Українська література - розробки уроків

Відтворення засобами поетичної мови краси рідної природи у поезії «Дощ» («Благодатний, довгожданий…») Максима Рильського

Всі публікації щодо:
Рильський Максим

Відтворення засобами поетичної мови краси рідної природи у поезії «Дощ» («Благодатний, довгожданий…») Максима Рильського

Мета: дати поняття учням про засобами поетичної мови, допомогти зрозуміти важливість збереження довкілля; розвивати вміння виразно й вдумливо читати поезію, допомогти учням усвідомити ідейно-художні особливості й красу твору, характеризувати образ ліричного героя, передавати його емоції та почуття, порівнювати з власним образним баченням природи, створювати малюнки-асоціації до вірша, пояснювати репродукції картин про природу та музичні композиції, розвивати вміння самостійно знаходити інформацію в мережі Інтернет, опрацьовувати її, виділяти головне; прищеплювати любов до рідної землі, виховувати дбайливе ставлення до природи, формувати естетичні смаки, життєствердний погляд на світ.

Обладнання: підручник із літератури, портрет М.Рильського, збірки його поезій, мультимедійне обладнання, додаткові посилання: репродукція картин українських художників

https://ua.news/ua/nathnenni-osinnyu-top-krashhyh-suchasnyh-hudozhnykiv/

відеоролики про дощ:

дитячі пісні

сучасна українська музика Діля «Дощ»

Бетховен «Мелодія дощу»

Шопен « Вальс дощу»

Вівальді «Дощ»

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент. Фізкультхвилинка «Дощик»

або

Дощик капає дрібненько (клацають пальчиками),

Встало сонечко раненько

(Руки до гори, пальчики розкриті),

Півник крильцями махає

(махають ручками) -

Добрий новий день вітає.

Сіра мишка причаїлась (присіли),

Щоб їй кішка не зустрілась.

Кицька радісно муркоче,

Кігтики гостренькі точить.

(Імітують шкрябання по парті).

З хати вибігло малятко,

Заплескали рученятка(плескають).

Вже крокують жваві ніжки

(крок на місці)

По траві зеленій пішки.

Білі хмарки линуть вгору

(тягнуться догори)

У ранкову теплу пору.

Ми навколо озирнулись

(повороти голови)

І за парти повернулись.

II. Мотивація навчальної діяльності, налаштування на позитив.

Який у вас зараз настрій?

Чи він встиг змінитися після перерви?

Який для вас дощ, назвіть епітети до нього?

Дощ — таке явище природи, яке нікого не залишає байдужим. Для одних він — надокучлива перешкода прогулянкам та іграм або якійсь роботі на вулиці, для інших — благодатна, довгоочікувана небесна волога, на котру чекає кожна квіточка, травинка, деревце. Недаремно діти бігали під теплим літнім дощиком і співали:

Дощику, дощику, припусти

Та на бабині капусти…

Коли довго не було дощу й міг постраждати врожай, виходили в поле з хресним ходом і молебнями, просили в Бога життєдайної небесної води. Про дощ складено багато художніх творів.

Неперевершеним майстром у змалюванні природи в нашій літературі вважається Максим Тадейович Рильський. Коли читаєш захопливі рядки його поезії, то відчуваєш гармонійну єдність людини та природи. М.Рильський майстерно відтворював усі її порухи, тонко розумів суть і красу, власні спостереження вплітав у надзвичайно яскраві поетичні рядки, які ми сьогодні прочитаємо й проаналізуємо.

III. Актуалізація опорних знань.

1. Усне малювання

Опишіть вибране вами вдома явище природи: дощ, веселка, злива декількома тропами.

Чи вдалося однокласникам створити яскраві словесні пейзажі?

Подивіться, будь ласка, на репродукції картин українських художників, чи співпадає ваш опис з якоюсь із картин?

А яка картина найбільше підходить до вірша, який ми будемо розглядати сьогодні на уроці?

