Українська література - розробки уроків
Василь Королів-Старий «Хуха — Моховинка»
Всі публікації щодо:
Королів-Старий Василь
Мета: познайомити учнів з життям та творчістю Василя Королева — Старого, опрацювати зміст казки «Хуха — Моховинка»; вчити їх оцінювати вчинки казкових героїв з позицій гуманізму, розрізняти добро і зло як у казках, так і в сучасному житті, формувати навички знаходити описи зовнішності героїв твору, аналізувати їх; допомогти зрозуміти повчальність казок; розвивати мислення, пам’ять, уяву, зв’язне мовлення дітей; удосконалювати навички виразного читання, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати в них бережливе ставлення до того, що створила природа, формувати бажання творити добро.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник з укр. літератури для 5 класу, презентація до уроку, ілюстрації до твору, дидактичний матеріал, картки, Т-таблиці, таблиця ПМЦ.
Хід уроку
І. Організація початку уроку.
Мотивація навчальної діяльності
Друзі, сьогодні ми з вами розглянемо питання, над яким замислюються тривалий час: що таке добро і зло? Як удається їм уживатися та існувати одночасно на нашій землі? Що потрібно зробити, аби добро перемагало завжди і скрізь?
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку
2. Перевірка домашнього завдання
- Про що йдеться в казці «Хуха-Моховинка»?
- Які фантастичні істоти є персонажами казки?
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Яких добрих та поганих фантастичних істот ви знаєте?
«Літературна дуель» робота в парах
Незакінчені речення
1. Казка — це…(усне народне оповідання про вигадані події, що сприймаються як реальні).
2. Казки бувають … (групи казок: про звірі, побутові, фантастичні).
3. Літературною казкою називається … (тоді коли її написав автор).
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
- Згадайте, в якому з жанрів усної народної творчості добро завжди перемагає зло? (У казці)
- Так, бо казки — то наші уроки гідної поведінки у сіспільстві, що спочатку виховують, а вже потім розважають.
- Сьогодні ми з вами ознайомимося з біографічними даними Василя Королів
- Старого. Також проаналізуємо зовнішності казкових істот твору «Хуха — Моховинка».
ІV. Опрацювання нового матеріалу.
Як ім’я Василя Короліва-Старого, так і його твори тривалий час були в Україні незаслужено забуті. Вони повернулися на рідну землю лише в 1990 р. збіркою «Нечиста сила».
Хто ж такий Василь Костьович Королів, який друкувався під псевдонімом Королів-Старий?
Справжнє ім'я - Васи́ль Ко́стьович Королі́в. Народився в с. Ладан Прилуцького повіту на Полтавщині 4 лютого 1879 року в сім’ї священика — отця Костянтина. Пізніше родина, що складалася з батька, матері та трьох дітей, опинилася в селі Чернещині, тут сталася велика трагедія — смерть від холери матері і двох дітей. Батько залишився лише з одним сином Василем.
Спочатку Василь навчався в Полтавській духовній семінарії, а потім продовжив освіту в Харківському ветеринарному інституті. Працював ветеринарним лікарем, видав популярний посібник з ветеринарії.
Під час революції у 1917 — 1919 рр. підтримував борців за незалежність України. Писав у газетах «Рада», «Хлібороб», «Засів», був редактором у видавництві «Час», редагував журнал «Книгар», що виходив у Києві.
1919 року В. Королів-Старий був відряджений з дипломатичною місією УНР до Праги, де й залишився емігрантом. Там познайомився з молодою вчителькою на ім'яКармен - Альфонса — Фернанда — Естрелья — Наталена, закохався й одружився з нею. Для нас вона є відомою українською письменницею Наталеною Королевою. До речі, до писання українською мовою молоду дружину надихнув саме В. Королів — Старий.
Майже чверть століття Василь Королів — Старий прожив за межами України. Долю чоловіка розділила і його дружина Наталена. Вони обоє завершили свій життєвий і творчий шлях у місті Мельнику (Чехія), він — 11 грудня 1943 року, вона — 1 листопада 1966 року.
1. Бесіда.
- Що свідчить про любов Василя Костьовича до природи та тварин? (обраний фах — ветеринар)
- Чи можна Василя Королева — Старого назвати українцем?
