Всі публікації щодо:
Зарубіжна література

Загальнолюдський сенс комедії Мольєра „Міщанин у дворянстві“

У комедії Мольєра „Міщанин у дворянстві“ виведено явище, яке насправді має загальнолюдський сенс: робітники та дармоїди. Цей дивовижний загальнолюдський процес виражений, наприклад, у відомому російському прислів’ї про „одного с сошкой и семерых с ложкой“.

Варто розглянути комедію Мольєра з цього погляду. З усіх персонажів практичною діяльністю займаються пан і пані Журден: він – торговець, вона – домоправителька, якій допомагає служниця Ніколь. Хазяйській дочці можна пробачити байдикування через її молодість та відсутність фронту робіт. Решта персонажів узагалі нічого не роблять, але претендують на більш високий соціальний статус та призначення. Найбільш претенціозні з дармоїдів, звісно, граф і маркіза.

Щодо дами. Маркіза Дорімена ніколи нічого не робила, зате вміло перетворювала симпатії чоловіків свого кола на відчутні й цінні „знаки уваги“. Запах легкої наживи цілковито звільняв її від правил пристойности, і вона приходить у гості в дім, господиня якого її не запрошувала. Скандал, який вибухнув після цього, ніяк не чіпає високородну даму.

Таку ж характеристику можна дати й графу Дорантові, який „промотався нарешті“, але зовсім не втратив бажання жити на широку ногу. Витончена мова та манери майже не приховують істинного сенсу „дружніх почуттів“ аристократа до містянина. Дорант лестить, прислужується, вимагає подачок, навіть починає розпоряджатися в домі Журдена, використовуючи його. Недарма ж, за його словами, він згадав про Журдена в королівській спочивальні.

Над горе-аристократом Журденом глузують і його вчителі: наприклад, учитель музики безсоромно користується ситуацією, ще й насміхаючись над простаком і провокуючи його на безглузді зауваження та витівки…

Минули віки, багато що змінилося в нашому житті: ми носимо інший одяг і слухаємо іншу музику, на місце баронів по крові прийшли барони по бізнесу, трон короля став кріслом Президента. Але головний загальнолюдський сенс прислів’я „один с сошкой, а семеро с ложкой“ не застрів, як не застаріла й комедія Мольєра, де показано це явище.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.