2. Перевірка домашнього завдання.

Діти були об’єднані в групи: народознавців, науковців, екологів, астрономів, мовознавців метеорологів, географів.

Кожна група підготувала своє повідомлення, мініпроєкт.

Народознавці

Дощ у міфології

Перун у Києві

Згідно з віруваннями різних народів дощ посилають божества дощу (наприклад, для того, щоб вродив врожай). У слов'ян таким богом був Перун, у римській міфології — це Юпітер, у греків — Зевс, у ведичній культурі — Індра. Слід зазначити, що у монотеїстичних релігіях, де поклоняються Верховному Богу над іншими підпорядкованими богами, немає потреби поклонятися богові дощу окремо. Якщо людина поклоняється Верховному Богу, то бог дощу, будучи Його слугою, буде також вдоволений і пошле дощі.

Науковці

Рідкі опади з меншим діаметром крапель називаються мрякою. Краплі з діаметром понад 7 мм, розбиваються при випаданні на менші краплі. Інтенсивність дощу коливається від 0.25 мм/год (мжа) до 100 мм/год (злива). Дощ силою 28 мм/год, що випадає на площі 1 га досягає потужності 7,5 кВт.

Екологи

Поверхневі потоки, що утворюються під час дощу, спричиняють значну ерозію корінних порід, особливо у гірській місцевості.

Тривала відсутність дощу призводить до посухи. У багатьох культурах виконується спеціальний обряд викликання дощу, що виконується під час посухи з метою виклику дощу.

Кислотні дощі

Кислотність нормального дощу pH - 5,6. У кислотного дощу вона нижча. При кислотності води рН 5,5 гинуть корисні донні бактерії водойми, а при рН 4,5 гине вся риба, більшість земноводних та комах .

Кислотні дощі є великою проблемою для багатьох регіонів, де є промислові підприємства, які викидають оксиди сірки та азоту, що дають різні кислоти, в тому числі і сильні азотну і сірчану кислоту.

Астрономи

Дощ як явище може бути присутнім на планетах лише за певних температурних умов в їх атмосферах. Планети Земля і Титан (супутник Сатурна) володіють такими умовами. Суть їх зводиться до того, що температурні умови в нижніх шарах атмосфер зазначених планет можуть підтримувати речовину у двох або трьох агрегатних станах. На Землі це вода, нижні шари її атмосфери дозволяють перебувати воді в усіх трьох агрегатних станах. На Титані температурні умови сприяють випадінню метанових дощів, тому що метан в таких умовах може бути як рідиною, так і газом.

Дощі в астрономії

Під час входження в атмосферу Землі потік метеорів утворює так званий метеоритний дощ або зорепад. У минулі часи метеорний і метеоритний дощі не розрізняли між собою, тому обидва явища називалися вогняним дощем.

Дощі на інших небесних тілах

Дощі як явище не унікальне для Землі, вони можуть бути і на інших планетах, їх склад залежить від складу атмосфери. Земні дощі складаються з води. На Венері йдуть сірчанокислотні дощі, тому що її хмари складаються в основному з сірчаної кислоти. Але ці опади не долітають до поверхні, випаровуючись через високу температуру.

У минулому на Марсі також йшли водяні дощі. Зрідка вони бувають і зараз. На супутнику Сатурна Титані регулярно йдуть метанові дощі. Дані про це були підтверджені в ході місії «Кассіні-Гюйгенс».

Мовознавці

Різновиди дощу, їх можна назвати словами синонімами:

Злива (проливень, хлющ, хлюща) — сильний дощ

Мряка (мрячка, мжичка, діал. мгичка, мигичка, моква, мжа, мжиця) — дуже дрібний і густий дощ

Плова — дощ з бурею

Сльота (хляпавка) — невпинний дощ; сира погода з дощем

Хвища — сильний і холодний дощ

Облі́жний дощ, розм. обло́жний дощ — тривалий, затяжний дощ

Крижаний дощ

Дощ зі снігом

Звичайний дощ також можуть називати «дощовиця».