(за кордоном сам писав про Україну й захопив цим свою дружину).
2. Асоціативне питання.
- Перед нами збірка казок з таємничою назвою «Нечиста сила».
- З чим у вас асоціюється назва цієї книги?
3. Словникова робота «Фантастичні істоти міфології»
Відьма - чаклує і літає на мітлі.
Водяний - є господарем водойм.
Домовик — домашній затишок береже.
Лісовик - слідкує за порядком.
Мавка лісова - незвичайно красою приваблює хлопців. Та краще уникати цю красуня, щоб не було біди.
Красуня — русалка - біля водойм на вітах дерев любить гойдатися.
А ось маленька пухнаста хуха, яку щоправда не так і легко побачити, бо зазвичай вона невидима для людей.
- А як наш народ ставився до такої нечисті?
4. Робота за змістом казки.
- Давайте ж перевіримо, чи така вже страшна та зла та нечиста сила.
- Хто є головним героєм казки? (Хуха - Моховинка)
- А чи можуть звичайні люди бачити хух? Кому вони лише показуються? (Хухи невидимі, але іноді вони показуються добрим людям ).
- А чи вважаєте ви себе добрими людьми? (Так).
Знайдіть відповідь на питання в тексті:
- Де і коли вона народилася?
- За що її любили в родині?
- Які є види хух, і якою була Моховинка?
5. Аналіз твору
Тема твору: зображення життя доброї лісової істоти та її впливу на людські вади.
Ідея твору: Уславлення перемоги добра над злом, доброти та милосердя, чуйності, взаємодопомоги; обурення жорстокістю та несправедливістю
Мета твору: Не будь переможений злом, але перемагай зло добром.
Проблематика твору: перемога добра над злом, милосердя та прощення, бережливе ставлення до природи, туга за батьківщиною.
Жанр твору: літературна казка в прозі.
Ознаки казки.
Слова-повтори: «у густому-густому старому бору», «буває дуже, дуже тяжко», «далеко-далеко не кожний», «бігла усе далі й далі», «минав день за днем», «котила з кучугури на кучугуру», «нікого, нікого, навіть мухи».
Казкові слова: Хуха, Ху-Суковик, коза-Лиска, Лісовик, коза-Оришка, Рідний Край, Водяник.
Міфічні істоти, тварини наділені людськими рисами.
Добро перемагає зло.
Тематика твору: боротьба добра зі злом.
Носії добра — хухи, Хо-Суковик, лісник, кози, діти та їх батьки.
Носії зла — лихий дід.
Казка вчить бути добрим, милосердним, уміти пробачати, не чинити зло, любити природу.
6. Теорія літератури.
Зображуючи персонажів, автори часто вдаються до опису їх зовнішності - обличчя, волосся, статури, одягу, міміки, жестів. Цей опис у літературі називається портретом.
Портрет - опис зовнішності персонажа в художньому творі.
Запис визначень в зошити.
- Знайти портрет Моховинки у творі .
«Була вона й сама пухка, як мох. Мала довгу вовничку, що, мов шовком, вкривало все її тільце. Сама тільки мордочка була голенька й нагадувала садову жовто-фіалкову квіточку — «братики». Та були ще в неї голенькі зісподу, рожеві лапки».
«Як і всі інші Хухи, Моховинка так само мала мінливу вовничку, яка враз сама собою робилася того кольору, що й ті речі, біля яких бувають Хухи. Моховинка найчастіше була зеленою, бо рідко відбігала від своєї зеленої хатки. Але ж коли вона бігала по соснових старих глянцях, що лежали на землі, то ставала такою ж рудувато-червоною, як вони. Біля потоку була вона блакитною, як вода, на піску — жовтою, як пісок, між кущами шипшини — рожевою, на вересі — фіалковою, на снігу ставала білою».
- Чи можна з портрету Моховинки дізнатися про її характер?
Характеристика Хухи Моховинки: працьовита, щира, слухняна, лагідна, весела, охайна, мудра, добра, спостережлива, терпляча, уважна до інших, ввічлива,віддана, небайдужа, активна, вміє пробачати, мрійниця, сентиментальна, смілива, робить добро іншим, гуманна.
