Українська література - розробки уроків

Ліна Костенко. «Кольорові миші»

Всі публікації щодо:
Костенко Ліна

Мета: створити умови для формування в учнів літературної, комунікативної, інформаційно-цифрової, соціальної компетентностей, уміння вчитися через ознайомлення із фактами біографії та творчістю Ліни Костенко; сприяти розвитку творчої уяви, образного мислення, фантазії, навичок виразного, вдумливого читання, характеристики образу ліричного героя, вихованню високих естетичних смаків, позитивного мислення, самостійності, прагнення зберегти власне Я.

Очікувані результати:

предметні компетентності: учень виразно, вдумливо читає та коментує поезію, пояснює умовність ситуації, зображеної у ній, характеризує образи, пояснює їх метафоричний підтекст, розуміє різницю між матеріальним і духовним, визначає і пояснює головну думку;

ключові компетентності: висловлює судження про духовність людини, її значення в сучасному житті, усвідомлює потребу в розвитку творчої уяви, фантазії, необхідності зберегти у собі ці якості;

емоційно-ціннісне ставлення: усвідомлення високих моральних якостей, духовного багатства людини.

Тип уроку: урок формування компетентностей.

Хід уроку

I. Організаційно-мотиваційний етап.

(аутогенна установка на роботу, створення сприятливого мікроклімату)

— Доброго дня, діти!

Щойно відспівав свою одвічну сріблясту пісню наш шкільний дзвінок, і ми знову зустрілися на уроці української літератури.

— А з яким настроєм ви сьогодні переступили поріг цього класу?

— Діти, емоційний стан можна передати не тільки словами, а й за допомогою кольору.

Кольорова рефлексія настрою

— Тому, пропоную вам обрати листочок певного відтінку.

(діти обирають листки)

Червоний — радісний, захоплений;

Жовтий — світлий, приємний;

Зелений — спокійний, урівноважений;

Сірий — незадоволений, сумний;

Чорний — украй незадоволений;

Білий — невизначений.

— Я вибрала листочок жовтого кольору, бо сьогодні у мене на душі світло, приємно, я відчуваю радість від нашої зустрічі.

— А ви вже визначилися? Хто хотів би поділитися своїм настроєм?

— Чому саме такий колір?

— Чому ви всі обрали світлі кольори, а чому ніхто не обрав сірий, чорний?

— Ви, напевно, помітили, що кожен із нас у даний момент переживає різні почуття, тому й настрій класу — різнокольоровий!

Лексична хвилинка

— А яким словом можна замінити слово «різнокольоровий»?

(барвистий, різноманітний, розмаїтий, різнобарвний, квітчастий)

АОЗ:

— Діти, що в нашому житті може бути кольоровим?

«Асоціативний кущ»: квіти,олівці, веселка

— А уявіть на хвилинку, що нашу планету прикрашають квіти одного кольору, навколишній світ теж одного кольору, навколо нас однакові люди, у вашому класі навчаються схожі за зовнішністю діти…

— Вам подобається? (Звичайно, краще, коли ми всі різні, бо тим і цікаві, коли світ навколо нас різнобарвний!)

— Згоден із нами і поет Василь Симоненко:

 Епіграф:

Ми — не безліч стандартних «я».

А безліч всесвітів різних.

— Пропоную ці слова взяти епіграфом уроку.

— Як ви розумієте їх? Що означає слово «стандартний»? (однаковий, подібний)

— Яку людину можна назвати стандартною? (яка мислить, як усі; вчиняє, як усі)

— А «безліч всесвітів»? Як це «всесвіт людини»? (індивідуальне, особисте, сокровенне, те, що вирізняє людину з-поміж інших, те, що робить її не такою, як усі)

— Чи погоджуєтеся ви з поетом?

— Можливо, хтось не визначився?

— Як живеться у нашому суспільстві людям, «не таким, як усі»?

Знайти відповідь на це питання нам допоможе наша сучасниця Ліна Костенко і герої її вірша «Кольорові миші».

Отож, до розмови. Тема уроку: Ліна Костенко. «Кольорові миші».

Проектування.

— Діти, я вам говорила, що допоможе нам знайти відповідь Ліна Костенко. Але ж її серед нас немає? Яким чином? (письменник через твір висловлює свої думки).

— А що нам потрібно зробити, щоб почути Ліну Костенко, зрозуміти її авторський задум? (прочитати твір, проаналізувати події, дати характеристику образам).

Виходячи з теми і завдань уроку, давайте визначимо цілі. Допоможе вам анкета «Мої цілі», яка є у кожного на парті. Визначте ті цілі, які ви ставите перед собою.

Анкета «Мої цілі»

- ознайомитися із біографією Ліни Костенко;

- вчитися аналізувати вчинки героїв і робити висновки;

- розвивати навички роботи з текстом;

- спробувати себе в різних видах діяльності;

- вчитися спілкуватися;

- розвивати свої творчі здібності;

- здобувати впевненість у власних силах.

— Діти, а як ми маємо працювати на уроці?

Уважно

Радісно

Організовано

Креативно (тобто творчо).

— Отже, правила роботи на уроці знаємо, цілі визначили, завдання поставили, приступаємо до їх виконання.

ІІ. Пізнавально-операційний етап.

Слово вчителя

Пам’ятаю таку фразу: «Якщо хочеш зрозуміти письменника — відвідай країну його дитинства і творчості».

Тому запрошую вас у цікаву мандрівку країною життя і творчості Ліни Василівни Костенко. Кілька фактів із біографії поетеси розповість вам ваша однокласниця.

Мультимедійна презентація

Рефлексія

— То якою ж ви уявили собі Ліну Костенко? Створімо її психологічний портрет:

✵ творча

✵ цікава

✵ смілива

✵ не така, як усі…

Робота над текстом

— Діти, ще більше про поетесу ми можемо дізнатися з її творів.

