Українська література - розробки уроків
І. Котляревський. «Наталка Полтавка». Наталка як уособлення кращих рис української жінки. Петро і Микола. Роль і функції пісні у творі
Всі публікації щодо:
Котляревський Іван
Мета: охарактеризувати образи п’єси Наталки, Петра, Миколи; з’ясувати роль і функцію пісень у творі; розвивати вміння відстоювати людську гідність, власні принципи; грамотно висловлювати свої думки, почуття; робити висновки, узагальнення; виховувати почуття гордості за національну культуру; прищеплювати любов до театру, інтерес до наслідків особистої праці.
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: (усний журнал)
Обладнання: тексти, ілюстрації до п’єси, запис пісень з п’єси, костюми, мультимедійна презентація, індивідуальні картки, пазл.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Учнів класу поділено на чотири групи.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
Сьогодні урок я хочу розпочати з епіграфа «Чим сильніший у людини характер, тим менш вона схильна до непостійності в коханні» Стендаль.
Використовуючи метод «Передбачення» дайте відповідь на питання.
- Як ви вважаєте, про що може йти мова на уроці, який розпочинається таким епіграфом.
(Мова може йти про людину, яка має стійкий, сильний, вольовий характер. Людина, яка у своєму житті зустріла кохання. Людину, яку тяжко збити з життєвого шляху)
Ви все правильно сказали. Саме про такий образ ми сьогодні вестимемо мову. На попередньому уроці ми ознайомилися з життям і творчістю Івана Котляревського, зробили аналіз його п’єси «Наталка Полтавка». А метою сьогоднішнього уроку є розкрити образи героїв твору: Наталки, Петра, Миколи. Ці образи овіяні нашою духовною культурою, а яка душа без пісні? Пісня — це щоденник українця, до якого він вносить все, що думає, почуває, робить. Тому пісня для нас стане одним із ключиків у розкритті образів.
Урок ми проведемо у незвичній формі — це буде усний журнал назва якого «Сила та краса характерів у п’єсі «Наталка полтавка» І. Котляревського».
А ще у на працюватимуть чотири групи:
- Літературознавці перша група
- Літературознавці друга група
- Експерти
- Дослідники
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Перша сторінка нашого журналу має назву «Я вже знаю «.
Ми з вами неодноразово користувалися методом «Я вже знаю». Користуючись цим методом пригадайте, що ви знаєте про п’єсу І. Котляревського «Наталка Полтавка».
ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Перегортуємо сторінку нашого журналу.
(звучить запис пісні «Віють вітри, віють буйні»)
- Що це за пісня?
(відповіді учнів)
З цієї пісні розпочинається п’єса «Наталка Полтавка», з неї і ми почнемо другу сторінку нашого журналу, яка має назву «Роль пісні у п’єсі «.
- Яка ж роль пісні у творі?
На це питання нам дасть відповідь наша група «дослідники».
(виступ трьох учнів)
- Отже, підведемо підсумок цієї сторінки. Яка роль пісні у п’єсі?
(звучить звукозапис пісні «Ой я дівчина Наталка».
Я сподіваюся, ви всі здогадалися, що друга наша сторінка матиме назву «Наталка — головна героїня твору».
- Які пісні у творі виконує Наталка? Про що ці пісні?
- Що ми знаємо про Наталку?
На це питання дасть відповідь перша група «Літературознавців», які склали літературний паспорт героїні.
(учень біля дошки презентує роботу)
№ з/п |
питальник |
відомості |
1 |
Героїня |
Наталка Полтавка |
2 |
Хто така? |
Бідна сирота |
3 |
Звідки родом? |
З Полтави |
4 |
Де проживає? |
Село над річкою Ворсклою |
5 |
Хто батько? |
Терпило. « Мав своє багатство, зачав знакомитись не з рівнею: зачав заводити банкети, пив , гуляв, шахрував гроші , покинув свій промисел, помалу розточив своє добро із свого дому;… після вмер і без куска хліба оставив жінку й дочку». |
6. |
Хто мати? |
Горпина Терпелиха «вдовствующая дякониха». «Дай Бог, щоб її природна доброта взяла верх над приманою багатого зятя «. |
7 |
Зовнішність |
«Красива..», «найкраща зо всього села і всіх прикосновенних околиць дівиця». |
1.1. Робота з текстом твору.
