Українська література - розробки уроків
Людська доброта і жорстокість, милосердя і справжня турбота про природу в оповіданні Є. Гуцала «Сім’я дикої качки»
Всі публікації щодо:
Гуцало Євген
Мета: познайомити учнів із творчістю Є. Гуцала для дітей, зробити аналіз змісту оповідання «Сім’я дикої качки», розкрити психологію поведінки героїв; розвивати навички ідейно-художнього аналізу твору, спостережливість, бажання зрозуміти задум автора, уміння уявляти прочитане, робити самостійні висновки, творчий потенціал дітей; сприяти вихованню доброти, милосердя, любові до рідної природи, до всього живого.
Тип уроку: комбінований.
Форма проведення: урок вільного спілкування.
Обладнання: презентація до уроку, аудіозапис звуків природи, фотофільм, аркуші самооцінки уроку.
Епіграф. Крізь прекрасну природу світиться краса душі людської
М. Рильський
Проблемне запитання. Над чим спонукає замислитися твір Є. Гуцала «Сім’я дикої качки»?
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Бесіда за питаннями (життєвий і творчий шлях Є. Гуцала)
- У якій сім’ї народився Є. Гуцало?
- Яким було дитинство майбутнього письменника?
- Яку освіту здобув Є. Гуцало?
- Чим ще займався Євген Пилипович окрім письменницької діяльності?
- Які твори письменника вам відомі? Про що вони?
III. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку.
1. Слово вчителя.
- Діти, чи вмієте ви слухати птахів? Чи знаєте, про що розмовляє зелене листя , говорять тварини, шепоче вітер, кому кивають голівками квіти? Послухайте…
(Заслуховування звуків природи).
- Це звуки самої природи, яка повсякчас звертається до нас, але чи завжди ми дослухаємося до її мудрого й доброго голосу? Чи завжди відносимося до неї з добром? Доброта — це та риса характеру, яку цінували в усі часи, саме добрих людей люблять і поважають найбільше. Таким був Євген Пилипович Гуцало, про творчість якого ми поговоримо на сьогоднішньому уроці.
2 Оголошення теми уроку
3. Оголошення мети уроку - продовжити знайомство із творчістю Є. Гуцала для дітей, зробити аналіз змісту оповідання «Сім’я дикої качки», розкрити психологію поведінки героїв, охарактеризувати образи Тосі та Юрка, визначити тему, ідею, сюжетні елементи, пояснити жанр твору.
IV Основний зміст уроку
1. Запитання до учнів:
- Яке ключове слово у темі уроку? Що ж буде у центрі обговорення на сьогоднішньому уроці? (Природа)
2. Оголошення епіграфу уроку пояснення його змісту.
3. Висловлювання видатних людей про природу — завдання, яке виконували вдома учні І групи.
4. Прислів’я та приказки про природу — завдання, яке виконували вдома учні ІІ групи.
5. Запитання до учнів:
- Що таке оповідання? . Доведіть, що «Сім’я дикої качки» - це оповідання.
6. Робота над заголовком оповідання:
6.1 лексичне значення слів: сім’я, свійський, дикий — завдання, яке виконували вдома учні ІІІ групи;
6.2 асоціативний кущ до слова «сім’я» — завдання, яке виконували вдома учні ІV групи.
7. Розгляд фотографії дикої качки з каченятами та заслуховування невеличкого повідомлення про диких качок з енциклопедії «Усе про птахів» - індивідуальне попереднє домашнє завдання.
8. Робота над змістом оповідання:
8.1 оголошення проблемного запитання;
8.2 бесіда з елементами аналізу:
- Як починається оповідання? Зачитайте.
- Як називається опис природи у художньому творі?
- Яка роль пейзажів у художньому творі?
- Чому письменник починає свій твір з опису ранкової природи?
Хвилинка настрою — перегляд фотофільму до оповідання Є. Гуцала «Сім’я дикої качки».
- Чому радів Юрко?
- Як він ставився до Тосі?
- Як ви можети пояснити прив’язаність Тосі до Юрка?
- Хлопчик постійно розповідав дівчинці побрехеньки. З якою метою він це робив?
- Що побачили діти, повертаючись додому?
- Зачитайте опис качки з каченятами.
- Як Юрко ловив каченят?
- Як поводилася в цей момент качка — мати?
- Чи схвилювало це Юрка?
- Для чого йому були потрібні каченята?
- Як вони поводилися в неволі? Зачитайте.
- Чому автор намагається звернути увагу читача на вираз очей каченят?
- Якою була реакція Тосі на вчинок Юрка? Чому вона не перешкодила йому? Чи можна її повністю вважати його спільницею?
- Чи можна Юрка звинуватити у жорстокості, коли він забирав каченят від матері?
- Які почуття прокинулися у дівчинки, коли вона побачила кволих пташенят?
- Яке почуття було у хлопця, коли він їхав до міста?
9. Робота в групах :
І група. Сформулювати тему оповідання.
ІІ група. Визначити ідею твору.
ІІІ група. Назвати кульмінаційний момент у творі.
ІV група. Які проблеми піднімає автор у творі?
10. Запитання до учнів:
Пригадайте, у поезії якого поета ми зустрічали сім’ю дикої качки?
11. Поетична хвилинка (учениця читає поезію Т. Шевченка «Тече вода з-під явора»).
12. Запитання до учнів:
Якби Шевченкова сім’я дикої качки потрапила в таку ситуацію як у оповіданні «Сім’я дикої качки», якою була б її доля?
V Підсумки уроку
1. Учні дають відповідь на проблемне запитання.
2. Заключне слово вчителя
- Діти, я думаю, що після сьогоднішнього уроку ви будете добрішими, більше будете поважати один одного, а також краще ставитиметеся до всього живого.
VІ .Оцінювання (учні заповнюють аркуші самооцінки уроку)
Аркуш самооцінки уроку
1.Прізвище, ім’я___________________________________________________
2.Як я працював (ла)?
А) активно;
Б) активно, але припускався (лася) помилок;
В) не працював (ла) зовсім.
3. Як працювала група?
А) дружно;
Б) не всі активно;
В) в’яло, робили помилки.
4. Хто працював у групі найкраще?____________________________________
5. Виставити собі оцінку за роботу на уроці:____________________________
6. Думка про урок:
А) було цікаво;
Б) не всі етапи уроку зацікавили;
В) урок був нудний.
VІІ. Домашнє завдання :
Середній рівень навчальних досягнень. Аналізувати образи Юрка та Тосі (усно).
Достатній рівень навчальних досягнень. Підготувати власну версію подальшого розвитку подій твору Є. Гуцала «Сім’я дикої качки».
Високий рівень навчальних досягнень. Написати твір-роздум «Земля буде такою, якими будуть люди».