Українська література - розробки уроків

Олекса Стороженко «Скарб». Гумористичне зображення головного героя. Скарб як узагальнений образ щастя. Повчальний характер оповідання

Всі публікації щодо:
Стороженко Олекса

Мета:

навчальна: продовжити опрацювання ідейно-художнього змісту оповідання, дослідити коло морально-етичних проблем та особливості зображення головного героя; розкрити символічне значення образу-скарбу; з’ясувати повчальний характер оповідання;

розвивальна: розвивати культуру зв’язного мовлення; логічне мислення, вміння грамотно висловлювати власні думки; співставляти, робити висновки;

виховна: виховувати шанобливе ставлення до праці і зневагу до ледарів, виховувати пошану до українських звичаїв та традицій.

Тип уроку: засвоєння знань, умінь та навичок.

Хід уроку:

Наше щастя чи нещастя залежить від нас самих.

Мішель де Монтень.

l. Організаційний момент.

Вітання з учнями (емоційне налаштування).

ll. Оголошення теми та мети уроку.

Зазвичай, починаючи урок, я питаю у вас, чи прочитали ви твір і чи готові працювати, але сьогодні ми поговоримо про те, чого всі прагнуть мати і в кожного воно своє.

Послухайте притчу:

Зліпив Бог із глини людину і залишився в нього невеличкий шматочок. Покрутив його в руках і спитав:

-Що ж тобі ще зліпити, людино?

Людина подумала й промовила:

-Зліпи мені щастя!

Але Бог, хоча й створив увесь світ, не знав, що таке щастя. Дав він людині глину і сказав:

-Зліпи сама своє щастя!

І з тих пір кожна людина ліпить, що може.

Чи замислювались ви колись над тим, що таке щастя? Чи можна говорити про якесь загальне, єдине тлумачення слова «щастя»? Напевне, що-ні. Адже скільки людей-стільки й думок. На це непросте запитання намагаються відповісти багато письменників різних епох і народів. Воно вічне. Бо існуватиме, поки є люди. Чи був щасливий герой оповідання Павлусь? Яку думку прагнув донести читачам автор, поміркуємо сьогодні на уроці.

«Асоціативний кущ».

Які асоціації виникають у вашій учнів, коли ви чуєте слово щастя?

Запишіть, будь ласка, в зошити тему та епіграф до сьогоднішнього уроку. Слова відомого французького письменника допоможуть розкрити зміст нашого уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

-Що таке оповідання?

-Хто є головним персонажем оповідання?

-Якими були батьки Павлуся?

-Як мати ставилася до свого єдиного синочка?

-Через що мати нікуди не пускала Павлуся?

-Як реагував батько щодо надмірних пестощів жінки до сина?

-Опишіть Павлуся, застосовуючи текст твору.

-Що мати вважала щастям для свого сина?

-Через що не пускала його на вечорниці?

-Як трапилося так, що Павлусь залишився сиротою?

-Чому життя Павлуся з наймитами після смерті батьків було щасливим?

-Як наймичка замінила йому мати?

-Чим займався Павлусь щодня? У чому виявлялося для нього щастя?

-Що відповідав Павлусь хлопцям, які запрошували його на вечорниці?

-Куди і для чого вирішили піти хлопці на Зелені свята? Навіщо хотіли взяти з собою Павлуся?

- Як пожартували хлопці з Лежня?

-Яке фантастичне явище відбулося після того, коли парубки через вікно хати кинули дохлого хорта?

-Як Стороженко висловився стосовно щастя Павлуся?

-Як склалося життя Павлуся після одруження?

-Чи вважаєте ви, що щастя в тому, щоб нічого не робити, як Павлусь? Яку відповідь надає з цього приводу автор?

-Чому Стороженко у творі порівнює дружину Павлуся зі скарбом? Порівняйте власну думку про смисл щастя з тим, яким його вбачає автор твору.

-З якими питаннями автор звертається да читача?

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

З прочитаного оповідання ми бачимо, як легко Павлусеві дістався скарб. А що ж означає це слово? Кожна людина сприймає його по-різному, але водночас це щось цінне, корисне, велике.... Як би ми його не трактували, але воно має конкретне значення. Звідки ми можемо дізнатися про значення слів?

Як співвідносяться слова «скарб» і «щастя»?

1. Словникова робота (скарб, щастя).

Ще з сивої давнини люди повсякчас шукають свій скарб-щастя. Так і герої нашого твору, розшукуючи скарб, прагнули бути не тільки багатими, а й щасливими. Дуже багато про щастя говориться у прислів’ях.

2. Метод «Плутанка»(робота в парах).

Відновити прислів’я. Які з них відповідають подіям у творі? Яке найвлучніше характеризує героя оповідання?

Хто горя не бачив, той щастя не знає. Без щастя в ліс по гриби не ходи. Де щастя родиться, там заздрість плодиться. Дурень спить, а щастя в головах лежить. Не в кожної Насті однакове щастя. Коли нема щастя зранку, не буде й до останку. Не родись вродливим, а родись щасливим.

3. Робота з підручником.

-Знайдіть цитати, що характеризують головного героя.

-Які риси характеру намагається висміяти автор?

-Чому цей твір гумористичний?

4. Інтегрована вправа «Займи позицію».

-Які якості характерні головному герою?

-Чи вірите ви, що можна змінити Павлуся?

-Чи правильно виховували Лежня батьки?

5. Інтерактивна вправа «Коло».

Висвітліть коло проблем, порушених у творі.

V. Підведення підсумків.

Кожному з нас надається право визначитися у виборі щасливого шляху. Тож давайте намалюємо квітку щастя. На кожній пелюстці зазначимо складові щастя (творче завдання).

VI. Оголошення результатів.