Користуючись цитатами з твору дайте відповіді на такі запитання:
- Що про себе говорить сама Наталка?
- Що про неї говорять інші?
1.2. Робота з інформаційним ґроном.
Давайте підсумуємо всі риси характеру Наталки і складемо інформаційне ґроно «Риси характеру». Роботу виконуємо в зошиті.
- Отже, якою перед нами постає головна героїня?
(Це образ чесної, роботящої, збіднілої селянської дівчини, багатої душевною красою. Вона мужня, рішуча, з твердим поглядом на життя. Наталка може захистити свою гідність, вона бореться за здійснення своїх мрій, за своє щастя. Дівчина відмовляє престижним женихам, адже сім’я, кохання, шлюб для неї є найвищою цінністю. Героїня не боїться труднощів і перешкод).
1.3. Складання сенкану «Наталка».
Давайте зробимо висновок з цієї сторінки. Але він матиме творчий характер. Складіть сенкан до образу Наталки.
- Що таке сенкан?
2. Наступна сторінка нашого журналу «Материнська любов чи турбота про старість?».
2.1. Ми не можемо оминути своєю увагою Горпину Терпелиху.
- Прослухайте діалог дочки з матір’ю. Про що в ньому йдеться.
(відповіді учнів)
Давайте проведемо міні-диспут з проблемним питанням «Чи насправді Горпина Терпелиха любить свою дочку «.
А друга група «Експертів» зробить висновок по диспуту.
- Чи насправді мати любить свою дочку?
- Правильно вона чинила віддаючи дочку за нелюба?
- У чому вона вбачає щастя?
(Терпилиха жила у ве ликих нестатках. Тому прагнула зробити все можливе, щоб хоч донька не мучилася, не поневірялася в злиднях і бідності. А це вже й щастя. Єдиним виходом зі скрути був заможний зять. Мати мріє ощасливити Наталку заміжжям і вважає, що най краще, якби Наталка вийшла за дяка й «мала б вічний хліб». Отже, щастя жінка бачить у матеріальному достатку)
- Як сприйняла сватання возного до дочки?
- Як вона ставиться до Петра?
- Якою була поведінка матері після появи Петра?
(Якщо Терпилиха любить свою дочку, бажає їй щастя, то чо му ж вона намагалася відмовити Наталку від Петра вже тоді, коли він повернувся: «Що хочете робіте з Петром, а Наталку, про мене, зв’яжіте і до вінця ведіте»? Сказати таке на свою найдорожчу дитину! А якби справді так зробили? Невже вона Спокійно дивилася б на страждання доньки?( Щоб з’ясувати цю ситуацію, потрібно знати тодішню мораль) Жінка просто боїться переступити неписаний закон, народну традицію.)
- Що робить мати правильно, а що ні?
2.2. Друга група робить висновок по нашому міні-диспуту.
- Який висновок можемо зробити?
- (Терпелиха стара жінка, яка зазнала горя у житті, їй хотілося щастя своїй дочці (і собі біля неї), вона його так уявляла і хоч мотиви її вчинків хороші, зрозумілі, але методи неприпустимі. Терпелива любить свою дочку і дійсно їй бажає щастя. На жаль, у той час була звична річ підбирати пару, одружувати дітей за розсудом і бажанням батьків).
3. Ось уже і третя сторінка «Петро і Микола — побратими по життю».
- Уважно прослухайте уривки двох пісень і скажіть хто з героїв твору їх виконує? (Петро і Микола)
- Які ще пісні виконує Петро?
