Українська література - розробки уроків
Наталка як уособлення кращих рис української жінки, що відстоює людську гідність, бореться за своє щастя. Микола і Петро
Всі публікації щодо:
Котляревський Іван
Мета: охарактеризувати образи персонажів п’єси, дати оцінку їхнім діям, вчинкам; розвивати компетентності аналізу художнього твору; виховувати доброту, милосердя, цілеспрямованість, сміливість.
Обладнання: аудіозаписи пісень Наталки, фрагменти із п’єси «Наталка Полтавка», підручник, текст.
Хід уроку
I. Забезпечення емоційної готовності.
- Охарактеризуйте свій настрій за допомогою трьох прикметників .
- Чого очікуєте від уроку ?
( Відповіді учнів).
(Звучить пісня « Віють вітри, віють буйні». По класу проходить дівчина в образі Наталки, стоїть , сумуючи. Якщо дівчина може заспівати пісню, це буде ще краще.
Або ж переглянути фрагмент із п’єси (вступну частину, де Наталка розмірковує про те, де ж Петро…).
II. Актуалізація опорних знань.
- Чи впізнаєте ви цю дівчину ?
(Так, це Наталка Полтавка).
III. Повідомлення теми і мети уроку.
IV. Цілевизначення.
Аналітичний аналіз твору.
Еврістична бесіда.
- Чому героїня сумує?
- Які обставини змусили їх розлучитися?
- Якого ж походження Наталка? Де і з ким живе?
- Як характеризує дівчину виборний? Знайдіть і зачитайте.
- Чи можемо ми сказати, що він поважає її? А вам вона подобається? Що найбільше ? Підтвердьте рядками з тексту.
- На що постійно нарікала її матір? Що на це відповідала донька?
- Але одного разу в розпачі пообіцяла… Що саме вона пообіцяла матері?
- Чи тяжко дівчині було прийняти таке рішення?
Як тільки вона пообіцяла, до неї сватається Возний, і дівчина дотримує слова. У ці хвилини ми хвилюємось разом з нею… Продовжте речення. Знайдіть і зачитайте.
- Що ви відчуваєте?
- Ми можемо сказати, що Наталка є уособленням кращих рис української жінки? Аргументуйте.
- Складіть, будь ласка, інформаційне гроно до образу Наталки (Учні складають, озвучують).
- Скажіть, Наталка виходить заміж за Возного? Чому?
- Хто сприяє зустрічі закоханих?
- Хто такий Микола? (Учні готували характеристику, зачитують).
- Микола і Петро — давні друзі? Чому ж Микола допомагає йому? Як це сталося зараз побачимо (інсценівка….Наталка і Микола…. Ті ж і Возний, виборний, Терпелиха, Петро( фрагмент, коли Наталка дізнається, що має можливість бути з Петром, і як відстоює своє щастя).
- Які риси характеру допомогли Наталці вийти з такої скрутної ситуації ? (Вчитель звертає увагу на тему і разом з учнями роблять висновок, щодо того, як Полтавка відстояла своє щастя).
- Що відчуваємо в ці хвилини?
- Ми можемо сказати, що Наталка відстоює людську гідність, бореться за своє щастя ? А чи є вона втіленням кращих рис української жінки ? Скажіть, чи є серед українок схожі на Полтавку, чи це фантазія автора?
- Уособленням чого є Петро і Микола ? Учні готували порівняльну характеристику цих персонажів (відповіді учнів).
Тестові завдання
(готував учень, він і зачитує, робимо перевірку).
V Підсумок уроку.
Закінчіть речення.
Найбільше мені сподобалась(- вся)…
На уроці я зрозумів…
Я вважаю, що …
VI Оцінювання.
VII Домашнє завдання.
Прочитати зміст повісті «Маруся» Г.Квітки-Основ’яненка. Створити буктрейлер. Підібрати цитати до характеристики образів повісті.