Українська література - розробки уроків

Максим Рильський. Основні відомості про поета. Краса рідної природи й відтворення її засобами поетичної мови у поезії «Дощ» ( «Благодатний, довгожданий…»)

Всі публікації щодо:
Рильський Максим

Мета. Ознайомити учнів із матеріалом про життя та творчість Максима Рильського, виразно й вдумливо читати поезію, допомогти учням усвідомити ідейно-художні особливості й красу твору, характеризувати образ ліричного героя, передавати його емоції та почуття, порівнювати з власним образним баченням природи;

розуміти важливість збереження довкілля, створювати малюнки-асоціації до вірша, пояснювати репродукції картин про природу та музичні композиції;

виховувати дбайливе ставлення до природи, формувати естетичні смаки.

Обладнання: підручник із літератури, портрет М. Рильського, збірки його поезій, репродукція картини Олени Кормухіної «Я бачу дощ», відеоролик про дощ

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

А душа вклоняється просторам

І землі за світлу радість — жить!

Олена Теліга

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Немає, мабуть, такої людини, яку б не хвилювали яскраві та неповторні картини природи, яку б не зворушували й не дивували віршовані рядки, присвячені їй. Згадаймо поезії Павла Григоровича Тичини, Тараса Григоровича Шевченка, у яких майстерно відтворено картини української природи, показано її неповторність та красу.

Дощ — таке явище природи, яке нікого не залишає байдужим. Для одних він — надокучлива перешкода прогулянкам та іграм або якійсь роботі на вулиці, для інших — благодатна, довгоочікувана небесна волога, на котру чекає кожна квіточка, травинка, деревце. Недаремно діти бігали під теплим літнім дощиком і співали:

Дощику, дощику, припусти

Та на бабині капусти…

Коли довго не було дощу й міг постраждати врожай, виходили в поле з хресним ходом і молебнями, просили в Бога життєдайної небесної води. Про дощ складено багато художніх творів.

Неперевершеним майстром у змалюванні природи в нашій літературі вважається Максим Тадейович Рильський. Коли читаєш захопливі рядки його поезії, то відчуваєш гармонійну єдність людини та природи. М.Рильський майстерно відтворював усі її порухи, тонко розумів суть і красу, власні спостереження вплітав у надзвичайно яскраві поетичні рядки, з якими ми сьогодні познайомимося.

III. Актуалізація опорних знань.

Усне малювання

Опишіть вибране вами вдома явище природи в художньому стилі. Чи вдалося однокласникам створити яскраві словесні пейзажі?

IV. Повідомлення теми й мети уроку.

V. Опрацювання навчального матеріалу.

Учитель. Народився майбутній поет у 1895 р. в Києві. Назвали батьки сина Максимом на честь історичного героя Максима Залізняка. Батько поета, Тадей Рильський, любив і шанував українську мову. У селі Романівці, звідки була родом мати поета Меланія Федорівна, батько заснував школу для дітей простого люду та викладав у ній майже два десятиліття.

У родині Рильських, де виховували три сини, жили скромно, говорили по-українськи, захоплювалися фольклором, шанували народні звичаї. Максим дружив з селянськими дітьми, грався з ними, милувався розкішною природою села, зеленими берегами річки Унави. Йому, синові дворянина, був близький і добре знайомий світ селян-трудівників, їхні турботи й радощі.

Ріс Максим жвавим і непосидючим, устигав і на річку, і на ставок, і до лісу. А ще був фантазером, мріяв про далекі подорожі, захоплено читав романи Жуля Верна, Фенімора Купера.

На стільці я їду по Сахарі,

Пелікана з палички стріляю,

Поринаю в піну Ніагари,

Океан на трісці пропливаю.

Так пізніше писав про себе поет у вірші про дитинство.

Початкову освіту здобув удома. Тринадцятирічним вступив до гімназії Володимира Науменка в Києві. Увесь цей час хлопчик постійно відчував підтримку родини композитора Миколи Лисенка, яка опікувалася ним після смерті батька майбутнього поета. Юний гімназист, жвавий, дотепний і водночас дуже ввічливий, одразу став улюбленцем сім’ї Лисенків, у якій мешкав два роки під час свого навчання.

Писати вірші М.Рильський почав дуже рано. Перший вірш юного поета побачив світ на сторінках газети «Рада» ще в 1907 р.

Весна іде, зима вмирає,

І сніг уже зникає,

У садочку хор пташиний

Все веселіш співає…

Ось такі прості й наївні рядки написав дванадцятирічний хлопчик. А перша збірка віршів «На білих островах» (1910 р.) вийшла у світ, коли її авторові було лише 15 років. М. Рильський запам’ятався його сучасникам як людина з могутнім інтелектуальним і духовним потенціалом, вродженою аристократичністю, вишуканістю, інтелігентністю.

Ставши відомим поетом, він часто звертався до юних із закликом понад усе цінувати час, кожну його мить, робити життя цікавим і змістовним, жити в гармонії з природою, адже життя коротке, а час — швидкоплинний.

