забирав її малят?

- Яку художню деталь використав автор під час опису поведінки качки? З якою метою?

- Чому Тося не перешкоджала хлопцеві, коли він забирав диких каченят?

- Чому наприкінці оповідання ні Тося, ні Юрко не наважилися підійти один до одного?

Готуючись до сьогоднішнього уроку, я дала вам тему проекту, ми її обговорили та поставили цілі й завдання. Клас було поділено на групи, які отримати своє завдання. Кожна група збирала матеріал, систематизувала його, самостійно обирала форму презентації, проводила пошуково-дослідницьку роботу, а також аналіз отриманих даних. То ж сьогодні прозвітуєте про виконання.

III. Формування і вдосконалення вмінь та навичок (Звіт кожної групи про результати своїх досліджень).

I група досліджувала, як розгортається сюжет у оповіданні. (презентація)

Давайте розглянемо оповідання детальніше.

Евристична бесіда

- Чому письменник починає свій твір з опису ранку? (Щоб передати велику любов до рідної землі, її багатства й краси. Передати настрій, душевний стан хлопця Юрка. Підготувати читача до сприймання твору)

- Який настрій у хлопчика на початку оповідання ? («Добре дихалося; хотілося не йти, а бігти; вудочка обіцяла радощі; добре та щасливо.»)

- Де проживає Юрко? (Він із міста).

- Хто така Тося? (Дівчина, яка мешкала в селі, хотіла товаришувати з Юрком).

- Чому у Юрка зіпсувався настрій? (Бо прийшла Тося)

- Про що говорили, коли поверталися з річки? (Юрко звинувачував Тосю та вихвалявся)

Діалог Юрка і Тосі (інсценівка)

Задайте питання літературним героям…..

- Чи можна сказати, що стосунки у дітей були дружніми? (товариськими)

- Що зробили діти, коли побачили качку з каченятами? («... Юрко, кинувши свою вудочку, стрімголов шугнув уперед... забіг наперед, відрізаючи їм дорогу на берег.... Коли Юрко кинувся до них, розставляючи руки, щоб вони не повтікали, качка злетіла вгору. Хлопець поспіхом узявся ховати каченят за пазуху...»).

- Навіщо Юркові були потрібні каченята? (Щоб повести в місто і показувати товаришам, а вони заздрили)

- Якою була реакція Тосі на вчинок Юрка? (Їй було сумно)

- Чому вона не переконала хлопчика так не робити? (Подумала, що він приручить)

- Як поводила себе качка-мати, коли хлопець збирав її малят? («...Не наважувалася покинути дітей, не злітала в повітря, вона кидалася то туди, то сюди, захищаючи їх... качка злетіла вгору. ...Од річки долетів розпачливий материн крик... Зовсім близько пролетіла качка, сіла на землю, пробігла в напрямку до дітей, - і знову зірвалася, гнана страхом і розпукою»).

- Пригадайте, що називається художньою деталлю. (Художня деталь — особлива риса, ознака, подробиця в портреті, поведінці персонажа, в оточенні, що часто повторюється письменником і служить для розкриття якихось глибинних характеристик).

- Яку художню деталь використав автор під час опису поведінки качки, коли Юрко забирав каченят? (Крик качки).

- З якою метою використав автор художню деталь? (Показати переживання матері).

- Що робив Юрко з каченятами, принісши додому? (Посадив у ящик, поїв їх во дою, приніс їм вареної картоплі, але каченята не доторкнулись ні до чого).

- Як почувалися каченята в неволі?(То розбігалися, то збігалися до купи, очі були схожі на голочки гострого суму, тулились одне до одного, ніби в близькості шукали порятунку, буди полонені розпачем)

- Чому вони так швидко стали хлопчикові нецікаві? (Йому набридло бачити, що вони нічого не їдять).

- Що робила Тося, залишившись на самоті? Чому була без настрою?

- Що побачила на Юрковому подвір’ї?

- Які її були подальші дії?

- З якою метою автор олюднює природу, використовує персоніфікацію « Кущі перепиняли дорогу, шмагали по литках, ніби мстилися невідомо за що»? (Застерігає, що не можна втручатися бездумно в природу).

- З якою метою Юрко привів додому хлопців?

- Що стали робити сільські хлопці, коли прибігли до річки і побачили Тосю??(Вони допомагали їй).

- Чи думав Юрко про каченят потім? (Так. Бігав до річки кілька разів, хотів побачити качку з каченятами).

Так. Текст оповідання ви знаєте добре! Тепер час поговорити про риси характеру героїв.

II група працювала над темою «Чи можна охарактеризувати героїв за їхніми вчинками? ». Послухаємо їхній звіт. (презентація)

- Скажіть, чи є, на вашу думку, відмінність між світосприйняттям міського хлопчика Юрка і сільської дівчинки Тосі?

- У чому вона виражається?

- Чи можна звинувачувати Юрка у скоєному?

- Яким буде, коли виросте?

III група досліджувала морально-етичні проблеми, які порушив автор у оповіданні (презентація)

Давайте пригадаємо кінцівку оповідання.

- Чому ні Тося, ні Юрко не наважилися підійти один до одного?

- Хто з них першим повинен був зробити крок назустріч?

Інтерактивна вправа «Займи позицію».

Як ви вважаєте, у майбутньому Юрко і Тося

— будуть товаришувати;

— Тося не захоче спілкуватись;

— Юрко більше не буде приїжджати в село;

— Юрко стане цікавитися природою і активно захищати її.

Діти, як ви вважаєте, якби Юрко мав змогу повернути час назад, де тільки-но побачив сім’ю дикої качки, чи став би він її руйнувати?

Як ви думаєте, які висновки зробить для себе хлопчик після випадку з каченятами?

Давайте подивимось ще одну презентацію-заклик і подумаємо, як кожен із нас повинен ставитись до природи і у якому світі хоче жити. (презентація)

Так як ми повинні ставитися до природи та всього живого? Так, природу треба оберігати, не шкодити, бо «перед лицем природи, кожна людина є такою, якою вона є насправді». Тому що крізь прекрасну призму природи світиться краса душі людини.

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

- Яке враження справило на вас оповідання?

- Про що цей твір? (Розповідь про маленьку людину, що вчиться бути дорослою, відповідати за свої вчинки, розрізняти добро і зло).

- Визначте ідею твору (Засудження жорстокості, байдужості, прагнення піднестися за рахунок хвалькуватості (Юрко); возвеличення доброти, чуйності й милосердя (Тося).

- Яка основна думка? ( а)дитина — майбутня доросла людина, яка повинна осмислено ставитися до своїх вчинків, нести відповідальність за них; б) не завдавати шкоди природі: вона варта поваги, любові, піклування, має право на життя, на свій розмірений ритм).

IV. Закріплення знань, умінь і навичок.

А зараз, діти, ми підведемо підсумок уроку, використавши інтерактивну вправу «Незакінчене речення». І ви скажете, які зробили висновки, розглянувши оповідання.

Я ніколи не буду…
Я буду старатися…
Мені хочеться вірити, що…
V. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання.

VI. Домашнє завдання.

Допишіть свою версію подальшого розвитку подій у оповіданні «Сім’я дикої качки».