Всі публікації щодо:
Симоненко Василь

Мотиви лірики Василя Симоненка

Василь Симоненко – тонкий, ніжний поет-лірик, який любив рідну землю, невмирущу українську пісню, мову свого народу, свою країну. В його юнацькому серці завжди була любов, віра в людину, а поезія його позначена багатьма якостями. Перша – це новаторство, яке виявляється в змісті творів, у широкому інтересі до внутрішнього світу простої людини, у проникненні в її психологію та розумінні її людської гідності. Одним із перших його віршів, що справив враження вибуху, є вірш „Ти знаєш, що ти – людина?..“, який здатен перевернути душу, примушує замислитися, шукати шляхи в майбутнє:

Ти знаєш, що т.. людина.

Ти знаєш про це чи ні?

Усмішка тво.. єдина,

Мука тво.. єдина,

Очі тво.. одні…

Вірші збірки „Тиша і грім“ - то вияв безмежної любові до рідної України, до прекрасних, душевних трударів („Україні“, „Лебеді материнства“, „Дід умер“, „Задивляюсь у твої зіниці“ та інші).

Україна для поета – єдина, безмежно дорога Вітчизна, без якої життя втрачає сенс, поет живе й творить заради неї:

…Ради тебе перли в душі сію,

Ради тебе мислю і творю…

Поетично й образно розкрито синівську любов поета до своєї Батьківщини, рідного народу в поезії „Лебеді материнства“, якою наголошоне святе почуття патріотизму. В. Симоненко зміг знайти теплі, задушевні слова, в яких передав й інтимність любові до рідної матері, і любов до неньки-України:

…Можна вибрать друга і по духу брата,

Та не можна рідну матір вибирати….

…Можна все на світі вибирати, сину,

Вибрати не можна тільки Батьківщину.

Своїми творами В. Симоненко утверджує й почуття неповторності кожної особистості, національної гідності (поезії „Я“, „Дума про щастя“, „Баба Онися“ тощо).

Лірика Василя Симоненка примушує замислитися над загальнолюдськими проблемами добра й зла, сенсу життя земного:

…І хочеться так любить,
Щоб навіть каміння байдуже
Захтіло ожити і жить!
Воскресайте камінні душі,
Розчиняйте серця і чоло,
Щоб не сказали про вас грядущі:
. Їх на землі не було.

Також у поетичному доробку письменника є мотив викриття того негативного, що було в чиновників-бюрократів, у вдачах різних людей, бо людина живе не для того, щоб „лицемірити, „чванитись пихато“, „дуракам пускати в очі дим“. Упевненість у майбутньому, віра в перемогу добра й справедливості – все це знаходить вияв у поезії Василя Симоненка.