Українська література - розробки уроків

Ліна Костенко. Коротко про письменницю. Уявне, фантастичне й реальне в її поезіях «Дощ полив...», «Кольорові миші». Ідея зіткнення неповторності та буденності. Умовна, вигадана ситуація. Образ особливої дівчинки Анни

Всі публікації щодо:
Костенко Ліна

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Ліни Костенко; навчити семикласників вдумливо читати й аналізувати, коментувати події у віршах поетеси, відчувати багатство художніх образів у творах; виховувати поетичні смаки, доброту, справедливість, любов до природи, прищеплювати прагнення зберегти риси неординарної особистості, розвивати творчу уяву, вміння фантазувати, переконливо висловлювати власну думку; удосконалювати усне мовлення учнів.

Обладнання: портрети Ліни Костенко, збірки творів поетеси, ілюстративний і дидактичний матеріал.

«Душа летить в дитинство, як у вирій,

бо їй на світі тепло тільки там...»

Ліна Костенко

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Перевірка випереджувального домашнього завдання.

Бесіда.

- Ким є Ліна Костенко?

- Чи пригадуєте вислови письменниці, що стали крилатими?

- Що Ви знаєте про дитинство письменниці?

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

1. Колективне опрацювання епіграфу.

2. Слово вчителя.

Кажуть, що в середині кожного дорослого живе маленька дитина. І саме діти часто є героями поезій Ліни Костенко, а вони, як ми знаємо із власного досвіду, по-особливому сприймають все, що їх оточує. Діти - фантазери і мрійники. А про що ж мрієте ви?

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Перегляд відеоролика «Письменниця, що мріяла стати льотчицею: 5 цікавих фактів про Ліну Костенко»

2. Вчительська розповідь .

Ліна Костенко — одна із найвідоміших українських письменниць сучасності. 19 березня письменниця святкує свій 90-ий день народження. Щира й безкомпромісна Костенко, не дивлячись на свій вік, захоплює і дивує своїм вольовим характером.

Вона є автором понад 15 поетичних збірок: «Вітрила», «Мандрівки серця», «Над берегами вічної ріки», «Сад нетанучих скульптур», «Річка Геракліта», роману «Записки українського самашедшого».

Поетеса є лауреатом премії імені Олени Теліги, премій Антоновичів та Петрарки, нагороджена відзнакою президента України та орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня. За історичний роман у віршах «Маруся Чурай» була удостоєна Державної премії ім. Т.Г. Шевченка. А ще вона — почесний професор Києво-Могилянської академії, почесний доктор Львівського та Чернівецького університетів.

Ліну Костенко називають беззаперечним моральним авторитетом для багатьох українців. Її вчинки засвідчували активну громадянську позицію поетеси.

У 2005 році Ліна Костенко відмовилася від звання Героя України.

З початку війни на сході України письменниця приєдналася до гуманітарної акції «Другий фронт АТО». Ліна Костенко передала на фронт кілька збірок своїх поезій із побажаннями та словами підтримки.

3. Аналіз поезії «Дощ полив».

3.1. Виразне читання вірша.

Дощ полив, і день такий полив'яний. Все блищить, і люди як нові. Лиш дідок старесенький, кропив'яний, блискавки визбирує в траві. Струшується сад, як парасолька. Мокрі ниви, і порожній шлях... Ген корів розсипана квасолька доганяє хмари у полях

3.2. Метод « Мікрофон»

- Зверніть увагу на фото (Фото1, 2). Які почуття викликає у вас опис природи у вірші Ліни Костенко?

- Чи потрібен, на вашу думку, дощ? Навіщо?

3.3. Ідейно-тематичний аналіз, визначення художніх засобів. (Бесіда за запитаннями: Яка ідея твору? Його тема? Художні засоби?).

4. Аналіз поезії «Кольорові миші».

4.1. Проблемне питання.

- А тепер подумаємо, що спільного може бути між наступними світлинами (Фото 3,4) та змістом, назвою вірша?

