Всі публікації щодо:
Літературознавство

Михайло Яловий

Михайло Омелянович Яловий – український письменник, він народився 5 червня 1895 р. в с. Дар Надія (тепер це Харківщина) в родині волосного писаря. Освіту здобував у Миргородській гімназії (закінчив 1916 р) та в Київському університеті на медичному факультеті, протягом навчання в якому він брав участь у революційному русі, а в роки громадянської війни вів підпільну агітаційну роботу в декількох містах України. Після встановлення радянської влади став одним із засновників газети „Боротьба” та вступив до лав КП(б)У, а пізніше працював у таких виданнях, як „Селянська біднота”, „Червоний шлях”, „Журнал для всіх”, також був першим президентом ВАПЛІТЕ та протягом цього часу друкувався в декількох виданнях („Жовтень”, „Всесвіт” тощо), починав творчий шлях під псевдонімом Михайло Красний.

1921 р. Яловий разом із В. Алешком і М. Семенком започатковує „Ударну групу поетів-футуристів” у Харкові, а за два роки виходить перша й остання збірка письменника – „Верхи”.

Окрім того, что Михайло Омелянович був талановитим митцем, він був дуже хорошою людиною, добрим товаришем, як розповідали його друзі. Щоправда, його твори буди дещо несвоєчасними, запізніми, адже розповідали про минулу добу з чистими й непорушними ідеалами революції, тому часто на момент виходу не знаходили своїх читачів.

І все б було добре, проте наближалася страшна епоха безжальних сталінських репресій. У ніч із 12 та 13 травня 1933 р. в помешканні письменника було проведено трус, внаслідок чого господаря було заарештовано. Наприкінці того ж місяця Ялового виключили з партії за те, що він нібито мав на меті створити фашистську організацію, „яка ставила перед собою завдання повалити Радянську владу”, йому приписували злочини, які він скоїв нібито за завданням тієї організації, однак письменник не хотів визнавати свою провину. Михайла Ялового засудили до заслання, а 9 жовтня 1937 р. було оголошено вирок: найвища міра покарання через розстріл…

У червні 1957 р. Військовий трибунал Ленінградського військового округу скасував попередні вироки та офіційно припинив справу через відсутність складу злочину, тож письменника було реабілітовано посмертно.