Українська література - розробки уроків
Урок позакласного читання за сучасною дитячою прозою Іван Андрусяк «Стефа та її Чакалка»
Всі публікації щодо:
Андрусяк Іван
Мета: ознайомити учнів із твором І.Андрусяка «Стефа та її Чакалка»; розвивати навички роботи з художнім текстом; вдосконалювати навички роботи в парах, групах, здійснювати само-і-взаємоконтроль, орієнтуватися у нестандартних ситуаціях; виховувати позитивні риси характеру, критичне ставлення до себе, повагу до школи, вчителів і батьків, мотивацію щодо здорового способу життя
Обладнання: художні тексти, зошити, додатки до уроку, малюнки, аркуші формату А-3, маркери
Тип уроку: урок пояснення нового матеріалу(із використанням інтерактивних технологій).
Методи і прийоми: слово вчителя, тестування, само-і-взаємооцінка, бесіда, робота в парах і групах
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ.Рефлексія(із використанням психоформули)
Треную свій розум, увагу та пам`ять,
Працює мій мозок, я вчуся старанно,
Сприймаю все нове і мислю логічно,
Учителя слово здійсню я практично.
ІІІ. Засвоєння нового матеріалу
1.Слово вчителя
Любі діти, сьогодні мені особливо приємно розпочинати урок. Ви всі такі серйозні і зосереджені. Здається, що і пустунів серед вас нема. Звичайно, це не так, адже дитинство і пустощі невіддільні одне від одного.
А ким вас лякали батьки, коли ви їх не слухались? Бабаєм? Бабою Ягою? А от на Слобожанщині такий персонаж- Чакалка!
Гадаєтете, все це вигадки дорослих, а насправді Чакалка ніколи нікого не забирала до темного лісу? Ох,ні… Принаймні дівчинка Стефа і її друзі чудово знають, як воно все відбувається насправді! Знають, що буває з акулою, котра проковтнула шльопанці; від чого шаліє великий український мореплавець Миклухо-Маклай; якою гидотною годує Чакалка поцуплених дітей та навіть бачили заповітну мрію кожного шкодливого учня- справжнісінькі руїни школи!
А про все це вам із добрим гумором оповів колись дуже серйозний і страшенно дорослий письменник Іван Андрусяк, котрий стверджує, що час написання цієї повісті і сам геть здитинів…
*Щоб працювати на уроці було цікавіше, а результати якомога кращими, ми об`єдналися в групи: «Бібліографи», «Теоретики», «Художники», «Вихователі». Працюючи у групі, треба дотримуватись певних правил. Група «вихователів» розробила «Правила роботи в групах», а оцінювати свою роботу ви теж будете самостійно.Наш клас прикрашений сьогодні завдяки групі художників. Це вони намалювали прекрасні ілюстрації до твору «Стефа та її Чакалка».
1.Надамо слово «бібліографам», які підготували повідомлення про життя і творчість І.Андрусяка.
Іва́н Миха́йлович Андруся́к (*28 грудня 1968, с. Вербовець Косівського району Івано-Франківської області) — поет, дитячий письменник, прозаїк, літературний критик, перекладач.
Увійшов у літературу на початку 1990-х як учасник літературного угруповання «Нова дегенерація», до якого також входили Степан Процюк та Іван Ципердюк. Критика вважає його одним із чільних поетів покоління «дев'ятдесятників». Прихильник герметичного поетичного дискурсу, творча еволюція — від неомодерністських, декадентських мотивів ранньої творчості до символічно-асоціативного письма, витриманого в рамцях неомодерного світовідчуття, але класичної поетичної форми. Виробив власну впізнавану поетичну манеру, базовану на метафоризмі («Андрусяк пише метафорою, якої нема» — Т. Девдюк, «Критика»), яку критика називала «плаваючою семантикою» (А. Дністровий, «Книжник-review»). Проза Івана Андрусяка характеризується як «густа» символічна метафорика з активним використанням діалектів. Тематично автор досліджує психологію людини в символічно-межових ситуаціях на матеріалі Гуцульщини 1940-50-х років. Із 2000 р. активно виступає як літературний критик (часописи «Книжник-review», «Книжковий огляд», «Кур'єр Кривбасу», «Кальміюс», «Березіль», «Сучасність» та ін.), аналізуючи здебільше поезію й обстоюючи моральні принципи в літературі та розмежування «високого письменства» й «попси».