7. Т - таблиця
— Запишіть свої думки щодо Хухи, вона для мене була добра? За чи проти? Чому саме? (записати ситуацію). Намалюйте в зошиті велику букву Т, в одній половині запишіть всі доводи, що підтримують запропоновану ідею, у другій — протилежні. Прочитайте свої думки.
8. Експрес опитування.
Хто зруйнував хатинку Моховинки?
Що мусила робити Моховинка, коли її хатка була зруйнована?
Чи мстилася Моховинка дідові за те, що він залишив її без дому у холодну зиму?
Хто у цій ситуації є злим, а хто добрим?
Де собі знайшла притулок?
З ким іще познайомилася, крім кізочок, живучи в хліві? Як це сталося? Які стосунки склалися у Моховинки з дітьми?
Як діти описували мамі Хуху?
Чи добре жилося Моховинці у хліві? Чому все ж таки сумувала, адже мала теплу домівку, їжу, друзів?
Якого лиха завдав хухі дід?
Чому він не любив хух?
Яка пригода трапилася зі злим дідом через рік?
Яким було ставлення хухи до діда? Чому?
Яку віддяку попросила хуха від діда за свою добру справу?
Як закінчується казка? Що перемагає — добро чи зло?
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. «Мікрофон»
Проблемні питання
- Чи вважаєте ви, що на зло слід відповідати злом?
- Чи змінився дід після випадку з хухами?
- Що було б, якби хухи не допомогли дідові, а мстили йому?
- Чи не здається вам, що Василь Королів-Старий розчарувався в людях?
- Чи поділяєте ви такі його думки: «Люди дуже рідко помічають та розуміють чужі сльози», «Люди взагалі дуже неуважні, і вони мало дечого помічають навколо себе»?
- Продовжіть речення: «У творі злим був дід, тому що…
а в реальному житті злими бувають люди, коли …
- Що потрібно змінити, щоб добра стало більше на землі? Чого потрібно вчитися людям? (бути уважними, турботливими, толерантними один до одного, вміти прощати, жертвувати чимось заради інших).
2. Робота з картками в групах
Картка № 1
1. Напишіть міні-твір на тему «Якою я вважаю Хуху-Моховинку?» (5речень).
2. Як ви розумієте прислів’я: «В болоті не без чорта»?
Картка № 2
1. Напишіть міні-твір на тему «Чи хотів би я бути Хухою?» (5 речень).
2. Як ви розумієте прислів’я: «Щоб чорт та богу молився!»?
Картка № З
1. Напишіть міні-твір на тему «Навіть «нечиста сила» може бути доброю» (5 речень).
2. Як ви розумієте прислів’я: «Хто ворожить, той душею нало¬жить»?
Картка № 4
1. Напишіть міні-твір на тему «Чи існують Хухи насправді?» (5 речень).
2. Як ви розумієте прислів’я: «Чорт ладану боїться»?
V. Підсумок уроку.
- Чого навчила вас прочитана казка?
Метод ПМЦ
Для оцінювання вражень від уроку: пригадайте, що відбувалося на уроці та запишіть свої враження у три колонки таблиці.
Плюс+ |
Мінус- |
Цікаво |
Записати все що сподобалося на уроці. |
Записати все що не сподобалося на уроці. |
Записати цікаві факти які сподобалися під час уроку. |
Обговорення.
- Без сумніву, що письменнику вдалося прихилити нас до своїх героїв, навчити справедливо оцінювати дії головних і другорядних осіб, розрізняти добро і зло як у казках, так і в житті. Нехай у ваших юних серцях панує тільки добро, даруйте людям радість, робіть так, щоб не образити нікого в житті, нехай ваші добрі вчинки стануть для вас звичкою. Казка закликає нас любити і берегти природу, тварин, людей. Нагадує, що слід пам’ятати слова з Біблії про те, що на зло потрібно відповідати добром. «Не будь переможений злом, але перемагай зло добром».
VІ. Оцінювання учнів.
VІІ. Домашнє завдання.
1. С. 69 №1-5
2. Хто хоче кращу оцінку.
Написати твір — роздум «Добро переможе зло, якщо…».
Дякую за увагу!
Бажаю вам добра та злагоди!