1. Асоціативний кущ

Дощ

2. Перегляд відеоролика «Дощ». Читання учителем поезії «Дощ» у супроводі композиції Л. Бетховена «Мелодія дощу». Показ репродукції картини О.Кормухіної «Я бачу дощ».

3. Виразне читання поезії учнями.

4. Словникова робота.

(Проводиться за запитаннями учнів.)

5. Обмін враженнями щодо прочитаного.

- Чи сподобалася вам ця поезія?

- Що вас найбільше вразило?

6. Спостереження над текстом, евристична бесіда.

- З якими видами мистецтва ви щойно ознайомилися? (Музика, живопис, кіно, поезія)

- Зачитайте епіграф уроку й прокоментуйте його.

- Яким буває дощ у природі? (Довгоочікуваним, невчасним, набридливим, раптовим, бажаним)

- Про який дощ ідеться в поезії?

- Чому автор називає його довгожданим?

- Яку роль виконує дощ у природі? Прочитайте відповідний уривок.

- Як сказано про його важливість у житті людини?

- Яким настроєм пройнятий вірш?

- Як ви розумієте вислів: «Відкрий гарячі груди, Мати земле!»( Бо земля всіх годує, дає людині все потрібне для життя, як мати.)

- Якими епітетами характеризується дощ? (Благодатний, довгожданий, дивним сяйвом осіяний.)

- Яка метафора вживається автором для змалювання дощу? (Золотий вечірній гість.)

7. Усне словесне малювання за поезією.

У полях прив’яли, похилилися жита, пшениця та ячмінь. У передмісті та самому місті пил, курява. Квіти поопускали голівки, трава пожовкла й прилягла до землі від спраги. Дощику, дощику б! і ось нарешті щось загриміло, зашелестіло. З неба сипнули спочатку великі, а потім дрібні рясні краплі дощу! Цілу ніч ішов дощ, напоїв від душі землю. На ранок засяяло сонечко, умиті будинки засяяли посмішками вікон; усе зілля підвело голівки, розправило листочки. Спасибі тобі, золотий вечірній гостю!

-Які кольори ви побачили в поезії?

- Чи збігаються ваші уявлення про дощ із пейзажем на картині О.Кормухіної?

- Якби вам довелося змалювати дощ, описаний у поезії М.Рильського, то що б ви намалювали?

8. Робота в групах.

Заповніть таблицю (на дошці та в зошиті).

Дощ

п/п

Художній засіб

Назва

1.

Золотий вечірній гість

Метафора

2.

Впав бадьоро, свіжо, дзвінко

Метафора

3.

Відкривай гарячі груди

Метафора

4.

Дощ остудить, запліднить

Метафора

5.

Дивне сяйво, гарячі груди, посів зелений

Епітет

6.

Благодатний, довгожданий

Епітет

7.

Мати земле!

Звертання

Складіть акровірш до слова «дощ».

Довгожданий

Омріяний

Щедрий

Гра «Юні поети»

Допишіть вірш.

Дощик падав на ялини,

На дубів широкі … (спини),

На кущі і на ожину,

Капав зверху без … (упину),

Плигав дощик по травинках,

Дарував їм … (намистинки),

Дощик дуже поспішав,

Дощик землю … (поливав).

Фізкультхвилинка

Буратіно потягнувся —

Раз зігнувся, два зігнувся,

Три присів, чотири встав,

П’ять — вперед закрокував.

Буратіно покрутився —

Раз схилився, два схилився.

Потім далі він пішов,

Але ключик не знайшов.

Щоби ключика дістати,

Треба нам навшпиньки стати.

9.Хвилинка народної мудрості.

Ознайомтесь із закличками про дощ (додаток). ( Діти отримують тексти закличок і по черзі їх зачитують)

VI. Підбиття підсумків уроку.

Вправа « Мікрофон».

— Поезія М.Рильського, на мій погляд, відзначається …

Рефлексія

Тепер я знаю …

Найцікавішим для мене було …

Мені сподобалося …

Тепер я вмію …

Учитель. Отже, у поезіях М.Рильський не лише зображує картини природи, а й закликає нас не обкрадати себе духовно, розуміти цей чарівний світ, красу життя, мистецтва. Лише в гармонії природи й людини запорука щасливого життя.

Виставлення оцінок.

VII. Домашнє завдання.

1. Уміти розповідати про письменника.

2. Виразно читати й аналізувати вірш.

3. Дібрати прислів’я, прикмети, загадки про дощ.

Додаток

Ой дощику, поливайчику,

Поливай, поливай

Та і нас не минай!

Дощику, дощику,

Я наварю борщику

У синьому горщику

Та поставлю на дубочку.

Дубочок хитнувся —

Дощик минувся.

Дощику, дощику,

Припусти, припусти,

На бабині капусти,

На Галине зіллячко,

На наше подвір’ячко,

На весняні квіти,

На маленькі діти.

Дощику, дощику,

Припечи, припечи.

А я буду у куточку

На печі, на печі.



На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.