Лауреат першої премії конкурсу видавництва «Смолоскип» (1995), літературних премій «Благовіст» (1996), ім. Бориса Нечерди (2002), журналу «Кур'єр Кривбасу» (2007), першої премії конкурсу творів для дітей «Золотий Лелека» (2008), міжнародної премії «Corona Carpatica» (2010). Повість Івана Андрусяка «Вісім днів із життя Бурундука» увійшла до престижного щорічного каталогу найкращих дитячих видань світу «Білі ворони 2013» (White Ravens 2013). Член НСПУ і АУП. У листопаді 2011 р. став членом українського центру ПЕН-клубу.
Мешкає в містечку Березань на Київщині.
З 2005 року Іван Андрусяк звертається до дитячої літератури — в часописах, альманахах і антологіях друкуються вірші, які згодом увійшли до книжки «М’яке і пухнасте» (2010); а 2007 року виходить друком повість-казка для дошкільнят і молодших школярів «Стефа і її Чакалка». У ній автор використовує фольклорний образ Ча́калки — казкової істоти, якою на Слобожанщині й Полтавщині в давнину батьки лякали своїх неслухняних дітей: мовляв, та прийде вночі, забере таку дитину в мішок і понесе в темний ліс. Саме так і стається з героями повісті, які втрапляють у казкову «школу чакалок і бабаїв», де їм дозволено робити все, що заманеться. Письменник описує ці сцени з гумором, проте головну увагу концентрує на дитячій психології, наголошуючи на тому, що добро й любов перемагають неодмінно, й завдяки їм дитина може навіть «перевиховати» казкове страшидло.
Дошкільнятам адресовані «Звіряча абетка» (2008) і «Зайчикова книжечка» (2008) — вірші й віршовані казки; а також повість-гра «Хто боїться Зайчиків» (2010), удостоєна першої премії літературного конкурсу «Золотий лелека». Дітям молодшого і середнього шкільного віку адресовані веселі пригодницькі повісті «Сорокопуди, або Як Ліза і Стефа втекли з дому» (2009) і «Кабан дикий - хвіст великий» (опублікована в журналі «Барвінок», листопад 2009 — лютий 2010); а старшокласників зацікавить книжка біографічних оповідань «Іван Андрусяк про Дмитра Туптала (св. Димитрія Ростовського), Григорія Квітку-Основ’яненка, Тараса Шевченка, Ніла Хасевича і Олексу Довбуша» (2008). Проте сам письменник «головним» своїм дитячим твором вважає невеличку повість «Дядько Барбатко сміється» (побачила світ 2008 року в книжці «Три дні казки»), в якій у формі поетичної казки оповідається дитині про тонкощі людських взаємин, про неповторність кожної людини у світі, про любов і біль, про глибинний зв’язок людини і природи, про красу і складність життя.
Слово вчителя
Вдома ви прочитали казку І.Андрусяка «Стефа та її Чакалка», а група контролерів розробила тест, щоб перевірити, наскільки уважним кожен був під час читання.
2. Тестовий контроль
1. Хто є автором книжки « Стефа та її Чакалка »?
А) І.Андрусяк;*
Б) Л.Лапіна;
В) Т.Щербаченко;
Г) Б.Жолдак
2. Жанр твору, за визначенням автора:
А) казка;
Б) повість;
В) « хлопчача розповідь»;
Г) «дівчача повістина»*
3. Вік головної героїні дівчинки Стефи?
А) 10 років;
Б) 6 років;*
В) 5 років;
Г) 7 років.