Метеорологи

Прогнозування дощу

Докладніше: Кількісний прогноз опадів

Кількісний прогноз опадів (скорочено КПО) — це очікувана кількість рідких опадів, накопичених за певний період часу на певній території.[4] КПО буде визначений, коли тип опадів досягяє мінімального порога протягом певного періоду. Прогноз опадів, як правило, обмежений синоптичними годинами, такими як 00:00, 06:00, 12:00 і 18:00.

Географи

Дощі в Україні

Найвологішими є Карпати, Кримські гори, захід та північний захід України. Середньорічна кількість днів з дощем для Києва становить 146 днів, для Харкова — 134 дні, Сімферополя — 115 днів. Середньомісячна кількість дощових опадів становить для Києва — до 88 мм (липень), Харкова — до 60 мм (липень), Сімферополя — 55 мм (липень).

Курйози

Найбільша кількість опадів у вигляді дощу на Землі випадає в районі селища Черрапунджі на північному сході Індії, де в середньому за рік випадає близько 12 м опадів. Найбільша кількість опадів тут зафіксована у 1947 році — 24 326 мм.

Найпотужніші зливи 20 століття зафіксовані 4 липня 1956 року у штаті Монтана, США, коли за 1 хвилину випало 31,3 мм опадів.

28-29 лютого 1964 року над островами Реюньйон (Індійський океан) за 12 годин випало 1350 мм.

16-16 березня 1952 року там же за 24 години випало 1880 мм.

Найвологіше місце

Найвологішим місцем на Землі, є місто Тутунендо, що знаходиться в Колумбії. Там річна кількість опадів становить близько 1170 см.

Добре підготувались наші групи: надали нам багато цікавої інформації.

Тепер ми знаємо, що дощі можуть бути, як корисними для природи, так і шкідливими.

А чому таке корисне природне явище як дощ стає шкідливим?

IV. Повідомлення теми й мети уроку.

V. Опрацювання навчального матеріалу.

Весна іде, зима вмирає,

І сніг уже зникає,

У садочку хор пташиний

Все веселіш співає…

Ось такі прості й наївні рядки написав дванадцятирічний хлопчик. А перша збірка віршів «На білих островах» (1910 р.) вийшла у світ, коли її авторові було лише 15 років. М. Рильський запам’ятався його сучасникам як людина з могутнім інтелектуальним і духовним потенціалом, вродженою аристократичністю, вишуканістю, інтелігентністю.

Ставши відомим поетом, він часто звертався до юних із закликом понад усе цінувати час, кожну його мить, робити життя цікавим і змістовним, жити в гармонії з природою, адже життя коротке, а час — швидкоплинний.

1. Асоціативний кущ

Дощ

2. Перегляд відеоролика «Дощ». Читання учителем поезії «Дощ» у супроводі композиції Л. Бетховена «Мелодія дощу».

3. Виразне читання поезії учнями у супроводі інших музичних творів відомих класиків.

4. Словникова робота.

(Проводиться за запитаннями учнів.)

Теорія літератури. Тропи.

5. Обмін враженнями щодо прочитаного.

- Чи сподобалася вам ця поезія?

- Що вас найбільше вразило?

6. Спостереження над текстом, евристична бесіда.

- З якими видами мистецтва ви щойно ознайомилися? (Музика, живопис, кіно, поезія)

- Зачитайте епіграф уроку й прокоментуйте його.

- Яким буває дощ у природі? (Довгоочікуваним, невчасним, набридливим, раптовим, бажаним)

- Про який дощ ідеться в поезії?

- Чому автор називає його довгожданим?

- Яку роль виконує дощ у природі? Прочитайте відповідний уривок.

- Як сказано про його важливість у житті людини?

- Яким настроєм пройнятий вірш?