1) Виразне читання вірша вчителем

2) З’ясування враження від почутого

- Чим вразив вас цей твір?

- Якого кольору ви підібрали б листочок, щоб передати настрій поезії?

- Чи все у творі вам зрозуміло? Чи знаєте ви значення усіх слів?

- Діти, цікаво, а що означає вислів «лежати жужмом»?

3) Словникова робота

Лежати жужмом — купою, одне на одному, як-небудь

Не знали ладом — так, як треба

Яблуко-недоквас — не доквашене, кисле, зморщене

Мантія — довга широка чорна накидка судді.

4) Ідейно-художній аналіз поезії

— Щоб зробити ідейно-художній аналіз поезії, прочитаємо її ще раз (читають діти)

— То коли відбуваються події, зображені в творі?

(події відбуваються в одному невеликому містечку приблизно триста років тому)

— Чи могла насправді статися така подія, тобто реальна вона чи фантастична?

(наші предки вірили в існування відьом, у те, що відьми нібито приносили зло, тому за це їх карали. Отже, історія реальна)

— Що ви побачили, слухаючи вірш? Опишіть приміщення, де відбуваються події? Хто присутній на суді? Якими ви собі їх уявили?

(маленька напівтемна кімната, посередині стіл, за ним огрядна фігура судді в чорній мантії; поруч сидить низенький лисуватий чоловічок з гусячим пером у руці — писар; у центрі — сусід, одягнений у довгу сіру свиту, єдина світла пляма — Анна — сидить на лавці, одягнена в барвисту сукенку, в руках перебирає хусточку в квіточки…)

5) Психологічний аналіз образів твору

— У чому сусід звинувачує Анну? Зачитайте.

— Чи справді вона робила живих мишей?

— Чому сусід, хоч ті миші не завдавали йому ніякої шкоди, привів дівчинку до суду? Що стало поштовхом до цього?

(діти не граються іграшками; сусід злякався, що і його діти стануть схожими на Анну, він не розумів душі дівчинки, її прагнення прикрасити, одухотворити навколишній світ; його дратувала яскравість натури Анни, адже сам він «сірий», звичайний, як усі).

— А може, він правий, «захищаючи» своїх дітей від впливу Анни? Людям, що не такі, як усі, живеться складно, навколишні часто їх не розуміють?

(сусід боїться, що Анна має більший вплив на його дітей, ніж він сам, боїться не так за дітей, як за свій батьківський авторитет).

6) Характеристика образів. Робота у «стихійних» групах

— Для виконання наступного завдання пропоную об’єднатися у «стихійні» групи по рядах:

І група — образ Анни («Гронування»)

ІІ група — образ сусіда («Гронування»)

ІІІ група — образ судді (Зв’язна розповідь за планом)

Рольова гра «Обвинувачення - захист»

— Давайте і ми виступимо в ролі захисників, щоб виправдати Анну.

(не треба судити, бо приносила радість…).

7) Аналіз художніх засобів, використаних у творі поетесою

Ставлення автора до подій, героїв у поезії проявляється насамперед у доборі художніх засобів.

— Яка пора року описана у творі? А за якими деталями ви це визначили? (використано епітети).

— Повернемося знову до наших листочків. За допомогою якого кольору можна передати атмосферу в суді і в природі?

(сіре усе).

— Діти, у цьому вірші є алегоричні образи. Згадаймо, що таке алегорія.

(алегорія — інакомовлення, в якому абстрактне поняття передане за допомогою конкретного образу).

— Які образи, на вашу думку, є алегоричними?

(кольорові миші, кольоровий кіт — уособлення багатої фантазії, уяви, таланту, неповторності людини).

— Зверніть увагу на те, що в дівчинки є ім’я, а в сусіда немає. Як ви думаєте, чому?

(поетеса протиставляє індивідуальність, неповторність і сірість, стандарт).

— Звернімося до тексту вірша. Зачитайте останні чотири рядки. Чому саме так закінчила письменниця твір?

(талант і яскравість мають переважати сірість і буденність у житті).

— Яку ж думку адресує читачам Ліна Костенко?

(людина має бути неповторною, не схожою на інших, оригінальною, яскравою, творчою, а не сірою, обмеженою та байдужою до краси навколишнього світу).

— Чи тільки Ліна Костенко міркує над такими питаннями? Можливо, вам пригадалися ще герої з вивчених уже творів?

А чи легко бути оригінальним і неповторним у наш час?

Доведіть свою думку за допомогою методу «Прес». На інформаційних картках у вас є запропонована теза, яку необхідно довести:

«Бути оригінальним і неповторним у наш час нелегко/ легко…»

Я вважаю, що …

… тому, що …

Отже, я вважаю…

- Але ж ці люди існують. Якщо вам зустрінуться у житті, то як же до них будете ставитися? У цьому, діти, і проявляється толерантність (здатність сприймати без агресії думки, які відрізняються від власних, терпимість до чужого способу життя, поведінки, звичаїв, почуттів, ідей тощо).

Людина повинна в першу чергу бути собою, оригінальною і неповторною!

ІІІ. Рефлексія.

- Чи досягли ви намічених цілей?

Продовжіть речення:

- Урок мені допоміг…

- Сьогодні я вперше зрозумів (зрозуміла)…

-Я хочу сказати…

IV.Домашнє завдання (на різнокольорових кленових листочках із паперу)

Обов’язкове: навчитися виразно читати вірші «Дощ полив» та «Пісенька про космічного гостя»

На вибір: - написати невелику розповідь про незвичайні захоплення своїх рідних або написати листа Анні чи поради сусідові.