4. Ім’я та вік старшої сестри Стефи
А) Ліза, 10 років;*
Б) Ганна, 12р.;
8) Наталка, 18р.;
9) Світлана,11р.
5. Ким працює мама дівчинки?
А) лікарем;
Б) продавцем;
В) вчителькою у школі;
Г) «вчителькою вчителів»*
6. Чому Стефа одного разу розсердилась?
А) На неї ніхто не звертав уваги;*
Б) Вона посварилась із сестрою;
В) Її покарали;
Г) Її образили діти надворі.
7. Про кого вчила напам’ять вірш Ліза?
А) Про маму;
Б) Про Богдана — Ігора Антонича;*
В) Про комашку;
Г) Про друга.
8. Хто така Чакалка?
А) Це іграшка;
Б) Тваринка;
В) Подруга Стефи;
Г) Це персонаж, яким на Слобожанщині батьки лякають дітей.*
9. Де жила Чакалка?
А) У книжці;
Б) Під ліжком у Стефи;
В) У лісовій школі;*
Г) На горищі.
10. Кого та як забрала Чакалка у свою школу?
А) Неслухняних діточок Орину, Стефу, Сіяра, Ірцю, у мішку;*
Б) Батьків Стефи і Лізи уві сні;
В) Лізу взимку на санчатах;
Г) Зачарована Стефа сама прийшла до неї.
11. Чим Чакалка годує поцуплених дітлахів?
А) Не годує взагалі;
Б) Хлібом і водою;
В) Чіпсами;*
Г) Чаклунським зіллям.
12. Ким планує працювати Чакалка?
А) Лікарем;
Б) Двірником;*
В) Учителем;
Г) Швачкою
*Взаємоконтроль(діти обмінюються зошитами і перевіряють роботи одне одного, користуючись ключем)
Слово вчителя.
Тест показав, що всі ви готові до мандрівки сторінками повісті.
3.Евристична бесіда
-Чи сподобалася вам повість? Чим саме?
-Про що розповідається у книзі І. Андрусяка?
- Назвіть головних героїв твору.
- У які часи відбуваються події, покладені в сюжет твору? Доведыть свою думку.
- Чи схвалюєте ви поведінку дітей?
- Хто така Чакалка?Знайдіть цитати, які характеризують її.
1.Приходить вночі «Нечутно, мов повітря,-пройшла вона повз татове й
мамине ліжко, прошмигнула в дитячу й легесенько, мов
пір`їнку, перенесла Стефу до свого мішка»
2.Неприємний «Голос у Чакалки був учительський, скрипучий і голос неприємний…»
3.Кандидат «Я вам не яка- небудь костромська Баба Яга, а справжня
педагогічних дипломована Чакалка. Між іншим, кандидат
наук педагогічних наук»
4.Мета Чакалки «Я буду вас перевиховувати.»
5.Адреса «…жила…у школі»
6.Мріє вчити Вона дуже хвилювалася- це був перший у її житті урок,
дітей їй дуже хотілося провести його найкраще.»
«Я…все життя мріяла хорошою вчителькою стати…»
7.Має педагогічні «Чакалка була спокійна і певна себе. Вона дивилась на
здібності дітей з такою глузливою хитринкою, ніби знала щось
дуже-дуже важливе, і її аж розпирало цим поділитися».
8.Хоче бути «…покину все і піду в двірники, хоч якась з мене ко-
корисною користь буде.»
9.Казковий «…хоч у вас жодного хвоста нема- а ви все одно-
персонаж казка»
- Що нового ви дізналися з уроків цієї вчительки?
4.Дискусія за проблемним питанням:
-Якими методами Чакалка виховує дітей? Які з них непридатні, а які- корисні.