- Як ви розумієте вислів: «Відкрий гарячі груди, Мати земле!»( Бо земля всіх годує, дає людині все потрібне для життя, як мати.)

- Якими епітетами характеризується дощ? (Благодатний, довгожданий, дивним сяйвом осіяний.)

- Яка метафора вживається автором для змалювання дощу? (Золотий вечірній гість.)

7. Усне словесне малювання за поезією.

У полях прив’яли, похилилися жита, пшениця та ячмінь. У передмісті та самому місті пил, курява. Квіти поопускали голівки, трава пожовкла й прилягла до землі від спраги. Дощику, дощику б! і ось нарешті щось загриміло, зашелестіло. З неба сипнули спочатку великі, а потім дрібні рясні краплі дощу! Цілу ніч ішов дощ, напоїв від душі землю. На ранок засяяло сонечко, умиті будинки засяяли посмішками вікон; усе зілля підвело голівки, розправило листочки. Спасибі тобі, золотий вечірній гостю!

-Які кольори ви побачили в поезії?

- Чи збігаються ваші уявлення про дощ із пейзажем на картинах?

- Якби вам довелося змалювати дощ, описаний у поезії М.Рильського, то що б ви намалювали?

8. Робота в групах.

Заповніть таблицю (на дошці та в зошиті).

№ з/п

Художній засіб

Назва

1.

Золотий вечірній гість

Метафора

2.

Впав бадьоро, свіжо, дзвінко

Метафора

3.

Відкривай гарячі груди

Метафора

4.

Дощ остудить, запліднить

Метафора

5.

Дивне сяйво, гарячі груди, посів зелений

Епітет

6.

Благодатний, довгожданий

Епітет

7.

Мати земле!

Звертання

Складіть акровірш до слова «дощ».

1. Довгожданий… (ось настав)

Омріяний…(з нас кожен так чекав)

Щедрий… (вилив цілий став)

2. До землі…(летять ці краплі)

Озера…(повні на землі)

Що за краплі тут на склі?

Гра «Юні поети»

Допишіть вірш.

Дощик падав на ялини,

На дубів широкі … (спини),

На кущі і на ожину,

Капав зверху без … (упину),

Плигав дощик по травинках,

Дарував їм … (намистинки),

Дощик дуже поспішав,

Дощик землю … (поливав).

9. Хвилинка народної мудрості.

Ознайомтесь із закличками про дощ (додаток). (Діти отримують тексти закличок і по черзі їх зачитують)

Ой дощику, поливайчику,

Поливай, поливай

Та і нас не минай!

Дощику, дощику,

Я наварю борщику

У синьому горщику

Та поставлю на дубочку.

Дубочок хитнувся —

Дощик минувся.

Дощику, дощику,

Припусти, припусти,

На бабині капусти,

На Галине зіллячко,

На наше подвір’ячко,

На весняні квіти,

На маленькі діти.

Дощику, дощику,

Припечи, припечи.

А я буду у куточку

На печі, на печі.

VI. Підбиття підсумків уроку.

Вправа « Мікрофон».

Поезія М.Рильського, на мій погляд, відзначається …

Рефлексія

Тепер я знаю …

Найцікавішим для мене було …

Мені сподобалося …

Тепер я вмію …

Я почув…

Я побачив…

Я відчув…

Я зрозумів…

Учитель. Отже, у поезіях М.Рильський не лише зображує картини природи, а й закликає нас не обкрадати себе фізично: берегти природу, не забруднювати оточуюче середовище, не обкрадати себе духовно: розуміти цей чарівний світ, красу життя, мистецтва. Лише в гармонії природи й людини запорука щасливого й здорового життя.

Виставлення оцінок.

VII. Домашнє завдання.

1. Уміти розповідати про письменника.

2. Виразно читати інші поезії М.Т. Рильского й аналізувати їх, вивчити напам’ять один із віршів на вибір.

3. Дібрати прислів’я, прикмети, загадки про дощ.