- Які пісні виконує Микола?
- Чим схожі ці пісні? (про складне життя, про безталанну долю)
- Чим відрізняються пісні цих героїв? (Петро — ліричні, сповнені кохання, відчаю, безпоміч; Микола — упевненість, жага до волі, здатність боротися за своє щастя)
Друга група «літературознавців» підготувала характеристику образів Петра і Миколи.
(виступи учнів)
3.1. Виступ першого учня
Петро — коханий Наталки, сирота без роду, покохав Наталку й пішов у заробітчани, щоб заробити грошей і посвататися до Наталки як рівний з нею. Однак чотири роки заробітчанства змінили життя і Миколи, і Наталки. Петро — чуйний і вразливий, але не спроможний боротися за своє щастя тому, що боїться завдати коханій людині ще більших неприємностей. Петро — релігійна людина, і це також накладає відбиток на його характер і поведінку. Він не хоче, щоб дівчина йшла за нього проти волі матері. Це образ людини покірної долі. Петро — це образ, що оповитий мінорною гамою почуття кохання у різноманітних його виявах — вірності, стражданні та самопожертві. У його характері домінують доброта, християнське смирення та всепрощення. Ідеальний образ бідняка.
3.2. Виступ другого учня
Неординарним персонажем є і Микола. Він, як Петро, «сирота — без роду, без племені, без талану і без приюту». Має незалежний, безкорисливий характер. Він добре розуміється на людях, розсудливий, розумний, дотепний, веселий, здатний і на гостре слово, і на жарт. Познайомившись із Петром, дізнавшись про його кохання до Наталки, Микола відразу береться допомогти Петрові. Микола — активний герой, він заохочує закоханих боротися за своє щастя, і коли Наталка виявляє рішучість у цій боротьбі, він щиро радіє за них. Микола подобається мені й тим, що він сповнений національної гордості за славних предків-козаків, які охороняли рідну землю від ворогів, тим, що він вірний товариш. Ідеальний образ втілення патріотизму українського народу.
3.3. Ви ознайомилися з характеристиками героїв, а тепер давайте виділимо спільні та відмінні риси характеру Петра і Миколи, скориставшись методом «Кола Вена». Для цього у вас є індивідуальна картка.
Спільне: бідняки, працьовиті, чесні, природний розум, сироти, доброта, ні кола ні двора.
Відмінне:
Микола- здатність до боротьби, дотепність, життєрадісність, відвертість, тверда вдача.
Петро — м’якохарактерність, нерішучість, ліризм, обережність, чуйність, вразливість, покірність, релігійна людина.
Майже два століття живе на сцені улюблена в народі героїня п’єси, а краса невмирущого образу Наталки Полтавки не в’яне, не старіє.
- У чому причина довголіття драми «Наталка Полтавка».
(Причина безсмертя в тому, що І.Котляревський блискуче втілив у ній народний ідеал української жінки, її моральної краси. Нам близький цей образ жінки, багатої духовно, чесної, працьовитої і сердечної. З плином часу такі ідеали не старіють, бо вони — загальнолюдські і вічні, а отже й актуальні для будь — якої епохи.)
Давайте спробуємо визначити ті риси характеру української жінки, які є загальнолюдськими, вічними, які з плином часу не старіють, а отже актуальні для будь - якої епохи.
(учні складають пазл «Українська жінка»)
Жінка: працьовита, великодушна, покірна, вміє щиро любити, схильна до добра, здатна на самопожертву заради ближніх, весела, дотепна.
4. А на останок ми хочемо подарувати нашим гостям хороший настрій і гумористичну пісню з п’єси «Наталка Полтавка».
V. Домашнє завдання
Написати твір за п’єсою «Наталка Полтавка» на одну із запропонованих тем:
- «Наталка — ідеал української жінки»;
- «Пісенність п’єси»;
- «Щасливими не народжуються, ними стають».