*Учні висловлюють свою думку, після чого група «Вихователів» підсумовує все сказане, наголошуючи на тому, що виховання методом «від противного» буває доволі корисним, але викрадати дітей, тримати їх десь без відома батьків чи опікунів- злочин; дотримуватись правил особистої гігієни необхідно; вживання алкоголю для дитини- неприпустиме явище. Крім того, споживання популярних у наш час продуктів: «Снікерсів», «Кока-коли», «Баунті»- шкідливо впливає на організм. *«Вихователі» демонструють підготовлені ними буклети щодо шкідливої їжі.
5.Фізкультхвилинка (проводить група «Вихователів»)
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться,
В різні боки нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз- присядьте, два- присядьте
І за парти тихо сядьте.
6. Асоціативний кущ
-Чи сподобалась вам школа Чакалки? Чи схожа вона на вашу школу? А на школу вашої мрії?
-З чим асоціюються у вас ці заклади?
Кожна група буде проводити своє дослідження. Для цього у вас на столах великі аркуші (формату А-3), маркери. Створіть асоціативні кущі щодо школи Чакалки(1група), школи, де ви навчаєтесь,(2 група), школи вашої мрії (3група), школи майбутнього(4 група).
*Кожна група презентує свою роботу, після чого результати порівнюються.
7. Визачення жанрової своєрідності твору
-Яке жанрове визначення дає автор своєму твору? («дівчача повістина»)
-Ознаки якого жанру ще ми можемо спостерігати у творі?
Ці питання досліджувала група «теоретиків», надамо їм слово.
Слово «повістина»- власний неологізм автора. У літературі є визначення жанру «повість»
Повість— епічний прозовий твір (рідше віршований), який характеризується однолінійним сюжетом, а за широтою охоплення життєвих явищ і глибиною їх розкриття посідає проміжне місце між романом та оповіданням.
Крім обсягу, повість різниться від оповідання розгорнутішим сюжетом, більшою кількістю другорядних персонажів, повнішою та глибшою їх характеристикою, наявністю описів.
Ми вже опрацьовували поняття «оповідання». Давайте пригадаємо.
Оповіда́ння — невеликий прозовий твір, сюжет якого ґрунтується на певному (рідко кількох) епізоді з життя одного (іноді кількох) персонажів
Невеликі розміри оповідання вимагають нерозгалуженого, як правило, однолінійного, чіткого за побудовою сюжету. Характери показані здебільшого у сформованому вигляді. Описів мало, вони стислі, лаконічні. Важливу роль відіграє художня деталь (деталь побуту, психологічна деталь та ін.). Розповідь в оповіданні часто ведеться від особи оповідача.
Пропонуємо також пригадати визначення «казка»
Казка- це епічна(рідше віршована) розповідь про вигадані події.
В основі казки — захоплива розповідь про вигадані події і явища, які сприймаються і переживаються як реальні.
Для них характерні:
- казкові зачин і кінцівка;
- казкові слова;
- повтори слів;
- чарівні предмети та істоти;
- магічні числа 3, 7, 9,12;
- використання загадок
Досліджуючи особливості твору Івана Андрусяка, можемо виділити такі ознаки:
- епічний характер розповіді;
- однолінійний сюжет;
- відносно невелика кількість дійових осіб (5 основних);
- наявність описів;
- наявність чарівних предметів та істот.
Таким чином, робимо висновок, що «Стефа та її Чакалка» - казкова повість.
Щодо визначення «дівчача», скоріше за все, це тому, що головна героїня — дівчинка. Але це не означає, що цей твір — виключно для дівчат. Хлопцям читати його теж буде цікаво і корисно.
ІV. Рефлексія «незакінчене речення» (метод «Мікрофон»)
- Сьогодні на уроці я зрозумів, що…
- Я навчився…
- Тепер я не буду…
- Хотілося б ще прочитати…
V. Домашнє завдання
1) Занести відомості про прочитаний твір до «Щоденника читача»;
2) Подивитися он-лайн постановку Чернігівського театру ляльок імені О.Довженка «Стефа та її Чакалка»;*
3) Написати відгук на твір.
Завдання, позначені зірочкою, виконуються за бажанням.