4.2. Виразне читання твору.

«Кольорові миші»

Давно, іще в шістсот якомусь році, ну, цебто більш як три віки тому, коли носили шпаги ще при боці і розважали стратами юрму, коли відьом палили при народі, коли наук не знали ще ладом, — кажу, давно, кажу, у Вишгороді підсудна Анна стала пред судом. Було тій Анні, може, десять рочків, Її привів розлючений сусід. Багряне листя, кілька тих листочків, останнє листя із кленових віт було на стіл покладене, як доказ, і шаруділо тихо на сукні. Осіннє сонце, яблуко-недоквас, стояло в голих кленах у вікні. І той сусід сказав тоді у тиші: — Панове судді! Я її привів. Вона робила... кольорові миші з оцих ось жовтих і сухих листків. Ото складе листочок до листочка, два рази хукне — так і побіжать. У мене діти, в мене син і дочки, у них цяцьки так жужмом і лежать. Вони були нормальні і здорові, а ця чаклунка збила їх з пуття. Вночі їм сняться миші кольорові. Од тих мишей немає нам життя! Тоді суддя в судейській чорній мантії сказав: — Життя — це справа без гарантії. Чаклунок ми караєм по закону. Перехрестіться, пане, на ікону. Скажіть суду: вона із димаря вночі літала чи згасила зірку? Чи вам ті миші згризли сухаря, а чи прогризли у підлозі нірку? Сусід сказав, що миші ті якраз такої шкоди не чинили зроду, що в господарстві наче все гаразд, а йдеться швидше про моральну шкоду. Суддя спитав: — Вони на вас гарчать? — Та, — каже, — ні. Але вони яскраві. — Два рази хукнув писар на печать. Сиділа тихо дівчинка на лаві. Був сірий день. І сірий був сусід. І сірий стіл. І сірі були двері. І раптом нявкнув кольоровий кіт. Залив чорнилом вирок на папері.

4.3. Бесіда за текстом.

- Отже, що спільного між світлинами (Фото 3,4) та змістом, назвою вірша?

- Яка пора року зображена у творі? Свою думку обґрунтуйте.

- Що ви знаєте про відьом?

- Чому сусід називає Анну відьмою?

- Коли , на вашу думку, звичайні сірі миші можуть стати кольоровими?

- Що символізують кольорові миші?

- Хто із героїв твору вам більше подобається? Чому?

- Чи хотіли б ви мати такого друга, як сусід?

- А такого друга, як Анна?

4.4. Робота в групах.

1 група

Створити на дошці хмару слів для характеристики образу сусіда і його світосприйняття.

2 група

Створити на дошці хмару слів для характеристики образу Анни і її світосприйняття.

4.5. Ідейно-тематичний аналіз поезії (Висновок учителя).

V. Підсумок уроку.

Рефлексія ( діти на картках розмальовують мишок (Додаток 1) і демонструють свою фантазію).

Вчитель:

- Кожен із вас показав себе як індивідуальна особистість, що і підтверджують розмальовки мишок, адже вони у кожного такі оригінальні. Правда ж ? Ми всі виконували однакову роботу, але у кожного вийшло інакше. Чому? Бо всі ми особистості, всі різні. І тут доречними будуть рядки В. Симоненка:

…ти на землі —людина,

І хочеш того чи ні —

Усмішка твоя — єдина,

Мука твоя — єдина,

Очі твої — одні.

Отже, будьте єдиними і неповторними! Мрійте і фантазуйте!

VІ. Домашнє завдання.

Підготувати усні роздуми на тему: «Що людині надає крила?».

Image

Image

Image

Фото 1, 2.

Image

Фото 3, 4.

Додаток 1.

Image

Письменники та поети Дворічанщини

Мета:

удосконалювати навички свідомого, правильного, виразного читання;

сприяти удосконаленню вмінь ділити текст на частини та складати план;

створювати умови для формування знань учнів про героїчні вчинки дітей;

сприяти розвитку мислення, діалогічного і монологічного мовлення учнів;

виховувати в учнів патріотичні почуття, любов до рідної землі.

Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ Мотивація навчальної діяльності.

IІІ. Поетична хвилинка.

Що таке Батьківщина?

Під віконцем калина,

Тиха казка бабусі,

Ніжна пісня матусі,

Дужі руки у тата,

Під тополями хата,

Під вербою криниця,

В чистім полі пшениця.

(П. Бондарчук)

Чому потрібно любити свою Вітчизну?

Назвіть відомих вам поетів та письменників нашого краю.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

Слово вчителя. Дворічанщина край де народилися письменники та поети. Автор гімну Дворічанського районну Михайло Григорович Федяй, Іван Харитонович Головченко (с.Лиман-Другий), поетеса Ганна Андріївна Гайваронська (с. Вільшана), Петро Степанович та Степан Петрович Писаревські (смт Дворічна), Плевако Микола Антонович-український літературознавець, бібліограф, ім’я якого поряд з іменами інших видатних діячів держави, літератури і культури ввійшло в Український Енциклопедичний Словник. В бібліотеці на виставці експонується книга з автографом Плевако М.А., він подарував цю книгу письменнику —земляку Миколі Івановичу Печеніжському.

Микола Іванович Печеніжський, письменник, драматург, член Спілки письменників СРСР. Народився 18 грудня 1920 р. в Харкові в сім’ї робітника. Дитинство і юність М.І.Печеніжського пов’язані з нелегким життям: Голодомори 1932-1933рр., 1946-47рр., Велика Вітчизняна війна. З 1951 року мешкав у Дворічній і називав її своєю батьківщиною. Миколою Івановичем були написані п’єси: «Процес відбудеться», «Космонавт у Витребеньках», «Ех куме, куме». Автор п’єс «Дивачка», «Останні могікани».

До уваги збірки молодих авторів Ю.Довжанської, К.Гуляєвої, Н.Саранді і вірші самобутніх авторів П.Солов’я, П.Ляшенко, В.Гуртового.

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Повідомлення учня

Петро Степанович Писаревський (1820 - 1871) - український поет, автор бурлескних віршів і байок. Народився в селищі Дворічна Слобідсько-Української губернії в родині українського письменника і драматурга Степана Писаревського. Навчався в Харківській духовній семінарії. Належав до середнього чиновництва. Служив письмоводієм в різних установах в Коротші та Курську, пізніше в 1866-1871 рр. - завідувач канцелярією казанського губернатора. Писав тільки в юності, під сильним впливом Г. Квітки-Основ'яненка і П. Гулака-Артемовського. Автор бурлескних віршів («Стецько», «Пан», «Панське слово велике діло» та інших), байок («Цуценя», «Собака та злодій») , в яких прагнув відобразити життєві явища в реалістичному дусі. У своїх байках, хоча й несміливо, але все ж розкривав недоліки кріпосного права і частково викривав недоліки чиновницької бюрократії. Текст байки «Собака і злодії» власноруч відредагував Тарас Шевченко для альманаху «Ластівка». Твори поета друкувалися в альманахах «Сніп» Олександра Корсуна, «Ластівка» Євгена Гребінки (1841) і «Збірнику галицько-руської матиці» (1869). Написав також повість «Стецько можебилиця».

2. Ознайомлення з текстом.

СОБАКА ТА ЗЛОДІЙ

Казка

На прив’язі, біля комори,

Собака збіжжя стерегла,

Бо з чорта дуже зла була —

Вона харциз була на вора.

Хазяїн шанував,

А щоб людей удень не рвала,

Всяк день на прив’язі держав.

От раз, вже темний вечір був,

Рябка забувши відв’язати,

Пішов Хазяїн — та й заснув,

А се й ковінька супостатам!

Надворі ж ніч, мороз, мете.

