Всі публікації щодо:
Зарубіжна література

Плюшкін – „проріха на людстві“

Як відомо, проріха з’являється на місці постійних згинів і розпрямлень, нитка тут просто не витримує великої кількости зламів і сама розпадається на порох.

Тепер треба подумати, які ж постійні згини й розпрямляння були тоді в людства. Перш за все це поділ людей на власників і власність, і справа ця глибоко аморальна, така, що суперечить християнському віровченню, яке вважає всіх православних братами й сестрами. І потрібно було якесь пояснення самому собі, щоб відповідно до законів Російської імперії володіти людьми та вважати себе при цьому моральною людиною.

Спочатку у пана Плюшкіна було таке виправдання. Була неглибока, але сильна прихильність до дружини, для якої він намагався хазяйнувати з глуздом і ощадливістю. Поруч із коханою дружиною були діти, заради яких доводилося накопичувати, щоб спадок не мав вигляд сміховинного. Ці вимоги життя виправдовували його існування та начебто позбавляли від гріха. Багато в чому Плюшкін в цей час нагадує Собакевича, у котрого мають добрий вигляд і селянські хати, і корівники, і стайні.

Але тут на героя звалюються біди: вдівство, непослух дітей, - і виправдання скнарости зникають. Нема для кого більше хазяйнувати і нема чого непокірним лишати великий спадок. Тепер можна пожити для совісти, як Бог наказує. Але нічого в житті Плюшкіна не змінюється, а його скнарування стає божевільнішим і всепоглинальним.

Ось ми бачимо істинну натуру нещодавнього турботливого сім’янина. Скнарість потроху стає його пристрастю, і тепер перед нами просто якийсь маніяк, який гноїть майна на тисячі рублів, збираючи по всьому селу рванину та відходи. Віднині його діти для нього лише жадібні мисливці за його майном, яке нещодавно зникло. Він майже втратив людське обличчя, і тяжко вгадати, якої стати ця істота і чи вона людина. Він перетворився на посміховисько для навколишніх людей, а селяни дали йому прізвисько, котре автор не ризикнув оприлюдинити на сторінках поеми.

У тканині людства з’явилася проріха… Це не вирвана залізом чи порохом нитка людського життя. Тут просто розтануло людське в людині, тому й складно розуміти: чоловік? Чи жінка? Чи що?На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.