Українська література - розробки уроків

Без трудів не їстимеш пирогів. Українська народна казка «Колосок»

Всі публікації щодо:
Казки

Мета: вчити дітей читати казку в особах; аналізувати вчинки дійових осіб, давати їм характеристики; розвивати навички правильного, виразного читання; виховувати бажання допомагати дорослим і один одному; викликати негативне ставлення до ледарства.

Методично-дидактичне забезпечення уроку. Запис казки, колоски з буквами, малюнки героїв, маска, ілюстрації, виставка книг, індивідуальні картки.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

1. Артикуляційні вправи.

1) Гра «Добери до слів суперників» (антоніми).

Учитель називає слова, а учні добирають слово, протилежне за значенням (антонім): голосно (тихо) веселі (сумні) початок (кінець) наївся (зголоднів) спочатку (вкінці) лінивий (працьовитий) холод (тепло) працювати (відпочивати) знайшов (загубив)

2) Скоромовка (читання з дошки).

Ви сичі-горлачі,

Не кричіть уночі!

Бо в траві на землі

Сплять мишата малі.

3) Розчитування скоромовки «дощиком».

- Дощик накрапає (читають повільно і тихо).

- Дощик сильніший (скоріше і голосніше).

- Злива (голосно і скоромовкою).

- Дощик слабшає, дощ накрапає і дощ перестав (у зворотному напрямі).

2. Кросворд.

1. Який жанр усної народної творчості ми опрацьовуємо у цьому розділі?

2. Хто автор цих казок?

3. Гостродзьобий герой казки про невдале гостювання.

4. Страшний звір, якому не вдалося обманути сімох діток.

5. Рудохвоста, улеслива тварина, яка в усіх казках хоче тільки хитрувати і обманювати.

6. Мати сімох чемних, слухняних козенят.

7. Хто перехитрив навіть Лисицю?

II. Мотивація навчальної діяльності

Вправа з читання.

На дошці прикріплені колоски з буквами. Читання деформований слів.

Учитель. Перед вами — казкові колоски. «Обмолотивши» їх і переставивши зернята місцями, ви одержите імена героїв казки. (Круть, Верть, Півник)

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Робота з текстом.

1) Слухання казки «Колосок» у записі. Бесіда.

- Хто були Круть і Верть?

- Як звали півника?

- Що знайшов півник?

- Що любили робити мишенята?

Ілюстрація до казки «Колосок»

2) Робота з картками.

Вправи на розширення поля читання. Учні з'єднують частини слів,

їс ти

тіс то

по тім

ті льки

пи роги

спе

моло

намоло

заміси

розпали

2. Вправи з читання.

1) Повторне читання вголос. Бесіда.

- Подумайте, чому герої казки мають такі імена.

- Де відбуваються події казки? В яку пору року? Що на це вказує?

- Чому мишок звати Круть і Верть?

2) Вибіркове читання з елементами бесіди.

- Прочитайте, що найбільше любили робити мишенята?

- Чим займався півник?

- Що він знайшов одного разу?

- Прочитайте, які поради давали мишенята?

- Хто все це робив?

- Прочитайте, що робили весь час мишенята?

- Прочитайте ще раз мовчки останню розмову півника з мишенятами.

- Прослідкуйте, як змінювався настрій мишенят під час розмови.

- Прочитайте слова казки, які свідчать про зміну їхнього настрою.

- Що робив півник? Чи справедливо він вчинив?

- Чому мишенята вилізли з-за столу?

- Кого з героїв казки вам шкода? Чому?

- Який епізод вас найбільше схвилював?

3) Читання казки в особах. Учитель звертає увагу учнів на розділові знаки і слова, що «підказують» інтонацію читання.

3. Інсценізація казки.

Учні перечитують уривок казки (від слів «Ох і зголоднів я!»). Переказ з елементами інсценізації.

4. Творча робота.

Поділити клас на 2 групи підтримки і дати завдання на самостійне опрацювання.

I група. Подумати, розказати, що буде з героями казки після закінчення твору.

II група. Де треба було змінити сюжет казки, щоб мишенята змогли їсти пироги?

5. Завдання учням

Характеристика героїв казки. Визначення головної думки. На дошці — дві колонки слів-характеристик: І колонка — мишенят, II колонка — півника.

Над словами прикріпити малюнки тварин.

Учитель. Підкресліть ті риси характеру, які, на вашу думку, притаманні героям казки.

Діти по черзі виходять до дошки і підкреслюють слова.

Мишенята

слухняні

ледачі

веселі

нероби

працьовиті

хитрі

Півник

роботящий

розумний

лінивий

працелюбний

невдячний

стриманий

Прочитайте висновок.

- Кому у цій казці ви симпатизуєте? Чому?

- Як автор ставиться до героїв своєї казки?

6. Робота в зошитах (с. 11,12, завдання 1,2,3).

IV. Підбиття підсумків уроку

- Чи не поводитесь ви інколи, як ці мишенята?

V. Домашнє завдання

1. Подумайте, які поради ви можете дати героям казки.

2. Підібрати прислів'я, які характеризують героїв казки.

3. Придумайте свою назву казки.