Що ж дальше буде? Як на те

Ось Злодій до двора чвалає,

Прийшов, комору одпирає...

Собака ж тільки скавучить!

Вона б то Злодія й спинила,

Пом’яла б трохи, подавила,

Так що ж — ланцюг її держить!

Забравши Злодій все гарненько,

Як вам сказати? До шматка!

Запер комору потихеньку

Та ще й глузує із Рябка.

Рябко вже бачить, що від хати

Йому підмоги та нема.

Сказав: «Тепер-то й глузовати,

Як в мене воленьки чортма!»

Обговорення та обмін враженнями

3. Повідомлення учня

Га́йворонська Га́нна Андрі́ївна (сестра Філомена; нар. 22 серпня 1952, с. Вільшана, Дворічанський район, Харківська область) — українська поетеса, греко-католицька черниця, член Національної спілки письменників України (1988).

Батько, Андрій Григорович, був офіцером Радянської армії, тож поїздити по світу довелись багато, жартуючи, він називав свою родину кочівним циганським табором. Де тільки не жили — в Баку, Колках, Луцьку. Проїхали всю Західну Україну, оселилися в Донбасі. Спершу мешкали в селищі Новосвітлівці Краснодонського району. Згодом перебралися в місто Кремінна.

Після навчання в школі закінчила Кремінське медичне училище та факультет журналістики Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка. Навчання в Київському державному університеті дало їй змогу наблизитись до мовної стихії, відчути слово як матеріал, з якого творяться духовні цінності. Працювала в редакціях обласної та районних газет.

Перші вірші поетеси надруковані в кремінській райгазеті «Ленінський прапор» та в обласній молодіжній газеті «Молодогвардієць». 1978 року з'явилася публікація в республіканському журналі «Ранок». Були добірки віршів у журналах «Дніпро», «Київ», «Прапор», «Україна», у колективному збірнику «Поиск» (видавництво «Донбас»).

1988 року вийшов поетичний збірник поетеси «Перший поцілунок», за який авторку було прийнято до членів Спілки письменників. Віршам Ганни Гайворонської властиві драматичність, пристрасність, ліризм, правдивість.

Автор поетичних книжок «Перший поцілунок», «Бог», «Циганська ніч», «Чаша Грааля», драматичної поеми «Булава».

2000 року вступила до Третього Василіянського Чину, узяла собі черниче ім'я сестра Філомена. Організувала в Луганську молодіжний християнський театр «Божі діти». Підготувала віршовані вистави «Таємниця щастя», «Свята Філомена», «Тернина Христової єдності»

СПІВУЧІ ЗОРІ

Ви чули, як зорі небесні співають? Зітхають фіалки. Тремтить неба дзвін. Їх спів, певно, чують лиш ті, що кохають. Вони відчувають вітрів й часу плин. О зоре моя, неозора й ласкава, Чому задивляєшся в душу мені? В ній музика Божа. В ній квіти і трави, В них сяють очиськами зорі сумні. Я йду небосхилом, іду небокраєм. Далека дорога - незнані краї. Із серця мойого пісні видубають, Рояться пахучі бджолині рої. Ісусе, мій пане! Мій царю коханий, Я хочу до неба. Ще довго іти? Закохані зорі співають до рана, Й душа моя прагне ізнов висоти. Подай мені руку. Вдягни мене в шати. Ісусе, мій любий, напитися дай. Я так недалеко від рідної хати, А ти мене маниш у зоряний рай. Погляньте, як ружі тамують цілунки, Як рута туманить поранки сумні. А ластівці смішно - пірна за лаштунки Захмарні, наповнює щебетом дні. Літа вистигають. Вже близько до краю. Дай вічно любити, мій Боже, молю. Закохані зорі для мене співають, Бо я найщасливіша - Бога люблю!

Обговорення та обмін враженнями

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

VII. Оцінювання роботи на уроці.

Самооцінювання учнями.

Оцінювання вчителем.

Домашнє завдання.



На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.